RPO: prawa Polek są nadal łamane. "Jest jeszcze dużo do zrobienia..."

Przemoc (fot. Studio Fiolet, Nie daj się przemocy (YouTube))
Tczew - RPO: prawa Polek są nadal łamane. "Jest jeszcze dużo do zrobienia..."
Przemoc domowa, standardy opieki okołoporodowej, kwestie związane z edukacją seksualną i stosowaniem klauzuli sumienia - to zdaniem RPO Adama Bodnara obszary, w których nadal łamane są prawa współczesnych Polek. Jak ocenił trzeba o tym mówić, by "wzmacniać środowisko kobiet".

Bodnar jest jednym z gości rozpoczętego w sobotę, w Poznaniu, IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. W rozmowie z PAP zaznaczył, że jego zdaniem główny cel Kongresu to przypominanie co roku "jakie są wciąż niezrealizowanie postulaty jeśli chodzi o prawa kobiet".

"Bywają takie lata, że następuje pewien postęp jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka, w kontekście praw kobiet. Ale bywają takie, że jest trochę gorzej. Ostatnio obserwujemy dość ciekawe zainteresowanie polityków problematyką ścigania gwałtów, zwalczaniem przemocy domowej" - mówił RPO.

"Wydaje mi się, że jeżeli chodzi szczególnie o przemoc domową udało się wyjść z takiej dyskusji, że to wszystko jest jakąś ideologią gender i nie warto się tym zajmować. Jest coraz większa dyskusja na temat realnych mechanizmów ochrony, przynajmniej na to wskazuje moja korespondencja z Ministerstwem Sprawiedliwości" - dodał.

Ocenił, że jeśli chodzi o prawa kobiet w Polsce "nadal jest jeszcze dużo do zrobienia".


"To co jest do załatwienia, to oczywiście kwestia tzw. praw reprodukcyjnych, nadmiernego stosowania klauzuli sumienia, oraz dostępności legalnej aborcji. To też jest w ogóle kwestia wychowania seksualnego, edukacji seksualnej w tym zakresie. I to, co mi też szczególnie na sercu leży - kwestia różnych standardów opieki okołoporodowej" - podkreślił.

Jak wskazywał, w Polsce mówi się cały czas o tym, że trzeba "rodzić po ludzku", że należy dbać o standardy opieki okołoporodowej, a rzeczywistość w polskich szpitalach jest bardzo zróżnicowana.

"W województwie lubuskim na przykład, tylko przy 1 proc. porodów stosuje się znieczulenie okołoporodowe, a w większych miastach nie ma z tym większego problemu. To są rzeczy o których trzeba mówić" - zaznaczył. "Trzeba się zwracać z określonymi postulatami, wzmacniać środowisko kobiet" - dodał.

Dwudniowe obrady IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet pod hasłem "Alert dla praw kobiet" potrwają do niedzieli.

Źródło: kurier.pap.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +8

  Ł. d._gość

  13.09.2017, 08:01

  RPO to Rzecznik Platformy Obywatelskiej

  Największym wrogiem kobiet w Polsce jest sam "Kongres Kobiet" i RPO, który zabiega o wprowadzanie idiotycznych wytycznych z Brukseli, których skutki już odczuwają kobiety w islamizowanej unii. Zjednoczona Prawica jest gwarantem przestrzegania praw kobiet w Polsce.

  Odpowiedz
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • +6

  trctf_gość

  13.09.2017, 08:11

  A prawa mężczyzn nie są łamane ? Ciągle boli je głowa , nie pozwalają obejrzeć meczu raz na tydzień i wypić piwka skandal :D

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx0.xx1 
 • +6

  Ja_gość

  13.09.2017, 08:46

  Jaki to ma związek z Tczewem

  Jaki ten temat ma związek z Tczewem? To nadaje sie do ogólnopolskich brukowców a nie na strony regionalne, gdzie chielibyśmy poczytać o tym co dzieje się w naszym mieście.

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx4.xx6 
 • -6

  ula_gość

  13.09.2017, 08:52

  A Polki nie mieszkają w Tczewie? Tutaj się praw kobiet nie dyskryminuje? Nie ma przemocy? Gdzie ty żyjesz!? Wyjdź z piwnicy...

  Cytuj
  IP: 204.89.xx1.xx0 
 • +5

  ja_gość

  13.09.2017, 09:02

  "A Polki nie mieszkają w Tczewie? Tutaj się praw kobiet nie dyskryminuje? Nie ma przemocy? Gdzie ty żyjesz!? Wyjdź z piwnicy..."

  Mieszkaja, ale tu nie ma mowy o czymkolwiek związanym z tym miastem. Jezeli te prawa sa dyskryminowane przez miasto, urzedy, lub takie spotkanie odbywaloby sie w Tczewie to jest to odpowiednie miejsce na takie informacje, ale tu sa opisane jakies dupne spotkania w Poznaniu. Ja nie mowie ze to jest niewazny temat, ale oczywiscie "feministki" zawsze musza cos znalezc w kazdej wypowiedzi. Tylko trzeba - jak to mowisz - wyjsc z piwnicy, wrocic do szkoly podstawowej i nauczyc sie czytac ze zrozumieniem.

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx4.xx6 
 • +5

  wpolityce_gość

  13.09.2017, 15:03

  Ideologia gender, edukacja seksualna, prawa mniejszości kontrkulturowych - właśnie takie działania wspierane były w ostatnich latach z publicznych pieniędzy. Rząd PiS chce przywrócić równowagę w trzecim sektorze i wspierać te organizacje pozarządowe, które będą realnie działać na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Będą krzewić polską kulturę, dbać o realne potrzeby społeczności lokalnych, pielęgnować narodowe i chrześcijańskie wartości. tnij.tcz.pl/?u=bda122

  Odpowiedz
  IP: 195.47.xx1.xx0 
 • +1

  kik_gość

  15.09.2017, 11:37

  No proszę to jednak RPO twierdzi, ze rodzenie bez znieczulenia to średniowiecza i kompletny skandal, a jak ja o tym pisałem pod artykułem o tczewskiej skandalicznej porodówce rodem ze średniowiecza i wielu innych równie skandalicznych to byłem idiotą. No co to za fanaberie by chcieć rodzić ze znieczuleniem!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.