Po raz trzeci ratusz ogłosił przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu zabytkowego wiatraka. Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił, do kolejnego wpłynęła jedna oferta, która jednak okazała się niezgodna ze specyfikacją. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu. Do zadań wykonawcy będzie należało m.in. sporządzenie inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej, wykonanie badań konserwatorskich i architektonicznych oraz prac budowlanych i konserwatorskich w zabytkowym wiatraku wraz z uporządkowaniem otoczenia i wykonaniem instalacji elektrycznych. Czynności te należy wykonać w oparciu o przygotowany już program funkcjonalno-użytkowy. Od wykonawcy oczekujemy również uzyskania pozwolenia na budowę oraz wszelkich potrzebnych uzgodnień, m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Termin składania ofert mija 23 maja. Czas na wykonanie zadania to 510 dni od podpisania umowy. Na inwestycję otrzymaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 1 176 000 zł.
Do trzech razy sztuka - przetarg na remont wiatraka
TELEWIZJA INTERNETOWA: NAJNOWSZE
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: 1
Ocena ogólna tego wideo: 1
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 13100 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
12 740 967 wyświetleń wszystkich filmów
12 740 967 wyświetleń wszystkich filmów
Pokaż:
Najnowsze
Komentarze (6) dodaj komentarz
Ggoossćć_gość
14.05.2024, 14:42
Myśleć należy zawsze
Szkoda, że przed kupnem zabytkowego wiatraka nie pomyślano rozsądnie, szacując koszt jego odtworzenia. Znaczną część otrzymanego dofinansowania pochłonie przygotowanie dokumentacji dla Konserwatora zabytków. Prawo w tej kwesti nie uległo zmianie, a czego nie doszacowano w Urzędzie. To nie Konserwator czyni "pod górkę" lecz nieumiejętne przygptowanie się kupującego zabytek. Takie są realia ...
OdpowiedzVins_gość
15.05.2024, 14:54
A jaka alternatywa?
A masz lepszy pomysł, co z należałoby zrobić z unikatowym wiatrakiem, będącej jedną z wizytówek miasta? Zabytek należało ratować. W zaistniałej sytuacji spadkowej zakup za 500 tys., a nie za 1 mln był rozsądny. Jeżeli miasto nie przejęłoby wiatraka, to nikt inny by go nie odnowił. Z biegiem czasu popadłby w totalną ruinę i podzieliłby losy wiatraka w Nowem. Co do konserwatora, to wiele zależy od urzędu swobodnego uznania WUOZ. To nie jest kwestia, że zażądał, ale czy w tych żądaniach nie przesadził (jak z wymyślaniem nowych dokumentów przy moście tczewskim typu opracowania ESTB). Konserwator nie musi żądać cudacznych informacji np. o rodzajach użytego szkła (dobre, analiza PRLowskich szyb z odzysku), bo co to w praktyce da przy renowacji zabytku. Nic. Ale koszty zwiększa. A środki na renowację tego rodzaju zabytku są i trzeba je wykorzystać, nawet jeśli jest jakiś wkład własny. Jeśli zabraknie w KPO, można szukać w programach operacyjnych. Pobłockiego można nie lubić, ale tu akurat Brządkowski był z nim w pełni zgodny i gdyby od nowego prezydenta zależało zrobiłby to samo. Czy przypadkiem nie optowałeś za Brządkowskim? Jeśli tak, to musiałbyś mieć w tej kwestii pretensję również do niego.
CytujAnzelm_gość
14.05.2024, 23:48
Kiedy ten wiatrak zacznie mielić mąkę tak jak zakładał Pobłocki? Kiedy się zwróci inwestycja Pobłockiego?
Odpowiedzggoosssccć_gość
15.05.2024, 08:41
Nikt nie zakładał, aby przywrócić funkcję mielenia. Inwestycja w zabytek czyniona nie po to jest aby się finansowo zwróciła lecz aby historia trwała i przypominała co kiedyś było.
CytujTERMINATOR_gość_gość_gość
23.05.2024, 12:18
Zburzyć i po sprawie!.Na co Nam taki strach na wróble?.Zajmijcie się odbudową mostu tczewskiego.
OdpowiedzVins_gość
23.05.2024, 17:19
Co ma miasto do mostu?
Czemu zburzyć skoro to unikat i są zakontraktowane środki na jego remont? A poza tym wiatrak jest w rejestrze zabytków, co niesie ze sobą określone konsekwencje i nie można zostać ot tak wyburzony. A poza tym wiatrak jest własnością miasta, natomiast odbudowa mostu tczewskiego jest zadaniem powiatu, a jeśli uzgodnią przekazanie mostu Skarbowi Państwa to sprawa będzie w gestii GDDK.
Cytuj