"Kociewskie pióra". Są nagrody dla osób i instytucji z powiatu tczewskiego

(fot. LOT Kociewie)
"Kociewskie pióra". Są nagrody dla osób i instytucji z powiatu tczewskiego

zobacz galerię zdjęć: 3
27 lutego w Borzechowie odbyła się uroczystość wręczenia Kociewskich Piór 2013. Ta regionalna nagroda o wieloletniej już tradycji, jest wyrazem uznania dla osób, firm, instytucji i organizacji, które w swych działaniach rozwijają i troszczą się o kulturę oraz tradycję Kociewia. W tym roku trzy nagrody powędrowały do powiatu tczewskiego.

Statuetki Kociewskiego Pióra zostaną przyznane w czterech kategoriach - literatura, za całokształt działalności, publicystyka i animacja kultury. Na pomysł nagradzanie osób na co dzień parających się słowem wpadło w 2005 roku Towarzystwo Kulturalne im. Małgorzaty Hillar. Pomysłodawcy postanowili stworzyć taką formułę, aby docenić ludzi słowa - animatorów kultury, dziennikarzy, wydawców - tych którzy swoją pracą służą Kociewiu. Inicjatorem nagrody był nieżyjący już Michał Spankowski.

Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło nagród dla powiatu tczewskiego. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE oraz tczewska społeczniczka Karolina Kornas zostali laureatami nagrody Kociewskie Pióro 2013. W kategorii publicystyka została z kolei wyróżniona Krystyna Gierszewska.

- LOT Kociewie został doceniony za całokształt działalności, a Karolina Kornas w kategorii animacja kultury. Karolina Kornas jest założycielką, kompozytorką i dyrygentką młodzieżowego chóru "Nieboskłonni", istniejącego od 1999 r. przy parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego. Chór włącza się w działania charytatywne, przygotowuje spektakle i koncerty. W 2013 r. K. Kornas założyła także młodzieżowy zespół folklorystyczny „Frantówka”, który już na początku swojej działalności zdobył I miejsce w Przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych. - wylicza Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.


Do tej pory "Kociewskimi Piórami" wyróżniono ponad 60 osób i instytucji. W tym roku napłynęło 25 wniosków o przyznanie nagrody od różnych stowarzyszeń i instytucji z trzech kociewskich powiatów. Decyzją Kapituły „Kociewskiego Pióra”, której przewodniczył prof. Tadeusz Linkner, przyznanych zostało 6 nagród w następujących kategoriach:

- publicystyka: Krystyna Gierszewska
- literatura: Marek Biegalski
- animacja kultury - indywidualnie: Karolina Kornas
- animacja kultury - zbiorowo: Gminne Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kaliskach
- za całokształt działalności przyznano dwie nagrody: dla Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE i Gertrudy Woźnickiej.

Ponadto nominacje do nagrody otrzymała Ewa Litwińska, prowadząca zespół regionalny „Samborowe Dzieci” w Szkole Podstawowej nr 10 oraz chór „Nieboskłonni”.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +3

    _gość

    04.03.2014, 19:24

    Fatamorgana Nie doceniać i nie kochać! Z bólu musi wyć i szlochać! Wyśmiać, zgnoić i przewrócić, jak zemdleje to nie cucić! Głodny, zziębły, nieszczęśliwy, to artysta jest prawdziwy! Tych nażartych pełnych pychy, co przyssali się do michy, na pensyjkach i dotacji, znacie przecież z obserwacji. Wokół mnóstwo parweniuszy, każdy sapie i się puszy. Po co talent? Ma mniemanie, że co zechce to dostanie! Dykcję lepszą ma handlara co się jabłka sprzedać stara, a z swym marnym słów zasobem może dukać gdzieś nad grobem. Wymierają nam artyści, piękni w gestach, w słowach czyści, z dykcją, werwą, charakterem, a co w zamian? Zero z zerem. Tytuł? UNIA? Czyście chorzy? TO artystów nie przysporzy!

    Odpowiedz
    IP: 83.238.xx1.xx7 
  • cheb_gość

    05.03.2014, 08:46

    Z rak będziesz nominowany jak nic...;)

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.