Przedsiębiorco pamiętaj! ZUS IWA musisz złożyć do końca stycznia

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Przedsiębiorco pamiętaj! ZUS IWA musisz złożyć do końca stycznia
Niektórzy przedsiębiorcy do 31 stycznia muszą złożyć w ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za rok 2017, czyli formularz ZUS IWA.

Są to informacje o danych za 2017 r., które będą podstawą ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. W dokumencie ZUS IWA powinna znaleźć się informacja o rodzaju działalności gospodarczej, liczbie wypadków przy pracy zgłoszonych w ubiegłym roku oraz dane dotyczące przekroczenia najwyższych dopuszczalnych norm czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy. Od tych danych zależy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą przedsiębiorca będzie opłacał od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r. Im więcej w firmie wypadków i czynników szkodliwych dla zdrowia, tym wyższa składka.

- Składka ta jest w całości finansowana przez pracodawcę, a środki z niej przeznaczane są na wypłatę świadczeń poszkodowanym. Obowiązek przesyłania formularzy ZUS IWA dotyczy jedynie tych firm które były zgłoszone nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2018 r., zgłaszały do ubezpieczenia wypadkowego w 2017 r. co najmniej 10 ubezpieczonych oraz były wpisane do rejestru REGON w dniu 31 grudnia 2017 r. Dla pozostałych składka na ubezpieczenie wypadkowe jest stała i do końca marca tego roku wynosi 1,8%. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Szczegółowe informacje dotyczące zasad składania i wypełniania formularzy ZUS IWA oraz ustalaniu składki na ubezpieczenie wypadkowe można uzyskać na stronie internetowej www.zus.pl, pod numerem telefonu 22 560 1600, a także w każdej placówce Zakładu.

Drukuj
Prześlij dalej