Koniec użytkowania wieczystego. Na początek na gruntach mieszkaniowych

Dom, okno
Koniec użytkowania wieczystego. Na początek na gruntach mieszkaniowych
Od przyszłego roku rozpocznie się likwidacja użytkowania wieczystego. Na początek z mocy ustawy zostanie przekształcone we własność użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi.

Zlikwidowany będzie też przepis umożliwiający ustanawianie nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Równocześnie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowuje rozwiązania, które umożliwią docelowe zastąpienie prawa użytkowania wieczystego, ale to wymaga uzgodnień z Komisją Europejską.

Bonifikaty od opłaty przekształceniowejW projekcie zaproponowano przekształcenie z mocy ustawy, z dniem 1 stycznia 2019 r. praw użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi w prawo współwłasności gruntu na rzecz właścicieli domów i lokali położonych na takich gruntach.

Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2018 r.


Umożliwiono samorządom waloryzowanie opłat rocznych przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS. Dotychczasowi właściciele (Skarb Państwa oraz samorządy, w tym gminy) będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo "z góry".

W takim przypadku samorządy też będą mogły udzielać bonifikat, a w odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60%, w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

- Promujemy formę jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej. Liczymy, że samorządy postąpią podobnie. Zależy nam na szybkim uporządkowaniu przekształceń dla gruntów pod budynkami mieszkalnymi - mówi Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju.


Podstawę ujawnienia prawa własności w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków będzie stanowiło zaświadczenie wydawane przez organy reprezentujące dotychczasowych właścicieli gruntów - Skarb Państwa oraz gminy. Wpisy będę wolne od opłat sądowych.

Projekt ustawy jest odpowiedzią na problemy z przekształcaniem praw użytkowania wieczystego na mocy obowiązującej ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Ustawa ta, w niektórych sytuacjach, nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.

Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi jest konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Wprawdzie ustawa o przekształceniu umożliwia wystąpienie z żądaniem przekształcenia przez współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, jednak w sytuacji, jeżeli chociaż jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, postępowanie jest zawieszane. Zatem brak zgody jednego współużytkownika wieczystego blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców budynku.

W takim przypadku konieczne jest skierowanie sprawy przekształcenia na drogę sądową. To z kolei powoduje przedłużanie procesów przekształceń gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi, co przekłada się na niezadowolenie właścicieli lokali i dodatkowe obciążanie organów administracji publicznej i sądów sprawami z tego zakresu. Ponadto postępowania sądowe nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że przekształcenie dojdzie do skutku.

Przekształcenie z mocy ustawy projektowana ustawa przesądzi o nabyciu prawa własności do gruntów przez właścicieli lokali położonych w budynkach wielolokalowych oraz właścicieli domów jednorodzinnych realizując tym samym postulaty i oczekiwania mieszkańców, kierowane w licznych wnioskach i petycjach do organów administracji oraz parlamentu.Proponuje się także wprowadzenie przepisu likwidującego możliwość ustanawiania od 1 stycznia 2019 r. nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że od wskazanej daty, z własnością lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego będzie mogło być związane wyłącznie prawo własności gruntu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • +1

    kik_gość

    25.06.2018, 08:46

    I bardzo dobrze!

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • +1

    ktos_gość

    25.06.2018, 10:15

    No może się kilka osób zdziwić jak dostaną rachunek za wykup działki którą do tej pory niejako najmowali od państwa .Mogą się zdziwić osoby które w takich lokalach prowadzą działalność gospodarczą, dla nich opłata przekształceniowa będzie wyższa ( uwielbiam ten nie subtelny sposób w jaki nasze państwo kopie w dupę naszych małych i średnich przedsiębiorców )Generalnie ustawa mi się podoba bo wiele gruntów w Polsce wymaga uregulowania prawnego dla samego bezpieczeństwa właścicieli nieruchomości , tylko przydało by się bardziej obrazowo pokazać kogo i ile to będzie kosztować teraz i w późniejszym okresie , co z zagranicznymi firmami itp. Ps.Nie czytałam pełnej ustawy , prawniczy bełkot nie jest moją specjalizacją , może znajdują się tam odpowiedzi na pytania które rodzą mi się w głowie ,jednak co bym sobie z tego nie wyczytała zadziała oficjalna interpretacja ustawy a nie to co mi się wydaje że ona ustanawia.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx5 
  • +3

    observeur_gość

    25.06.2018, 11:27

    A juz nie narzekaj. Panstwo subtelnie to , panstwo tamto. To świetna ustawa, oby tylko interpretacja tez była swietna. Zmieni wreszcie patologie, gdzie firma dajmy na to handlujaca materiałami budowlanymi wynajmuje od miasta halę na uzytkowanie wieczyste a potem ubiega sie o zwolnienie z podatku od nieruchomosci albo co gorsza o doplaty od Unii. To przepraszam kto wreszcie płaci za ta halę? TY niebezpośrednio, ale posrednio z Twoich podatków płacisz za halę uzywaną przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca sie w tym czasie bogaci, a ty nawet nie mozesz sie jako "nieformalny doplacacz" ubiegac sie u przedsiebiorcy o bonifikatę na kafelki do swojego kibla. Takie praktyki to nie jest zadna rzadkosc, nawet w Tczewie jest takich zwolnionych z podatku (biznesmenów, którzy nie plajtują a z roku na rok się bogaca kosztem cwaniackiego układu). Teraz bedzie normalniej i uczciwiej. Wynajmujesz hale? Płać daninę panstwu samodzielnie. Twoja hala. A ja Cie nie stac to ją sprzedaj, oddaj ... Proste. Jak mnie nie stac na Maserati to go nie kupuję ...

    Cytuj
    IP: 5.172.xx2.xx7 
  • jac_gość_gość

    25.06.2018, 21:08

    a działki

    a działki ogrodowe na użytkowanie wieczyste też przejdą na własność ?

    Odpowiedz
    IP: 178.235.xx2.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.