Już dzisiaj (26.08) rozpoczyna się święto muzyki Grzegorza Ciechowskiego

X In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego
Tczew - Już dzisiaj (26.08) rozpoczyna się święto muzyki Grzegorza Ciechowskiego
Już dzisiaj (26 sierpnia) w Tczewie rozpoczyna się X edycja festiwalu "In Memoriam", poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz (współzałożycielka "Sistars"), Anna Karamon i Aleksandra Nowak (wokalistki zespołu "Dziewczyny") - to oni wystąpią podczas tegorocznego jubileuszowego festiwalu. Już tradycyjnie nie zabraknie też koncertu piosenek muzyka pochodzącego z Tczewa.

Pierwszy festiwal odbył się 22 grudnia 2002 roku, w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Od tego czasu, co roku, Tczew niezmiennie rozbrzmiewa dźwiękami piosenek Republiki i solowych utworów Ciechowskiego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja "In Memoriam" jest, po raz pierwszy w historii festiwalu, wydarzeniem trzydniowym.

Dzisiaj (26. sierpnia) koncerty rozpoczną się o 19:30 w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie. Tego dnia wokaliści będą walczyli o Grand Prix nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa podczas koncertu finałowego VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego.

W sobotę (27. sierpnia) na scenie w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym zaprezentują się zespoły, które mogą zostać nagrodzone Grand Prix - nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego. Sobotnie występy rozpoczną się o 19:00.

Niedzielny (28. sierpnia) dzień finałowy rozpocznie się o 20:00 w tczewskim amfiteatrze. Podczas ostatniego dnia festiwalu, upamiętniającego dziesiątą rocznicę śmierci artysty, wykonawcy zaprezentują się wraz z zespołem festiwalowym. Swoje interpretacje piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Republiki wykonają: Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz, Anna Karamon i Aleksandra Nowak (wokalistki zespołu "Dziewczyny"), Roman Puchowski, Krzysztof Okupski i Małgorzata Szymikowska.

X Festiwalowi Grzegorza Ciechowskiego "In Memoriam" towarzyszyła będzie multimedialna wystawa zdjęć z poprzednich edycji festiwalu "Pod białą flagą". Otwarcie wystawy odbędzie się pierwszego dnia festiwalu w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym o 19:00. Podczas trwania festiwalu będzie można oglądać również wystawę zdjęć fanklubu zespołu Republika i Grzegorza Ciechowskiego - "Republika Marzeń".

"In Memoriam" to cykl koncertów, który na stałe wpisał się w mapę kulturalnych wydarzeń Tczewa i nie tylko. Od lat artyści z całej Polski prezentują swoje interpretacje utworów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Twórczość tego znakomitego artysty stanowi niewyczerpalne źródło inspiracji, nie tylko dla starszego pokolenia. Młodzi wokaliści i muzycy, uczestniczący w konkursach, udowadniają, że kompozycje Ciechowskiego są nadal aktualne.

Tczew to miejscowość, w której urodził się lider Republiki. Tu spędził swoją młodość i ukończył szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące. To właśnie tu do dziś mieszka jego rodzina i to właśnie z Tczewem wiążą się pierwsze doświadczenia literackie i muzyczne Grzegorza. Jego pierwszy zespół działał przy parafii staromiejskiej. Kolejnym doświadczeniem muzycznym był udział w tczewskich grupach jazzowych i folkowych, w których grał na flecie. Duży wpływ na Ciechowskiego wywarł Jacek Kliński, jego nauczyciel i "duchowy przewodnik", z którym współpracował do 1980 roku. Wiersze zaczął pisać w szkole średniej. Zainteresowanie literaturą rozwinęła w nim Anna Andrzejewska nauczycielka języka polskiego w tczewskim liceum. Pod jej wpływem wybrał studia polonistyczne. W swojej twórczości Grzegorz Ciechowski bardzo często odwoływał się do kolegów ze szkoły i przyjaciół z młodości.

Idea, która przyświeca festiwalowi "In Memoriam", pozostaje niezmienna. Jest to okazja, by młodzi artyści mogli zmierzyć się z repertuarem jednej z najbardziej uznanych polskich grup muzycznych i z solowym dorobkiem jej lidera. Dla młodych widzów i słuchaczy to szansa by poznać lepiej, przede wszystkim mniej znane, kompozycje Republiki. Dla bardziej obeznanych z muzyką Ciechowskiego to okazja aby usłyszeć nowe wersje jego piosenek i zaskakujące interpretacje. Przede wszystkim to uczczenie pamięci wielkiego artysty, uchronienie od zapomnienia jego twórczości.

Formuła festiwalu opiera się na konkursie dla młodych muzyków i wokalistów, którzy walczą o nagrody. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj muzyki. Gitarowe dźwięki pojawiają się obok bardziej kameralnych wystąpień. Jedną z głównych zalet piosenek stworzonych przez Ciechowskiego jest to, że każdy interpretuje ją inaczej. Festiwal "In Memoriam" jest przypomnieniem twórczości znakomitego muzyka, promocją młodych zespołów i przede wszystkim świętem dla wszystkich fanów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

Wstęp na koncerty oraz wystawy jest darmowy. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej festiwalu www.festiwalciechowskiego.tcz.pl
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia