"Proszę o głos!" Budżet obywatelski, zaangażowanie mieszkańców i głos z ambony [aktualizacja]

Zaangażowanie mieszkańców ws. budżetu obywatelskiego (fot. tcz.pl)
"Proszę o głos!" Budżet obywatelski, zaangażowanie mieszkańców i głos z ambony [aktualizacja]
W ostatnim czasie wszyscy jesteśmy świadkami coraz większego zaangażowania mieszkańców w sprawę budżetu obywatelskiego. W blokach na osiedlach TBS, czy Suchostrzygi pojawiły się informacje dla mieszkańców z prośbą o głosowanie na wskazany projekt. Rozklejane są plakaty, w skrzynkach na listy można znaleźć ulotki. Zaangażowanie mieszkańców cieszy wszystkich, w niedługim czasie przyniesie ono konkretne efekty.

Po raz pierwszy budżet obywatelski pojawił się w brazylijskim Porto Alegre w 1989 roku. Pomysł dobrze się sprawdzał i budżet obywatelski (nazywany także budżetem partycypacyjnym) zaczęto wprowadzać także w innych miastach w Brazylii i na świecie. Z kolei pionierem wśród miast w Polsce jest Sopot. W 2011 roku jego mieszkańcy zadecydowali, na co wydać 5 mln zł, czyli ponad 1 proc. wydatków z budżetu miasta. Ponieważ była to pierwsza próba z budżetem obywatelskim, głównym założeniem było przetestowanie całej procedury, która w kolejnych latach ma być usprawniana. Wbrew pozorom, aby wprowadzić budżet obywatelski w polskim mieście lub gminie wiejskiej nie potrzeba nowego prawa. Wystarczy jedynie dobra wola prezydenta miasta (wójta lub burmistrza) i rady. Źródło: myobywatele.org

Pomysł na politykę informacyjną dotyczącą budżetu obywatelskiego bierze się stąd, że frekwencja w głosowaniu tego typu jest znacznie niższa niż w przypadku np. wyborów. Uznaje się, że frekwencja na poziomie 10% jest sukcesem - taki poziom wystąpił w Tczewie w roku ubiegłym. Nie wiadomo jak będzie obecnie mimo tego, że są aż dwa sposoby głosownia. Wynik głosowania uznany zostanie za miarodajny jedynie wówczas, gdy większość z nas zostanie poinformowana o tym, iż się ono odbywa i że mogą wziąć w nim udział wszyscy - oczywiście według kryteriów stawianych w regulaminie. Wszyscy powinniśmy czuć się w obowiązku informowania o tym obywatelskim przedsięwzięciu.

Setki ulotek i ogłoszeń


Do dnia dzisiejszego otrzymaliśmy zgłoszenia odnośnie rozklejania plakatów na osiedlach stare i nowe TBS oraz Suchostrzygi, ale na tym nie koniec. Są miejsca gdzie zaangażowanie jest znacznie większe. W kilku wieżowcach na os. Garnuszewskiego we wszystkich skrzynkach pocztowych można było znaleźć drukowany apel z prośbą o głos i instrukcją głosowania przez Internet. Wydruków było... kilkaset. Za wszystkim stoją zwykli obywatele. To cieszy każdą ze stron, w tym organizatora.

Po raz kolejny namawiamy każdego do zdecydowania, w jaki sposób wydać część budżetu miejskiego. Do rozdysponowania jest kwota jednego miliona złotych. Głosować może każdy, kto ukończył 16 lat. Można głosować w sposób tradycyjny (papierowa lista poparcia projektów) lub przez Internet. Zachęcamy do głosowania w ten drugi sposób, jest według nas po prostu wygodniejszy.

Dementujemy kilka plotek...

  • Nieprawdą jest, że ten kto oddał głos "papierowy" nie może zrobić tego przez Internet lub odwrotnie. Akceptowane są przypadki głosów w obu trybach. Można np. oddać głos na projekt 1 i 2 w trybie papierowym i zdecydować się później na oddanie głosów dodatkowych przez Internet np. na projekty 3 i 4. Weryfikacja i sprawdzenie głosów w takich przypadkach to obowiązek organizatora głosowania - jak się dowiedzieliśmy, jest to dopuszczalne. Głosy zdublowane w obu trybach głosowania będą uwzględnione tylko raz.

