Dopłaty do czynszu przez 15 lat. Sejm przyjął zmiany

Mieszkanie
Tczew - Dopłaty do czynszu przez 15 lat. Sejm przyjął zmiany
Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w pierwszych latach najmu mieszkania. Posłowie zdecydowali, że dopłaty do czynszu najmu będą przyznawane na 15 lat i skorzystają z niech nie tylko pierwsi najemcy lokalu.

Dopłaty będą przyznawane najemcom zasiedlającym mieszkania w ciągu 20 lat od momentu ukończenia inwestycji. Program dopłat do czynszów "Mieszkanie na start" pomoże ludziom, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, jednak ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne.

"Mieszkanie na start" - dopłaty pomogą wynająć mieszkanie


Głównym kryterium decydującym o przyznaniu dopłaty do najmu będzie dochód. Do ustawowego katalogu kryteriów decydujących o pierwszeństwie w przyznaniu najmu mieszkania (posiadanie dzieci, niepełnosprawność), dodano kryterium otwarte - określane przez gminę. Dzięki temu gmina będzie mogła wybierać najemców na podstawie nie tylko kryteriów zapisanych w ustawie.

- Dopłata do czynszu za najem nowych mieszkań sprawi, że w rodzinnych budżetach zostanie więcej pieniędzy na inne konieczne wydatki domowe i zagwarantuje stabilne utrzymanie lokalu w dłuższej perspektywie - mówi wiceminister Artur Soboń.

Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania dopłaty będzie zawarcie przez inwestora umowy z gminą, w kolejnym kroku gmina wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zawarcie umowy zabezpieczającej środki na przyszłe dopłaty do najmu mieszkań objętych realizowaną inwestycją.

Gmina ponadto przeprowadzi wstępny nabór mieszkańców, wykorzystując zapisany w proponowanej ustawie katalog kryteriów pierwszeństwa. Ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu będzie zależała od inwestora. To on dokona oceny zdolności czynszowej. Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc. Najemcy będą weryfikowani pod kątem tego, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat co roku. W sytuacji braku spełniania kryteriów dochodowych, prawo do dopłat będzie zawieszone lub wygaszone.

Z dopłat będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy wybierze się opcję najmu mieszkania z dochodzeniem do własności czy tylko najem.

Program "Mieszkanie na start" będzie nowym elementem lokalnej polityki mieszkaniowej. Gminy będą zawierać umowy z inwestorami mieszkaniowymi i przekażą im listy osób chętnych na dostępne mieszkania czynszowe. W ten sposób będą pomagać swoim mieszkańcom znaleźć tańsze w wynajmie mieszkanie i pobudzać inwestycje na lokalnym rynku budowlanym. Ustawa oczekuje na rozpatrzenie przez Senat.

"Mieszkanie na start" - ułatwi nowe inwestycje na wynajem

Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. Dopłaty otrzymają osoby spełniające warunki zapisane w ustawie (dochodowe, majątkowe, związane z używaniem mieszkania).

Za nabór najemców odpowiadać będzie gmina. Na podstawie kryteriów ustalonych przez samorząd (wybranych z kryteriów ustawowych, np. wysokość dochodów, liczba dzieci, niepełnosprawność, migracje za pracą) powstanie lista najemców, z którymi inwestor będzie zawierać umowy najmu. Warunkiem jej podpisania jest posiadanie przez wskazanych przez gminę najemców zdolności czynszowej (zdolność do regularnego opłacania czynszu).

Program dopłat do czynszu realizuje dwa główne cele: społeczny i inwestycyjny. Pierwszy stanowi pomoc dla gospodarstw domowych mających trudności w samodzielnym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, drugi - zachętę do realizacji inwestycji polegających na budowie mieszkań na wynajem.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +24

  n_gość_gość

  07.07.2018, 14:53

  PRACA

  Powoli staje się tak, że praca niema najmniejszego sensu.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx7 
 • +16

  Aga_gość

  08.07.2018, 11:47

  Popieram

  CIĘ W 1000% robią wszystko żeby ludziska żyli tylko z zasilkow bo im sie robic nie chce ale z reszta po co jak wszystko dostaną. Tylko później na starość będzie że emerytury nie mają i będzie płacz. Ale co tam trzeba mieć 4 dzieci i sama przyjedzie.

  Cytuj
  IP: 77.253.xx6.xx0 
 • +12

  Gregor_gość_gość

  07.07.2018, 19:02

  Dokladnie

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx4.xx8 
 • +16

  xxxl_gość

  08.07.2018, 02:47

  pisiory wspierają patologie dla głosów wyborczych...toć to same złodzieje jak pyło i te komuchy z lewicy...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • +11

  Józek z Kubusia Puchatka_gość

  08.07.2018, 11:52

  Mnie dziwi tylko jedna sprawa. Jak ktoś stara się o kredyt na mieszkanie musi złożyć 100 zaświadczeń o zarobkach- żeby stać go było na spłatę. A później składa wniosek do miasta o dodatek mieszkaniowy bo go nie stać na czynsz. Dodatek otrzymuje i śmieje sie z frajerów ktorzy dodatku nie dostali. A pod oknem trzyma swoje 2 auta zarejestrowane na tatusia.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx4.xx8 
 • +4

  g_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

  09.07.2018, 16:44

  frajerzy do roboty ,patologia w tym kraju uprzywilejowana,to chore.

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.