Agresja słowna, przemoc fizyczna, palenie - to najczęstsze problemy w tczewskich szkołach

Na zdjęciu uczniowie z tczewskiej "siódemki" (fot. tcz.pl)
Tczew - Agresja słowna, przemoc fizyczna, palenie - to najczęstsze problemy w tczewskich szkołach
Najmłodszy tczewski radny - Bartłomiej Kulas - niepokoi się o poziom bezpieczeństwa w szkołach na terenie grodu Sambora. W związku z tym wystosował specjalne zapytanie do władz miasta, w którym prosi o wyjaśnienia, jakie są najczęstsze zagrożenia, na które może natknąć się przeciętny tczewski uczeń.

Bartłomiej Kulas, 19-letni rajca z klubu Platformy Obywatelskiej, temat bezpieczeństwa poruszył podczas sesji Rady Miasta. Przyznał, że na jednym z opiniotwórczych portali internetowych przeczytał artykuł, który zawierał niepokojące dane statystyczne zebrane przez Komendę Główną Policji, związane z niskim poziomem bezpieczeństwa w polskich szkołach podstawowych i gimnazjach.

- W ciągu ostatnich lat, odnotowano w Polsce kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby przestępstw popełnianych w szkołach przez nieletnich, takich jak pobicia, rozboje i wymuszenia. Zauważono ponadto, że średni wiek zarówno napastników jak i ofiar obniża się. Niepokojąco rośnie liczba przestępstw narkotykowych, spada także średni wiek sięgnięcia przez młodzież po alkohol i papierosy. - zwracał się do prezydenta Bartłomiej Kulas -Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej uważam za niezwykle ważne, dlatego kieruję do Pana Prezydenta zapytanie, jak przedstawia się stan bezpieczeństwa uczniów w tczewskich placówkach?

Rajca zawnioskował o rozpoczęcie sporządzania corocznego raportu w tej sprawie sprawie i przedkładania go radnym, tłumacząc, że umożliwi to stałe obserwowanie zjawiska przemocy, wskaże także kierunek, w jakim zmierza sytuacja w tczewskiej oświacie. Radny poprosił również, aby przy sporządzaniu odpowiedzi na jego interpelację, w szczególności podano statystyki najczęściej popełnianych przestępstw oraz wieku sprawców.

Interpelacja radnego PO trafiła do szkół podstawowych i gimnazjów, podlegających pod tczewski samorząd. Wszystkie placówki dokonały oceny stanu bezpieczeństwa na swoim terenie i przedstawiły działania profilaktyczne, które są podejmowane w celu eliminacji wszelkich zagrożeń. Okazuje się, że w tczewskich szkołach podstawowych najczęściej występujące zagrożenia to: agresja słowna, przemoc fizyczna (popychanie, szarpanie, zaczepianie). Sporadycznie zdarzają też kradzieże. Podobnie rzecz ma się w gimnazjach, choć tutaj lista niebezpiecznych zjawisk jest dłuższa.

- Przemoc medialna, palenie papierosów, samookaleczenia czy próby samobójcze (incydentalnie) - wylicza w odpowiedzi dla radnego Zenon Drewa, wiceprezydent miasta ds. społecznych. - Z analizy materiałów otrzymanych ze szkół wynika, że zaistniałe zdarzenia są efektem działań na terenie placówki (nie odnotowano wpływu czynników zewnętrznych) do czego z pewnością przyczynia się monitoring.

Urzędnicy tłumaczą też, że wszystkie szkoły podejmują szereg działań profilaktycznych, które zawarte są w szkolnych programach - są to pogadanki i prelekcje na temat bezpieczeństwa na terenie danej szkoły, w drodze do niej, przeciwdziałania uzależnieniom, spektakle profilaktyczne, współpraca z poradnią psychologiczno - pedagogiczną, policją oraz strażą miejską.

- Jednocześnie nadmieniam, że wszelkie działania związane z bezpieczeństwem uczniów są na bieżąco monitorowane, analizowane i rozwiązywane przez wychowawców klas, pedagogów i dyrektorów placówek oraz znajdują swoje odzwierciedlenie w postaci stosownych sprawozdań w protokołach rad pedagogicznych. W wyjątkowo drastycznych przypadkach szkoły zobowiązane są postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. - dodaje wiceprezydent.

