"Wspólnie mamy szansę" - rusza projekt, który ma wyrównać szanse młodzieży

Projekt będzie realizowany w 3 szkołach
Tczew - "Wspólnie mamy szansę" - rusza projekt, który ma wyrównać szanse młodzieży
W piątek, 17 września, podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie odbyła się inauguracja projektu unijnego "Wspólnie mamy szansę". Celem zadania jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży oraz realizacja programów rozwojowych trzech szkół: Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Tczewie, Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie (dawniej III LO) i Collegium Marianum Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II w Pelplinie. Uczestnikami Projektu jest 410 uczniów z powiatu tczewskiego, środowisk wiejskich, osób niepełnosprawnych uczących się w ww. szkołach.

W projekcie będą realizowane w roku szkolnym 2010/2011 i 2011/2012 zajęcia pozalekcyjne wyrównujące i rozszerzające wiedzę uczniów, rozwijające zainteresowania i pasje ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych. Uczestnicy projektu będą samodzielne rozwiązywali problemy naukowe, uczestnicząc w zajęciach terenowych, laboratoryjnych, wykładach i spotkaniach z pracownikami wyższych uczelni, warsztatach łączących kilka dyscyplin naukowych prowadzonych za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych, wycieczkach, zielonych szkołach, spotkaniach ze znanymi i cenionymi ludźmi.

Uczniowie będą mieli szansę rozwijać swoje pasje uczestnicząc w różnorodnych projektach edukacyjnych: projekcie z robotyki i ICT "Emocje i sztuczna inteligencja"; projekcie matematyczno - fizycznym "Czy nauki ścisłe mogą bawić?"; projekcie przyrodniczym "Dlaczego przyroda na Pomorzu jest inna?", projekcie rozwoju osobistego "Jak zostać geniuszem?", projekcie z przedsiębiorczości "Jak zarobić pierwszy milion?" projekcie językowym "Jak zostać kosmopolitą?", projekcie medialnym "Jak przekazać informacje?" (warsztaty filmowe prowadzone przez Roberta Turło), projekcie teatralnym Być jak Zbigniew Zamachowski" (patronat i warsztaty gościnne - Zbigniew Zamachowski i Aleksandra Justa-Zamachowska), projekcie polonistycznym "Skrzydlate słowa", projekcie historycznym "Spotkania z przeszłością", projekcie filozoficznym "Cogito ergo sum", projekcie wokalno-instrumentalnym "Muzyka łagodzi obyczaje" i projekcie sportowym "Żyj zdrowo". Każdy uczestnik projektu otrzyma w swojej szkole wsparcie pedagoga i psychologa, będzie mógł skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej szkoły wzbogacą swoje zaplecze dydaktyczne o mobilną pracownię informatyczną składająca się z 15 laptopów, 3 tablice multimedialne, kserokopiarkę, kamery, aparaty fotograficzne, meble do sal lekcyjnych. Projekt stanowi bardzo ambitny zespół działań, które zakładają wdrożenie najnowocześniejszych technologii w proces nauczania, by pełniej angażować, inspirować i motywować uczniów do osiągania lepszych wyników w nauce. Uczniowie powiatu tczewskiego dzięki projektowi będą mieli możliwość dostępu do nowoczesnych metod nauczania, do najnowszych informacji i umiejętności, do profesjonalnie prowadzonych zajęć. Dzięki takim działaniom będą mieli szansę na rozwijanie własnych pasji, zdobycie umiejętności krytycznego myślenia, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, umiejętności współpracy w grupie, posługiwania się narzędziami informacyjno-komunikacyjnymi. Projekt realizowany jest przez Diecezję Pelplińską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (poddziałanie 9.1.2 "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych"), a współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • byla uczennica_gość

  24.09.2010, 20:20

  ..

  tyle kasy co tam wlozylam co miesiac 80 zl jako 'darowizna' ale obowiazkowe .. i co i nic z tego nie mialam nawet jak byl komputer w szkole do uzywania to albo muyszki albo klawiatury nie ma ludzie potrafia ze szkoly nawet monitor wyniesc... w lazienkach brudno zima zimno a to 80 zl chyba na pensje nauczycieli idzie

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx7 
 • +1

  uczeń_gość

  25.09.2010, 13:26

  do była uczennica

  może jednak chodziłaś do innej szkoły? Bo są komputery, wszystko jest czyste. A co do łazienek to naprawdę pomyliłaś szkoły. Są czyste, jest papier, mydło, lustra. Swego czasu były nawet suszarki do rąk. Czego nie można powiedziec o toaletach choćby w gim nr 3. Zimno również nie jest. Przyjemna atmosfera, a jak komuś zimno to zawsze ktoś przytuli :D polecam szkołę. nie wybrałbym innej.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx1.xx4 
 • +1

  obecna uczennica_gość

  25.09.2010, 21:50

  zgadzam się. bardzo przyjemna atmosfera, wykfalifikowani nauczyciele. Faktem jest brak miejsca i sali gimnastycznej, ale dla mnie to nie ma aż takiego wielkiego znaczenia, Są fakultety dodatkowe np. siatka, fittness czy zespół wokalny. A poza tym, to nie nauczyciele wynosili monitory z sal, tylko uczniowie. Teraz nic takiego nie ma miejsca. Nie przesadzaj...

  Cytuj
  IP: 83.25.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.