Zadbaj o swoje zdrowie! Ruszają badania profilaktyczne

Bezpłatne badania wykrywania cukrzycy (fot. dooktor.pl)
Zadbaj o swoje zdrowie! Ruszają badania profilaktyczne
Eksperci szacują, że w naszym kraju żyje 2,6 mln osób cierpiących na zaburzenie metabolizmu glukozy, ale drugie tyle ma znacznie podwyższone ryzyko cukrzycy (tzw. stan przedcukrzycowy). Leczenie powikłań cukrzycowych jest bardzo kosztowne. Problem stanowią wysokie koszty samego leczenia pacjentów tj. dializy, przeszczepy, laseroterapie oczu, amputacje, a także koszty społeczne oraz renty. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka - teraz jest szansa na badania profilaktyczne.

Zadbaj o swoje zdrowie! Jak ważna jest profilaktyka wiedzą dobrze ci, którzy dzięki niej uratowali swoje życie.

- Aby zwiększyć swoje szanse na dalsze życie, mieszkańcy powiatu tczewskiego również w tym roku mają możliwość udziału w programach profilaktycznych. - informuje Magdalena Olszewska, Główny Specjalista w Biurze Prezydialnym Starostwo Powiatowe w Tczewie - Już dziewięćdziesięciu mieszkańców z terenu powiatu tczewskiego w wieku od 40 roku życia skorzystało z profilaktycznych badań w kierunku cukrzycy. Program jeszcze się nie kończy. Do 14 grudnia 2012 roku lub do wyczerpania środków finansowych można skorzystać z badań. W ramach programu mieszkańcy mogą wykonać bezpłatne badanie poziomu glukozy we krwi żylnej na czczo w wyznaczonych punktach na terenie powiatu tczewskiego.

Punkty pobrań znajdują się w następujących miejscach:


• Tczew, Przychodnia Czyżykowo, ul. Konarskiego 15 (tel. 58 531 18 70)
• Pelplin, Przychodnia Lekarska Filia nr 12, ul. Dworcowa 7 (tel. 58 536 40 00)
• Gniew, Ośrodek Zdrowia, ul. Witosa 10 (tel. 58 535 22 90)
• Opalenie, Ośrodek Zdrowia, ul. Czyżewskiego 7 (tel. 58 535 18 20)
• Kolonia Ostrowicka, Ośrodek Zdrowia, Kolonia Ostrowicka 18 (tel. 58 561 94 08)
• Turze, Ośrodek Zdrowia, ul. Parkowa 12 (tel. 58 536 77 20)
• Swarożyn, Ośrodek Zdrowia, ul. Wyzwolenia 4 (tel. 58 536 93 95)
• Miłobądz, Ośrodek Zdrowia, ul. Pamięci Narodowej 10 (tel. 58 530 03 77).

Na badanie należy zabrać dokument potwierdzający tożsamość i adres zamieszkania. Jeśli wynik badania jest negatywny, osoba jest kierowana na konsultację u diabetologa, którego porada realizowana jest także w ramach programu.

Bardzo ważnym elementem leczenia cukrzycy jest właściwa edukacja chorego, mająca na celu zmianę jego trybu życia. Chory na cukrzycę musi nie tylko umieć zmierzyć sobie stężenie glukozy we krwi, zaaplikować leki czy insulinę, ale też na co dzień stosować zasady diety i zwiększyć aktywność fizyczną. Te i inne informacje przekazywane są w szkole edukacji cukrzycy.
Szczegółowe informacje o badaniach profilaktycznych oraz terminach spotkań szkoleniowych można uzyskać pod nr telefonu 604 488 432.

W odniesieniu do raka gruczołu krokowego liczby wyglądają również przerażająco. Jest on jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ta choroba jest wśród mężczyzn w Polsce przyczyną ponad 5% zgonów na nowotwory i zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów. Według badań zagrożony rakiem gruczołu krokowego jest 1 na 11 mężczyzn po 50 roku życia, częściej po 60-tym, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Mieszkańcy Gminy Gniew i Pelplin mogą również skorzystać z badań profilaktycznych w kierunku raka gruczołu krokowego, które kierowane są do mężczyzn powyżej 50 roku życia. W ramach profilaktyki na pacjentów czekają bezpłatne porady lekarskie specjalisty i badania diagnostyczne. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Urologicznej w Tczewie, przy ul. 30 Stycznia 57/58 (tel. 58 775 19 99) we wtorki i piątki od 14:30 do 15:30.

Terminy pobrań krwi w terenie w celu określenia poziomu PSA - po wcześniejszej rejestracji telefonicznej - tel. 58 775 19 99 czynnej we wtorki i piątki od 14:30 do 15:30

• 15 września - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gniewie, ul. 7 Marca 10

• 6 października - Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, ul. Sambora 5A
• 8 października - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gniewie, ul. 7 Marca 10
• 6 listopada - Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, ul. Sambora 5A

Przedstawiciele Szpitali Tczewskich S.A. proszą o zabranie ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość i adres zamieszkania.
Powiatowy Program Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Cukrzycy oraz Profilaktyczny Program Raka Gruczołu Krokowego finansowane są z budżetu Powiatu Tczewskiego, Gminy Pelplin oraz Gminy Gniew (w części dotyczącej badań na rzecz mieszkańców poszczególnych gmin).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +16

    Krzysztof_gość

    08.09.2012, 10:48

    Jaka profilaktyka.

    Po co organizuje się takie akcje, skoro nie można dostać się do żadnego specjalisty. W tczewie opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie, nie obsługuje nawet nagłych przypadków. Nie ma specjalisty do którego nie byłoby półrocznej kolejki.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx2.xx7 
  • +12

    jarq

    08.09.2012, 17:39

    jak do specjalisty z poważnym przypadkiem czekać mam 4 miesiące to ja dziękuje za taką opiekę

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.