Czy pasty wybielające są skuteczne?

(fot. mat. prasowe)
Czy pasty wybielające są skuteczne?
Z pewnością każdy chciałby, aby jego zęby były w pełni zdrowe, lśniące i śnieżnobiałe. Aby to osiągnąć, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej każdego dnia. Nasze zęby tracą swoją naturalną barwę na skutek kontaktu z barwnikami pochodzącymi z pożywienia, dlatego ważna jest również właściwa dieta. Jednak jeśli nie chcemy rezygnować z ulubionych produktów spożywczych, a jednocześnie pragniemy, aby nasze zęby stały się białe, powinniśmy sięgnąć po wybielającą pastę do zębów.
Przed dokonaniem wyboru warto przeanalizować dostępne produkty pod kątem stopnia ich ścieralności. Czy pasty wybielające naprawdę są skuteczne w usuwaniu osadów i przebarwień?


Pasta wybielająca - co to?

Pasta wybielająca do zębów to produkt przeznaczony dla osób, którym zależy na rozjaśnieniu uzębienia. Powinna zawierać środki ścierające płytkę nazębną i usuwające przebarwienia, a także substancje walczące z bakteriami odpowiedzialnymi za występowanie próchnicy. Stopień ścieralności danego produktu określa współczynnik RDA, który w przypadku past wybielających musi wynosić przynajmniej 45. Preparaty rekomendowane palaczom posiadają RDA na poziomie 80 i wyższym. Pasty o wysokiej ścieralności nie powinny być stosowane za każdym razem, gdy szczotkujemy zęby. Warto sięgać po nie na zmianę ze zwykłymi pastami.

Przyczyny żółtych zębów

Na żółty kolor naszego uśmiechu wpływają barwniki przylegające do szkliwa oraz obecne już w wewnętrznych strukturach zębowych. Możemy wymienić następujące przyczyny żółknięcia zębów:

- palenie papierosów
- czynniki genetyczne
- niewłaściwa higiena jamy ustnej
- przyjmowanie niektórych leków
- ograniczone zdolności ruchowe
- spożywanie dużych ilości kawy, herbaty i czerwonego wina
- spożywanie dużych ilości silnie barwiących produktów, np. borówek, buraków itd.

Składniki past wybielających

Pasta wybielająca do zębów może działać na dwa sposoby: mechanicznie lub enzymatycznie. Pierwszy sposób polega na tym, iż granulki zawarte w paście polerują ząb, doprowadzając tym samym do skutecznego usunięcia osadu. Taka metoda niesie jednak za sobą ryzyko pojawienia się ubytków zębowych. Mechaniczne substancje w pastach wybielających to m.in. krzemionka i pirofosforany.
Z kolei enzymatyczne pasty wybielające doprowadzają do zmiękczenia lub rozpuszczenia płytki nazębnej. Proces ten przebiega delikatnie i jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla zębów niż mechaniczne działanie. W enzymatycznym usuwaniu płytki biorą udział wodór oraz karbamid. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest umieszczanie w pastach wybielających węgla aktywnego, który odpowiada za czarny kolor produktu.

Pasta wybielająca - jaką wybrać?

Pastę wybielającą należy wybrać, mając na uwadze własne oczekiwania i potrzeby. Osoby, które wykazują dużą wrażliwość na ścieranie, powinny sięgać po pasty o niskiej ścieralności, np. na poziomie 30-40 RDA, aby nie uszkodzić swojego szkliwa zębowego. W takim przypadku warto sięgnąć również po pasty enzymatyczne lub przeplatać ich stosowanie ze zwykłymi pastami, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Najlepiej byłoby, gdyby pasta zawierała substancje chroniące kanaliki zębinowe, np. fluorek strontu, fluorek cyny czy azotan potasu.


Jeśli żółknięcie Twoich zębów występuje już na zaawansowanym poziomie, powinieneś zaopatrzyć się w pastę wybielającą o współczynniku RDA między 80 a 100, a czasami nawet i wyższym. Zwróć uwagę, czy pasta, którą chcesz kupić, posiada atest Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Inne sposoby na wybielanie zębów

Wybielające środki do zębów nie będą jednak tak skuteczne jak profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Mowa tu o nakładkowym wybielaniu zębów, laserowym wybielaniu zębów oraz wybielaniu zębów martwych. Przed zabiegiem dentysta może nałożyć na zęby specjalistyczny żel, który pod wpływem światła usunie nie tylko osad nazębny, ale również głębsze przebarwienia. Inna metoda to stosowanie indywidualnie dopasowanych nakładek z żelem lub pastą wybielającą, które należy nosić przez kilka tygodni. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja zębów każdego dnia.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +2

    qq_gość

    06.11.2022, 12:10

    normalne artykuły to i tydzień "piszecie" ale jak reklame wpie...lić to wiecie od razu. dziadowski portalik

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA