Najciekawsze atrakcje przyrodnicze w województwie pomorskim

(fot. AdobeExpress_slowinski-park-narodowy)
Najciekawsze atrakcje przyrodnicze w województwie pomorskim
Województwo pomorskie to jeden z ciekawszych zakątków na mapie naszego kraju. Przekonują się o tym zarówno turyści z innych części Polski, jak i stali mieszkańcy regionu. Pomorze obfituje w liczne atrakcje, w tym całą mnogość bardzo interesujących pod względem przyrodniczym miejsc, które aż proszą się, aby spędzić na ich terenie czas, rozkoszując się bliskością natury. Specjalnie z myślą o mieszkańcach Tczewa, którzy preferują aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu, kochają przyrodę swoich okolic oraz pragną poznać ją bliżej, przygotowaliśmy propozycje trzech atrakcji województwa pomorskiego, które z pewnością przypadną im do gustu. Zapraszamy na wycieczkę!

Słowiński Park Narodowy - przyrodnicza perła województwa pomorskiego

Na terenie województwa pomorskiego mieści się jeden z piękniejszych parków narodowych w Polsce. To Słowiński Park Narodowy - wyjątkowe miejsce, w którego obrębie znajdują się pustynne krajobrazy, ruchome wydmy, torfowiska, łąki oraz gęste lasy.

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego wytyczone zostały liczne szlaki turystyczne, które idealnie nadają się na krótsze lub dłuższe spacery po okolicy. W otulinie parku funkcjonuje natomiast rozbudowana baza noclegowa, z którą można zapoznać się na największym polskim portalu z rezerwacjami online nocowanie.pl . To miejsce w sieci, gdzie turyści wyszukają i zarezerwują noclegi na miarę swoich potrzeb.


Oprócz samego parku, warto odwiedzić także Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie oraz jego dwa oddziały mieszczące się w Rąbce i Rowach. Turyści znajdą tu liczne eksponaty, mapy, tablice oraz fotografie, które pozwolą im pogłębić swoją wiedzę na temat parku oraz jego przyrodniczych skarbów. W granicach samego parku narodowego znajduje się natomiast Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, w którym wizyta pozwala na własne oczy zobaczyć, jak w dawnych czasach toczyło się codzienne życie mieszkańców tych ziem.Rezerwat Paraszyńskie Wąwozy. Odkrywamy bogactwo jego fauny i flory!

Kolejną, wartą bliższego poznania przyrodniczą atrakcją województwa pomorskiego jest Rezerwat Paraszyńskie Wąwozy. Na jego terenie na turystów czekają cenne zbiorowiska roślinne, w tym rzadkie i chronione gatunki roślin oraz zwierząt. Spośród nich warto wymienić m. in. rośliny o charakterze podgórskim oraz storzana bezlistnego.

Na terenie rezerwatu znajduje się także najwyższy punkt w Nadleśnictwie Strzebielino - Jelenia Góra (221 m n.p.m.), na której mieści się platforma widokowa. Z jej szczytu turyści mogą podziwiać m. in. malowniczą panoramę rzeki Łeby, farmę wiatraków w okolicach Zwartowa, a także malowniczą pradolinę rzeki Redy i pasmo wzgórz zwanych Bismarkami.
Zwiedzanie rezerwatu i poznanie wszystkich jego skarbów umożliwia natomiast utworzona na jego obszarze Leśna Ścieżka Edukacyjna "Wokół Rezerwatu". Składa się z 11 stanowisk prezentujących najciekawsze informacje na temat rezerwatu oraz chronionych przez niego bogactw przyrody. Cała trasa jest pętlą o długości 4 km - czas jej przejścia zajmuje ok. 3 godzin. Trasa zaczyna się w pobliżu leśniczówki Paraszynek. Na terenie parku funkcjonują także dwa krótsze szlaki piesze - o długości 10 i 7 km.

Półwysep Lipa i unikalne piękno Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Spędzając urlop w województwie pomorskim, warto wybrać się także nad Jezioro Wdzydze, a konkretnie na znajdujący się na jego wschodnim brzegu malowniczy Półwysep Lipa. Jest to jeden z najbogatszych pod względem przyrodniczych zakątków w tych okolicach. Słynie przede wszystkim z wielu gatunków ryb, w tym troci jeziorowej. Jest ona nazywana także trocią wdzydzką z prostej przyczyny - gatunek ten w naturalnych warunkach występuje wyłącznie w wodach Jeziora Wdzydze.

Oprócz ryb, Półwysep Lipa słynie także z zamieszkujących go licznych gatunków ptactwa. Najcenniejszym z nich jest tracz długodzioby, który zamieszkuje brzegi jeziora. Uważni obserwatorzy wypatrzą także pływające w nich bobry.

Półwysep Lipa to piękne, spokojne i bliskie naturze miejsce, które pozwala zachwycić się jej pięknem. Podziwianie tych okolic jest możliwe na różne sposoby - do dyspozycji turystów są tu szlaki piesze i trasy rowerowe. Szczególnie malowniczo prezentuje się szlak rowerowy wytyczony dookoła Jezior Wdzydzkich. Ruszając jego śladem, można zapoznać się z przyrodniczymi walorami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Trasa o długości 48,5 km prowadzi brzegami jezior, skrajem lasów i pól uprawnych, przez łąki oraz wsie. Została zaplanowana w taki sposób, aby ukazać zróżnicowane piękno krajobrazów tych okolic.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +7

  Tczewianin_gość

  20.02.2024, 11:56

  Nr1

  Nr1. To zdecydowanie widoczny z okien p. Pobłockiego skwerek Kopernika. Czystość, piękny zapach, miodzio.

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.