Do trzech razy sztuka - przetarg na remont wiatraka

Po raz trzeci ratusz ogłosił przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu zabytkowego wiatraka. Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił, do kolejnego wpłynęła jedna oferta, która jednak okazała się niezgodna ze specyfikacją. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu. Do zadań wykonawcy będzie należało m.in. sporządzenie inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej, wykonanie badań konserwatorskich i architektonicznych oraz prac budowlanych i konserwatorskich w zabytkowym wiatraku wraz z uporządkowaniem otoczenia i wykonaniem instalacji elektrycznych. Czynności te należy wykonać w oparciu o przygotowany już program funkcjonalno-użytkowy. Od wykonawcy oczekujemy również uzyskania pozwolenia na budowę oraz wszelkich potrzebnych uzgodnień, m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Termin składania ofert mija 23 maja. Czas na wykonanie zadania to 510 dni od podpisania umowy. Na inwestycję otrzymaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 1 176 000 zł.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
    
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: 1
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 12200 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
12 226 388 wyświetleń wszystkich filmów
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +1

  Ggoossćć_gość

  14.05.2024, 14:42

  Myśleć należy zawsze

  Szkoda, że przed kupnem zabytkowego wiatraka nie pomyślano rozsądnie, szacując koszt jego odtworzenia. Znaczną część otrzymanego dofinansowania pochłonie przygotowanie dokumentacji dla Konserwatora zabytków. Prawo w tej kwesti nie uległo zmianie, a czego nie doszacowano w Urzędzie. To nie Konserwator czyni "pod górkę" lecz nieumiejętne przygptowanie się kupującego zabytek. Takie są realia ...

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • +2

  Vins_gość

  15.05.2024, 14:54

  A jaka alternatywa?

  A masz lepszy pomysł, co z należałoby zrobić z unikatowym wiatrakiem, będącej jedną z wizytówek miasta? Zabytek należało ratować. W zaistniałej sytuacji spadkowej zakup za 500 tys., a nie za 1 mln był rozsądny. Jeżeli miasto nie przejęłoby wiatraka, to nikt inny by go nie odnowił. Z biegiem czasu popadłby w totalną ruinę i podzieliłby losy wiatraka w Nowem. Co do konserwatora, to wiele zależy od urzędu swobodnego uznania WUOZ. To nie jest kwestia, że zażądał, ale czy w tych żądaniach nie przesadził (jak z wymyślaniem nowych dokumentów przy moście tczewskim typu opracowania ESTB). Konserwator nie musi żądać cudacznych informacji np. o rodzajach użytego szkła (dobre, analiza PRLowskich szyb z odzysku), bo co to w praktyce da przy renowacji zabytku. Nic. Ale koszty zwiększa. A środki na renowację tego rodzaju zabytku są i trzeba je wykorzystać, nawet jeśli jest jakiś wkład własny. Jeśli zabraknie w KPO, można szukać w programach operacyjnych. Pobłockiego można nie lubić, ale tu akurat Brządkowski był z nim w pełni zgodny i gdyby od nowego prezydenta zależało zrobiłby to samo. Czy przypadkiem nie optowałeś za Brządkowskim? Jeśli tak, to musiałbyś mieć w tej kwestii pretensję również do niego.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx5.xx5 
 • +2

  Anzelm_gość

  14.05.2024, 23:48

  Kiedy ten wiatrak zacznie mielić mąkę tak jak zakładał Pobłocki? Kiedy się zwróci inwestycja Pobłockiego?

  Odpowiedz
  IP: 185.94.xx8.xx4 
 • +1

  ggoosssccć_gość

  15.05.2024, 08:41

  Nikt nie zakładał, aby przywrócić funkcję mielenia. Inwestycja w zabytek czyniona nie po to jest aby się finansowo zwróciła lecz aby historia trwała i przypominała co kiedyś było.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx0 
 • TERMINATOR_gość_gość_gość

  23.05.2024, 12:18

  Zburzyć i po sprawie!.Na co Nam taki strach na wróble?.Zajmijcie się odbudową mostu tczewskiego.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx2 
 • Vins_gość

  23.05.2024, 17:19

  Co ma miasto do mostu?

  Czemu zburzyć skoro to unikat i są zakontraktowane środki na jego remont? A poza tym wiatrak jest w rejestrze zabytków, co niesie ze sobą określone konsekwencje i nie można zostać ot tak wyburzony. A poza tym wiatrak jest własnością miasta, natomiast odbudowa mostu tczewskiego jest zadaniem powiatu, a jeśli uzgodnią przekazanie mostu Skarbowi Państwa to sprawa będzie w gestii GDDK.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx5.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.