Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu

(fot. gniew.pl)
 Pasjonaci historii regionu spotkali się w Opaleniu
W sobotę, 8 kwietnia w Domu Kultury w Opaleniu odbyła się kolejna, VIII sesja popularno - naukowa. Podczas spotkania zgromadzeni pasjonaci historii regionu wysłuchali promocji części X „Tek Kociewskich” oraz niezwykłej biografii poświęconej jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan, ks. Józefowi Wryczy.

Tuż po godz. 10.00 pomysłodawca cyklu spotkań, pan Marek Kordowski przywitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: Zbigniew Kończewski i Krzysztof Korda radni powiatu tczewskiego oraz Antonii Barganowski radny powiatu kwidzyńskiego, Jadwiga Mielke Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie, członkowie Koła Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Opaleniu oraz zainteresowani mieszkańcy regionu.

Na wstępie podsumowano minioną, trzyletnią kadencję Koła oraz przedstawiono zmiany personalne, które zaszły w jego strukturach. Aktualnie przewodniczącym Koła jest Bogdan Olszewski, zastępcą przewodniczącego został Zygmunt Rajkowski, natomiast Sekretarzem niezmiennie Zbigniew Kobalski.

Wyczekiwane prezentacje poprzedził niezwykły spektakl cienia pt. „O dziewczynie, która szukała wiosny” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Opalenia pod przewodnictwem Barbary Rajkowskiej. Młodzi aktorzy w doskonały sposób przedstawili tak bliską nam kulturę i tradycję słowiańską, co doceniono zostało gromkimi brawami. Następnie przyszedł czas na promocję jubileuszowej, X części „Tek Kociewskich”, której dokonał ich redaktor naczelny, dr Michał Kargul. Na łamach czasopisma, którego bezpłatny egzemplarz otrzymał każdy uczestnik spotkania, znaleźć można dorobek sześciu prelegentów, którzy opowiadają o różnych regionach pomorza, Kociewiu, Kaszubach, czy Żuławach.


Jako kolejny przez zgromadzonymi gośćmi zaprezentował się dr Krzysztof Korda, prezentując książkę swojego autorstwa pt. "Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna."

O książce:

Jest to pierwsza naukowa biografia poświęcona jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan. Józef Wrycza - ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej - przetrwał w pamięci współczesnych, jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Równocześnie ta niezwykle barwna postać budzi wiele skrajnych emocji i ocen, co zainspirowało Autora do napisania niniejszej biografii. Praca dr. Kordy omawia postać księdza-wojaka z możliwie szerokiej perspektywy. Prezentuje go, jako kapłana, ale także działacza społecznego, żołnierza oraz polityka związanego z Narodową Demokracją. Ukazuje sylwetkę księdza zaangażowanego w ruch młodokaszubski, „powstańca” w Chełmży, żołnierza generała Józefa Hallera przyłączającego Pomorze do Polski. Książka prezentuje losy Wryczy - przywódcy powstańców i wojaków z Kaszub w okresie międzywojennym, polityka endecji prześladowanego przez sanację, bohatera „Gryfa Pomorskiego”, ściganego w okresie drugiej wojny światowej przez Niemców, a po wojnie - przez komunistów.

Spotkanie zakończyła dyskusja oraz wspólny poczęstunek.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Koło Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Opaleniu, Powiatowa i MIejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie oraz Zespół Szkół im. J. Czyżewskiego w Opaleniu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • -1

    O_gość_gość

    13.04.2017, 08:15

    Albo ksiądz albo wojak. Te dwie rzeczy do siebie po prostu nie przystają.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx8.xx6 
  • trakin_gość

    15.04.2017, 06:09

    wszędobylski

    Wszędzie był JAN KULAS teraz przegonił go KRZYSZTOF KORDA oj żeby się pan nie wypalił

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.