  • Nieprawdziwa jest także informacja jakoby ten, kto przeszedł weryfikację SMS, dostał się do listy projektów, lecz nie oddał głosu, nie może zrobić tego później. Do momentu niezakończenia przez głosującego całej procedury, można zawsze ponownie dostać się do listy projektów i oddać głos - dopiero po wybraniu chociaż jednego projektu i naciśnięciu przycisku kończącego głosowanie użytkownik zostaje zablokowany w celu uniemożliwienia ponownego głosowania.

  • Organizator, czyli Urząd Miejski w Tczewie, zadbał o to, aby tryb głosowania przez Internet był bezpieczny i bezpłatny. W tym trybie głosowania nie odpowiadamy na żadną wiadomość SMS, jedynie ją otrzymujemy. Połączenie z serwerem jest szyfrowane (ssl / https), co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa bez obaw na wrogie przejęcie numeru PESEL czy numeru telefonu komórkowego.


Aż 68 wniosków - najwięcej z os. Bajkowego, Górek i os. Garnuszewskiego - najmniej z Zatorza i os. Staszica - wpłynęło do ratusza w ramach drugiej edycji Budżetu obywatelskiego. 51 propozycji spełniło wymogi formalne - to na nie możemy teraz głosować. Poniżej wyjaśniamy szczegóły.

Kto może głosować?

  • każdy mieszkaniec danego okręgu, który ukończy 16 lat w 2015 r. i starszy zameldowany na jego terenie (terenie danego okręgu - lista okręgów znajduje się tutaj )


Na jakie projekty można głosować?

  • każdy mieszkaniec danego okręgu może zagłosować na jeden lub kilka projektów, które dotyczą tylko jego okręgu - lista projektów przypisanych do okręgów znajduje się tutaj


W jaki sposób można głosować?



W jaki sposób głosować przez Internet?

  • za pomocą czerwonego przycisku w prawym górnym rogu strony budżetu obywatelskiego lub tego linku https://bo.tczew.pl/?p=328 wchodzimy na podstronę z głosowaniem

  • w pierwszym kroku podajemy swój numer PESEL

  • w drugim kroku podajemy numer swojego telefonu komórkowego, na który zostanie wysłana wiadomość SMS z kodem weryfikacyjnym

  • w trzecim kroku podajemy kod weryfikacyjny, który otrzymaliśmy w wiadomości SMS

  • w czwartym kroku wybieramy projekt lub kilka projektów na które chcemy oddać głos

  • w piątym kroku zatwierdzamy i kończymy głosowanie. W tym momencie nasz numer PESEL zostaje zablokowany w celu zabezpieczenia przed ponownym głosowaniem.


Do kiedy trwa głosowanie?

  • głosowanie (tradycyjne i elektroniczne) trwać będzie do 27 marca.


Kiedy ogłoszone zostaną wyniki?

Wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego zostaną ogłoszone do 3 kwietnia.

Wiele innych informacji oraz szczegółów można znaleźć na stronie www.bo.tczew.pl


Głos z ambony

Aktualizacja 15.03.2015, 12:30

Ku naszemu zaskoczeniu (chodzi o zasięg przedsięwzięcia) w dniu dzisiejszym podczas nabożeństw, w co najmniej dwóch dużych parafiach mowa jest o budżecie obywatelskim. Z "ambony" chwali się ideę i zachęca do udziału w głosowaniu oraz poparcia konkretnych projektów. W kościołach można oddać głos "papierowy", wypełniając rubrykę na drukowanej liście.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

  • +2

    _gość

    14.03.2015, 14:19

    dlaczego w głosowaniu elektronicznym wymagany jest nr tel? nich nikt nie liczy że podam komuś pesel inr telefonu. potem nie opędzę się od reklam albo kredytów!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx6.xx8 
  • -6

    _gość

    14.03.2015, 14:32

    W czoło się stuknij. Jakby każdy myślał tak jak ty to by w piwnicy się chował przed światem. Głosowanie jest dobre, łatwe i bezpieczne. Znam mnóstwo osób, które zagłosowały. Ani jednej reklamy czy spamu nie dostali. Nie gadaj głupot i nie wciskaj kitu!

