Sposoby na niejadka

(fot. mat. prasowe)
Sposoby na niejadka
Wczesne lata dzieciństwa to czas, gdy w trakcie poznawania świata poznaje się różne smaki. Jest to też okres intensywnego rozwoju, dlatego maluch powinien jeść jak najbardziej zbilansowane posiłki, dostarczające mu niezbędnych witamin i substancji odżywczych. Częstym problemem, na który skarżą się rodzice, jest niechęć do jedzenia u dzieci lub spożywanie tylko ulubionych potraw. Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Dlaczego maluch nie chce jeść?
Większość małych dzieci chętnie je to, co dobrze zna i lubi. Zwykle dziecko nie chce jeść nowych potraw. Powinniśmy mieć też na uwadze, że dziecko zjada dużo mniej niż osoba dorosła i podawanie za dużych porcji doprowadzi do tego, że będzie najedzone i odmówi dalszego spożywania posiłku. Częstym błędem mogącym zmniejszać apetyt maluszka jest podawanie mu wody (lub niezalecanych u dzieci soków) przed jedzeniem. Lepiej jest, gdy napije się w trakcie, a najlepiej dopiero po posiłku. Dzieci bardzo często są również dokarmiane, szczególnie przez babcie, między posiłkami, np. w trakcie zabawy. To sprawia, że gdy przychodzi czas na główny posiłek - obiad czy kolację - maluch odmawia, ponieważ jest już po prostu najedzony. Udowodniono również, że zmuszanie go do jedzenia, karanie czy szantażowanie przynosi zupełnie odwrotny skutek i dziecko nie chce jeść.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Dzieci, podobnie jak osoby dorosłe, "jedzą wzrokiem", więc dużo bardziej atrakcyjne są dla nich ładnie wyglądające, kolorowe potrawy. Wielu rodziców przygotowuje posiłki z dzieckiem, które, gdy jest zaangażowane w cały proces, dużo chętniej zjada później ugotowanie przez siebie (prawie) samodzielnie danie. Maluchy chętniej też jedzą w towarzystwie, dlatego warto zawsze jeść posiłki całą rodziną. Aby zachęcić dziecko do jedzenia, można też pozwolić mu zdecydować, co będzie jadło. Oczywiście istnieje spore ryzyko, że maluch zawsze będzie wymieniał w takiej sytuacji jedną ulubioną potrawę, dlatego najlepiej proponować opcje, które różnią się od tych najczęściej spożywanych przez dziecko.


Posiłki dla dzieci - o czym warto pamiętać?
Wielu rodziców zastanawia się, jakie posiłki dla dziecka szykować, aby maluch chętnie je zjadał. Przy przygotowywaniu potraw należy pamiętać, aby menu małego dziecka było jak najbardziej zróżnicowane. Dziecko powinno spożywać 5-6 posiłków dziennie. W codziennej diecie muszą znaleźć się zarówno warzywa, jak i owoce, nabiał oraz węglowodany, najlepiej złożone, które są zawarte np. w kaszach czy makaronach. Nie powinno się też rezygnować z tłuszczu, ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Unikać zaś należy cukrów prostych zawartych w słodyczach czy słodkich soczkach. Ważna jest także obecność błonnika w diecie, dzięki temu nie pojawi się zatwardzenie u dziecka .

Rodzice powinni zawsze zwracać uwagę na skład podawanych maluchowi produktów. Wiele z tych, które teoretycznie są przeznaczone dla dzieci, np. jogurty czy soki w kolorowych opakowaniach przedstawiających postacie z bajek, zawiera dużo większe ilości cukru niż ich odpowiedniki bez barwnej szaty graficznej.

Jak nie wychować niejadka?
Smak i gust dziecka kształtuje się już od najmłodszych lat. Niezwykle istotne jest, aby przy rozszerzaniu diety malucha nie popełnić błędów, które mogą skutkować niechęcią dziecka do niektórych potraw. Specjaliści zalecają jako pierwsze wprowadzanie warzyw, które są mniej słodkie. Jeśli dziecko najpierw spróbuje owoców, może odmówić później jedzenia warzyw. Gdy zaś pozna smak warzyw wcześniej, szansa, że zostanie niejadkiem, jest mniejsza. Dzieci, które są w jakikolwiek sposób szantażowane, zmuszane na siłę do jedzenia czy też porównywane z innymi, dużo częściej stają się niejadkami niż maluchy, którym rodzice dają wybór i nie stosują wobec nich wspomnianych "metod".

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +2

    qq_gość

    30.11.2021, 10:09

    jak sie bedzie ruszać , grać w piłke, biegac po podwórku to zje przysłowiowego konia z kopytami....siedząc na czterech przy komputerze to można wybrzydzać a mamcie i tak pod dziób przyniesie

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx8 
  • +2

    Włala_gość

    30.11.2021, 12:52

    Apetyter, poprawia apetyt i powoduje biegunkę. Dostępny w każdej aptece! Apetyter - by niejadek zjadł nawet gówno.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.