W ocenie wiceprezydenta, nie ma potrzeby sporządzenia dodatkowych zbiorczych dla całego miasta raportów, a bardziej szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w pismach otrzymanych z poszczególnych szkół. Dokumenty można znaleźć w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • +13

  _gość

  12.03.2012, 06:28

  Jak zwykle polewka z Kulasa

  Odpowiedz
  IP: 176.31.xx2.xx2 
 • +10

  _gość

  12.03.2012, 08:04

  Co to mialo byc? :D Puchar chyba trzeba jakis mu dac bo odkryl Ameryke :D Smiech na sali... Przeprowadzaja wnikliwe badania itp. zeby dowiedziec sie tego, co wszyscy dobrze wiedza od milionow lat...

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx9 
 • +7

  _gość

  12.03.2012, 09:06

  Co tydzień kabaret z młodym Kulasem. To zamiast humoru na poniedziałek. Bartek, naprawdę ktoś się na Ciebie uwziął. Dla Twojego dobra trzeba Ciebie ocenzurować.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx0 
 • +4

  Raiders

  12.03.2012, 09:11

  Nie no to juz paranoja, od zawsze było wiadomo że w szkołach sa takie incydenty, to może wg zamknąć szkoły co?? Albo mam inną propozycję wprowadzić wojsko do szkół by pilnowało porządku!! Proponuje żołnierzy GROMU hahahaha Kulasikowi pewnie pomysł by się spodobał.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • mały 33_gość

  12.03.2012, 15:41

  Odp.

  Ja, po przeczytaniu Twojej wypowiedzi, nie zamykałbym szkół. W mojej uczyli pisać po polsku i stawiać znaki interpunkcyjne. W Twojej raczej nie.

  Cytuj
  IP: 83.11.xx4.xx8 
 • +4

  ktoś_gość

  12.03.2012, 09:36

  agresja

  Obecny system oświaty sprzyja rozwojowi negatywnych zjawisk w szkołach. Uczniów szkoły ponadgimnazjalnych traktuje się tak samo jak dzieci ze szkoły podstawowej, bo jedni i drudzy są niepełnoletni. Np. w pewnych regulaminach MEN zapisano, że uczeń powinien być klasfikowany jeśli jego frekwencja na lekcjach przekracza 50%. Dlatego ci starsi do szkoły chodzą "w kratkę" - dwa dni w tygodniu wolne. Z kolei administracja szkolna wymusza na nauczycielach aby wskaźnik promocji do następnej klasy wynosił 100%. Np.na pewnej lekcji, pani przy tablicy wyjaśnia temat odwołując się do wcześniej omawianego zagadnienia. Z sali uczeń: skąd ja mam to wiedzieć? Pani: to już było i powinieneś. Uczeń: to co mi Pani zrobi jeśli tego nie będę umiał? (na sali śmiech!). Kto był bohaterem na tej lekcji? W szkole nuda. Na korytarzach uczniowie grają w karty. Bardziej zaradni popijają trunki (świadczą o tym puste butelki pozostawione w toaletach). Można powiedzieć o tym rodzicom. Tylko po co? Przecież wymagania na egzaminach są prawie zerowe.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx8 
 • ._gość

  12.03.2012, 09:39

  aktywnośc radnego

  Niedawno opuścił mury szkoły średniej w placówce co niby wyróżnia się ,a zachowania uczniów i ich problemy społeczne są też na porządku dziennym. Będąc uczniem powinien znać problemy swoich rówieśników nie żądać raportów. Co się dzieje w szkołach to nawet wie ten co w szkole nie jest. Agresja rodzi agresję ,a część nauczycieli np gim.nr 3 to oni wywołują agresję ,którą póżniej przejmują uczniowie.Trzeba sporządzić raport z nazwiskami tych nauczycieli co niszczą psychikę młodego człowieka i natychmiast ich zwolnić ponieważ zasiedziała klika czuje się bezkarna.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx7 
 • +2

  _gość

  12.03.2012, 09:53

  NIE OŚMIESZAJ SIĘ CHŁOPCZE!!!!

  O młody "RADNY" odkrył ameryke!!!!Pomnik mu postawmy!!!!JAK ON DO TEGO DOSZEDŁ HM????