    Cytuj
    IP: 94.242.xx6.xx3 
  • +3

    gosc_gość

    14.03.2015, 15:18

    bezpieczenstwo

    plac zabaw tak a bezpieczenstwo,ostatnio przy jednej z klatek na osiedlu TBS jest zlot plalaczy trawki ,strach wejsc do tej klatki gdzie stoi tych palaczy jontow z 5-6mlodych chlopakow,najgorzej jest od piatku do niedzieli,strach sie do nich odezwac bo nie wiadomo co zrobia. BEZPIECZENSTWA TEZ

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx3 
  • +4

    Panda_gość

    15.03.2015, 12:23

    Ci wstrętni jaracze, nie daj bóg pizzą poczęstują

    Cytuj
    IP: 82.47.xx8.xx6 
  • +2

    wioslarz25

    14.03.2015, 22:24

    Bezpieczna droga do katolika ???

    Może taniej i prościej będzie przeszkolić uczniów że dla pieszych są chodniki a po ulicy poruszają się pojazdy. :)

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • Wega_gość

    16.03.2015, 13:12

    Jeszcze prościej byłoby karać mandatami kierowców / nota bene, najczęściej rodziców i dziadków uczniów/ nagminnie łamiących przepisy odnośnie parkowania na chodnikach.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx5.xx5 
  • +4

    kkk_gość

    14.03.2015, 23:05

    kkk

    ja oddalam glos, niech wreszcie zaczną robić coś pożytecznego a nie wydawać nasze pieniądze na własne wydatki typu zegarki czy inne gadżety :)

    Odpowiedz
    IP: 164.126.xxx.xx1 
  • +4

    he_gość

    15.03.2015, 10:59

    he

    A co to za farsa z tym pieniedzmi_ że niby obywatele mają władze tak? -że niby mogą razem kwiata zasadzić na podwórku lub koguta na sprężynie wkopać na placu zabaw ?hehe Obywatele mają władzę wielką mogą odsunąć obecną władzę od koryta oraz zmienić mentalność władzy-niestety polaczki to głupi naród :(

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx1.xx2 
  • +1

    cinek_gość

    15.03.2015, 13:31

    No to gwardia prezia ma juz namiary jesli sie nie boja to jazda macie cponow na reku moze kamera wam nie zginie PANIE JACHIMIAK

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx4 
  • gośc_gość

    15.03.2015, 18:46

    ulice

    nie ma co glosowac tylko wescie sie zaprace i nie mruczci

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx6.xx2 
  • +1

    _gość

    16.03.2015, 14:02

    Te budżety obywatelskie w Polsce, to wielka ściema. Że niby władza jest taka fajna i pozwala obywatelom, czyli pracodawcom władzy, wybrac, na co chcą przeznaczyć trochę kasy z budżetu np miasta, ale te pieniądze, to w każdym mieście są grosze. Śmieszne sumy, żeby obywatele poczuli, że władza jest OK, ale kwota jest na tyle niska, żeby wybór obywateli nie miał żadnego wpływu na to, co władza chce zrobić z "właściwym" budżetem. Gdyby w Tczewie urzędnicy zapytali mieszkańców, czy chcemy nowy basen, to większość głosowałaby za, ale basen, to sporo kasy. Nie parę groszy na huśtawkę i piaskownicę.

    Odpowiedz
    IP: 213.17.xx8.xx5 
  • qubek_gość

    16.03.2015, 17:39

    popieram ze te kwoty sa smieszne, ale jak daja w koncu cos to czemu sie w to nie pobawic i nie zaglosowac ile ci to zajmie 3 min? w zeszlym roku bylo 500tys teraz jest MILION za rok moze tez bedzie wiecej .....

    Cytuj
    IP: 77.254.xx4.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.