Debatowali o inwestycjach na najbliższe lata

O możliwościach rozwoju w powiecie tczewskim mówił Piotr Cymanowski (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Debatowali o inwestycjach na najbliższe lata
W Centrum Wystawienniczo - Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie odbyła się konferencja dla samorządów powiatu tczewskiego, a także przedsiębiorców z tego regionu. Spotkanie zorganizował tczewski oddział Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Konferencja dotyczyła planowanych przez władze samorządowe z terenu powiatu tczewskiego inwestycji na lata 2010 - 2020. Omówiono również sposoby racjonalnego gospodarowania energią elektryczną w gminach oraz przedsiębiorstwach.

W Konferencji wzięło udział ponad 40 firm oraz m. in. dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego, prezydent Tczewa, starosta tczewski i jego zastępca, wójt gminy Tczew oraz przedstawiciele miasta i gminy Gniew, Pelplin, gmin Morzeszczyn oraz Subkowy. W pierwszej części spotkania przedstawiciele samorządów oraz lokalnych władz zaprezentowali zgromadzonym uczestnikom plany inwestycyjne województwa pomorskiego, powiatu tczewskiego oraz poszczególnych gmin na najbliższe 10 lat.

- Ta część Konferencji ważna jest o tyle, że pokaże możliwości odnalezienia się przedsiębiorców, zarówno tych już działających, jak i potencjalnych, w działaniach planowanych przez samorządy. Przedsiębiorcy przekonają się także o możliwościach rozwoju w powiecie tczewskim - mówił Piotr Cymanowski, Pełnomocnik Zarządu RIGP.- Dzięki temu, że przedsiębiorcy poznają zamierzenia władz samorządowych, mogą zaplanować własne inwestycje.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Aby Polskie firmy liczyły się na rynku krajowym i zagranicznym, powinny wprowadzać innowacyjne rozwiązania systemów jakości oraz stosować nowoczesne technologie. Staje się to koniecznością, ponieważ polska gospodarka na tle krajów europejskich jest mało innowacyjna.

- Nie jesteśmy państwem na tyle zamożnym, aby duże środki przeznaczać na innowacje. Gospodarka w Polsce nigdy nie była nowoczesna, a problem istnieje również w samej świadomości przedsiębiorców - powiedział Włodzimierz Szordykowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego. - Obecnie obserwujemy jednak znaczny wzrost jakości oraz wydajności. Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, których wydajność pokaźnie wzrosła poprzez zastosowanie nowych technologii oraz wprowadzenie innowacji.

Uczestnicy zgodnie uznali, że władze samorządowe powinny być przyjazne inwestorom oraz uwzględniać przedsiębiorców w swoich planach inwestycyjnych. Oprócz tego, jeśli firmy będą tanio produkować lub sprzedawać swoje wyroby bądź usługi, mają szanse stać się względem siebie konkurencyjne. Efekt ten, jednej i drugiej stronie uda się osiągnąć, jeśli zdecydują się na sprawne zarządzanie energią elektryczną, o którym była mowa w drugiej części Konferencji. Obecni na spotkaniu stwierdzili, że władze gminy mogą to uczynić np. poprzez modernizację oświetlenia ulicznego za pomocą energooszczędnych lamp. Może się to przyczynić do oszczędności sięgającej nawet 40 proc. Z kolei przedsiębiorcy mogą w komputerach swoich firm zastosować energooszczędne, bezwiatrakowe zasilacze.

- Chcemy przeprowadzić ogólną debatę z samorządami, nie tylko w Tczewie, ale też w całym województwie. Idea jest taka, aby wypracować metody ograniczania wydatków bieżących. Druga część dzisiejszego spotkania dotyczyła innowacyjności w pozyskiwaniu energii elektrycznej, a więc poszukiwania oszczędności, ale chcemy też namawiać samorządy do tego, aby oszczędności w wydatkach bieżących kierowały na wsparcie przedsiębiorczości - podsumował przeprowadzoną Konferencję Prezes RIGP, Adam Protasiuk, zaś starosta tczewski, Witold Sosnowski, dodał - Cenne są inicjatywy, dzięki którym włodarze z naszego regionu mogą wspólnie z miejscowymi przedsiębiorcami wymienić doświadczenia i poznać wzajemne plany inwestycyjne. Dzięki takim spotkaniom, obie strony mogą też dostosować swoje oferty do aktualnej sytuacji na lokalnym rynku gospodarczym.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • tom

    04.02.2010, 08:51

    calkowity brak konkretów. same ogolniki. tczew nie jest potegą gospodarcza aby organizowac sobie pogadanki nie wnoszace nic dla funkcjonowania miasta. tylko szybkie i radykalne zmiany w miescie pozwola uchronic tczew przed jeszcze wiekszym uwstecznianiem sie w rozwoju, odplywem mlodziezy do wiekszych miast, traceniem zaineresowania w gronie potencjalnych inwestorów.

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.