Pamiętali o niepodległości

Uroczystości odbyły się na cmentarzu starym (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Pamiętali o niepodległości
W ub. tygodniu przedstawiciele samorządów miasta i powiatu, kombatanci, młodzież tczewskich szkół, przedstawiciele związków, stowarzyszeń, zakładów pracy, duchowieństwo, służby mundurowe i mieszkańcy Tczewa uczcili narodowe święto odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczęły się zbiórką przy I Liceum Ogólnokształcącym, by następnie udać się na stary cmentarz i tam przy pomniku rozpocząć uroczyste obchody.

Przedstawiciele samorządów, kombatanci, młodzież, duchowieństwo, służby mundurowe i przedstawiciele poszczególnych związków i stowarzyszeń złożyli kwiaty i znicze, oddając cześć tym, którzy ofiarowali swoje życie za ojczyznę.

- Dzisiejszy dzień przywołuje w nas pamięć najświętszej wartości każdego narodu - niepodległości. - mówił starosta tczewski Witold Sosnowski - Wspominamy dziś dzień, w którym Polacy po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych odzyskali upragnioną wolność. Wolność, która sprawiła, że nasi rodacy znów mogli swobodnie mówić i pisać w swoim ojczystym języku, tworzyć polskie szkoły, uniwersytety, wydawać polskie książki, rozwijać polską kulturę bez ograniczeń narzucanych przez obce i wrogie rządy, modlić się po polsku i po polsku wychowywać dzieci. Chociaż ziścił się sen Polaków o wolnej, niepodległej Polsce, patriotyzm Polaków został wystawiony na kolejne próby. Jeszcze przez wiele lat zmuszeni byli walczyć o zachowanie upragnionej niepodległości. Ta walka jest dziś dla nas symbolem miłości do ojczyzny, o której my Polacy zajęci codziennymi obowiązkami czasami zapominamy. Dzisiaj właśnie jest doskonały dzień, aby przypomnieć sobie znaczenie takich słów jak: ojczyzna i patriotyzm. Apeluję więc, abyśmy dziś w tym uroczystym dla Polski dniu, zatrzymali się na moment i zastanowili się, jaką wartość dla nas samych, mają te słowa. Dzisiejszy dzień jest dla nas także okazją do tego, aby wspomnieć tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej, niepodległym kraju.

Po uroczystościach na cmentarzu, Harcerska Orkiestra Dęta poprowadziła zgromadzonych do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św., gdzie odprawiona została uroczysta msza za Ojczyznę. Po niej odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu miasta z kombatantami. Koncert muzyki klasycznej w Centrum Kultury i Sztuki zakończył obchody święta niepodległości.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • ggh_gość

  20.11.2009, 09:45

  Służby

  Nie wszystkie służby mundurowe brały udział, zagadka: której służby nie było??

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xx0 
 • mieszkaniec_gość

  20.11.2009, 23:13

  święto niepodległości

  Całe szczęście najliczniejszą grupą mundurowych było wojsko....i oby jak najdłużej zostali u nas.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx7.xx2 
 • Stańczyk_gość

  20.11.2009, 23:50

  Straży więziennej, Straży Marszałkowskiej, BOR, ABW, CBA i CBŚ? Zgadłem?

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx6.xx6 
 • _gość

  22.11.2009, 21:53

  służby która stacjonuje w Tczewie

  Cytuj
  IP: 88.199.xx2.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.