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx5.xx0 
 • +2

  _gość

  12.03.2012, 10:14

  Do przedmówców

  Wiecie, że jest w szkołach źle "od zawsze". Musi Wam to pasować, skoro nic z tym nie robicie. Ironiczne wzywanie jednostek specjalnych jest nie na miejscu. Doświadczam tej agresji na codzień. Jest coraz gorzej, bo jest na to przyzwolenie z góry.

  Odpowiedz
  IP: 62.148.xx6.xx0 
 • +3

  TAKI SOBIE_gość

  12.03.2012, 13:22

  do gościa, ktory zwracał się do przedmówców

  Nie możesz godzić sie na agresję, którą jak mówisż doświadczasz co dzień. Masz wychowawcę, innych nauczycieli, pedagoga w szkole lub poradni psycjologiczno- pedagogicznej, rodzinę, znajomych, tzw. niebieską linię. Nie jesteś sam czy sama.... Ale tylko Ty możesz to przerwać zwracając się o pomoc! Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • _gość

  12.03.2012, 14:31

  Nie chce cie zmartwić ale pedagoga prawie zawsze w mojej szkole nie ma. Nauczycielowi jak powie to mogę się spodziewać że pod szkołą będą wrogowie. Poco mam w to mieszać znajomych żeby mieli x2 więcej wrogów ? Przeciętny uczeń to w gimnazjach nie wyrabia psychicznie. A nauczyciele nie przyznają się do pomyłek tzn. za coś co nie było 1! + do tego uwagę za kłamstwo i nie obchodzi ją że cała klasa mówi jej że tego nie było. ZA NAUCZYCIELI WEŹCIE SIĘ A NIE PENSJE CORAZ WYŻSZE IM GDYBY NIE UCZNIE TO BY ULICE ZAMIATALI !

  Cytuj
  IP: 83.238.xx8.xx3 
 • +2

  dega_gość

  12.03.2012, 15:25

  Czy to prawda co przeczytałem wcześniej?????????? Ile lat ma ten człowiek????????????? Czy w urzędzie nie ma doświadczonych ludzi????????????

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx1 
 • +3

  _gość

  12.03.2012, 18:49

  henio

  sam go kopałem w d...e i dla tego dobrze to pamięta

  Odpowiedz
  IP: 164.126.xx2.xx1 
 • _gość

  12.03.2012, 19:05

  Dzieciaku! oszczędź sobie wstydu i złóż dymisję. Pójdź do pracy albo na studia a poznasz trochę życia. Nie jest dla mnie zrozumiałe aby radnym została osoba która dopiero wkracza w dorosłe życie, potrzebne są zmiany w prawie. :(

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx3 
 • gość_gość

  12.03.2012, 20:06

  Ludzie do czego doprowadziła ta publikacja. W moich czasach nauczyciel był najbardziej szanowanym człowiekiem. W tych ludziach nic się nie zmieniło, ale zmieniła się młodzież. Wszystko im wolno. Nauczyciel się nie liczy. Współczuję wszystkim nauczycielom. Trzeba najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę,a potem decydować gdzie kto ma pracować. Ludzię -przecież to ewidentnie pisze dziecko,a gdzie przepraszam są rodzice? Jak na dzień dzisiejszy to ty gościu możesz iść ZAMIATAĆ ULICE! Życzę powodzenia ci dziecko w przyszłości. Darujcie sobie takich komentarzy!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx1 
 • -2

  _gość

  12.03.2012, 21:09

  debile

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx6.xxx 
 • -4

  ZJEDZ.SKRETA.FT.ŻARY_gość

  12.03.2012, 21:39

  BRAWO

  Panie Kulas! Dziękujemy za otwarcie nam oczu na ten jakże przykry problem! Nie mówię w swoim imieniu,mówie w imieniu wszystkich mieszkańców grodu Sambora.Jestem dumny,że moim miastem rządzi taka młoda,bystra,zdolna,dostrzegająca problemy młodych ELITA. Zawsze zachodziłem w głowę - jakie są problemy w tczewskich szkołach ? Dzięki Pańskiej wytężonej pracy w końcu wiem ! Jestem przekonany,że coroczne raporty ZNACZĄCO naświetlą problem i pomogą Panu w walce o lepszy świat. Dzięki panu JESTEM DUMNY Z BYCIA TCZEWIAKIEM. pozdrawiam serdecznie, TAK TRZYMAĆ !!!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.