Urząd Transportu Kolejowego podsumował ub. rok. Cztery wypadki na przejazdach

Dworzec PKP, pociąg (fot. tcz.pl)
Urząd Transportu Kolejowego podsumował ub. rok. Cztery wypadki na przejazdach
Urząd Transportu Kolejowego przedstawił pierwsze podsumowanie danych bezpieczeństwa na kolei w 2018 roku. O bezpieczeństwie transportu kolejowego świadczy m.in. miernik wypadkowości, który od kilku lat utrzymuje się na niskim poziomie. Spadł on nieznacznie mimo wzrostu prac eksploatacyjnych w ubiegłym roku. Aby podnieść świadomość w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych, Urząd prowadzi edukacyjną Kampanię Kolejowe ABC skierowaną do najmłodszych i ich opiekunów.

Od 2015 roku miernik wypadkowości utrzymuje się na poziomie poniżej 3. W 2018 roku wyniósł 2,52, czyli 0,04 punktu procentowego mniej niż w 2017 roku. Miernik wypadkowości to iloraz liczby wypadków na liniach kolejowych i pracy eksploatacyjnej (w mln poc-km). Ogólna liczba wypadków w minionym roku wyniosła 639 na liniach kolejowych i 125 na bocznicach. Zanotowano 4 poważne wypadki - o jeden więcej niż w 2017 roku. Wszystkie to wypadki na przejazdach - jedno zderzenie z ciężarówką, dwa z samochodami osobowymi i potrącenie rowerzystki. Aż o 53 zwiększyła się liczba wypadków, w których pociąg potrącił osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym. Takich sytuacji było 234 (181 w 2017 roku).

W 2018 roku nieznacznie spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Takich zdarzeń na styku systemu kolejowego i drogowego w 2018 roku było 230, o 5 mniej niż w 2017 roku. Spadła też liczba wypadków na przejazdach kategorii A z 13 w 2017 roku do 3 w 2018 roku. Dane te dotyczą linii kolejowych i bocznic.
W minionym roku wzrosła liczba zdarzeń, takich jak niezatrzymanie się pociągu przed sygnałem stój i wypadków związanych z prowadzonymi modernizacjami linii kolejowych. Mniej zaś odnotowano wypadków wynikających z nieprawidłowości w układaniu drogi przebiegu pociągu przez dyżurnego ruchu - było ich 27 (35 w 2017 roku). Zdecydowanie mniej zdarzeń komisje kolejowe kwalifikowały do kategorii związanej z klęskami żywiołowymi. W 2017 roku takich wypadków było 15, a w 2018 roku już tylko 2.

- Ostatnie dane pokazują, że nadal największym obciążeniem dla systemu kolejowego są wypadki na przejazdach i potrącenia na tzw. dzikich przejściach. Aby przeciwdziałać takim zdarzeniom, podejmujemy wiele działań, w tym edukujemy dzieci i młodzież, realizując Kampanię Kolejowe ABC - mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Mamy nadzieję, że bezpośrednio przełoży się to na jeszcze większą świadomość w zakresie bezpieczeństwa na kolei - dodaje
.

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców, realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego. Propaguje zasady bezpieczeństwa dotyczące korzystania z transportu kolejowego oraz wzorce odpowiedzialnego zachowania na obszarach stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Lekcje w ramach Kampanii Kolejowe ABC realizowane są na terenie gmin, w których doszło do wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach. Bezpieczeństwo w pobliżu torów jest także tematem spotów edukacyjnych emitowanych w stacjach telewizyjnych, kinach, pociągach i na portalach internetowych. Autorzy kampanii popularyzują właściwe zachowania na kolei również za pomocą kanałów społecznościowych i popularnych wśród dzieci vlogerów. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Drukuj
Prześlij dalej