Pelplin. Powstaje projekt nowego PSZOK-u

(fot. pelplin.pl)
Pelplin. Powstaje projekt nowego PSZOK-u
Już w zeszłym roku rozpoczęły się przygotowania do naboru w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027, w ramach którego Gmina Pelplin aplikować będzie o budowę nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ma znajdować się w zupełnie nowej lokalizacji, docelowo z siedzibą spółek "Pelkom", "Czyste Kociewie" oraz stacji ładowania gminnych autobusów elektrycznych.

Prace, które mają za zadanie doprowadzić do budowy nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy to radni Rady Miejskiej uchwalili uchwałę o przystąpieniu do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działek gminnych znajdujących się tuż za granicą administracyjną Pelplina, przy stacji uzdatniania wody i stacji diagnostycznej, jadąc w kierunku Rajków.

W tym samym czasie rozpoczęły się prace koncepcyjne, jednak na dużo szerszą skalę. Obejmują one nie tylko budowę PSZOKu, ale również stworzenie nowoczesnej bazy dla działalności komunalnej spółek "Pelkom" i "Czyste Kociewie". Dodatkowo, na tym terenie ma znajdować się infrastruktura obsługująca trzy autobusy elektryczne, które Gmina Pelplin zakupi dzięki pozyskanym środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Tak szeroki zakres prac koncepcyjnych pozwoli w przyszłości na maksymalne wykorzystanie terenu oraz umiejscowienie odpowiednich rodzajów infrastruktury w taki sposób, aby były one komplementarne i stanowiły spójną całość.


Prace koncepcyjne uwzględniały konsultacje z innymi organami uzgadniającymi, w tym przede wszystkim z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wspomniana komplementarność i szeroki koncept spotkały się z przychylnością konserwatora zabytków i po kilku spotkaniach oraz żmudnych pracach, udało się wypracować wspólne stanowisko oraz ostateczny kształt koncepcji. Warto dodać, iż część działek, które będą objęte projektem znajdują się w strefie ochronnej krajobrazu (tzw. strefa widokowa na bazylikę katedralną). W prace koncepcyjne byli zaangażowani nie tylko projektanci. Brali w nich udział także pracownicy trzech referatów pelplińskiego ratusza: Referatu Gospodarki Przestrzennej i Środowiska, Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej, Referatu Rozwoju, a także pracownicy spółki "Pelkom" na czele z prezesem Agnieszką Trzcińską. Całość nadzorowana jest oczywiście przez Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Mirosława Chyłę.

W konsekwencji realizowanych działań, pierwszym zamierzeniem inwestycyjnym będzie oczywiście budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zatem budowa punktu będzie pierwszym etapem wyprowadzenia działalności komunalnej z ul. Starogardzkiej 12, gdzie obecnie siedzibę ma także "Pelkom" i "Czyste Kociewie". Tereny wokół ul. Starogardzkiej, także na Pólku, czy sąsiadujących osiedlach ul. Limanowskiego i Szpitalnej w ostatnich latach przechodzą ogromną metamorfozę rewitalizacyjną. Gmina Pelplin zrealizowała szereg projektów, które zmieniają tę przestrzeń (boisko na Pólku, zmodernizowana sala gimnastyczna i wybudowane Centrum Wsparcia Rodzin przy ul. Starogardzkiej, nowe place zabaw w tym obszarze, również zrewitalizowane tereny lasku na Pólku). Dodatkowo w tym rejonie powstały duże sklepy, budowane jest osiedle wielorodzinne, kolejne, w tym gminne w ramach SIM KZN "Pomorze" realizowane będzie przez gminę. Te wszystkie zmiany w zachodniej części Pelplina sprawiają, że koncepcja wyprowadzenia z tego terenu działalności komunalnej jest ze wszech miar słuszna. Nowa siedziba spółek, nowy PSZOK oraz poboczne działalności poza Pelplinem, w najbliższym sąsiedztwie Pelplina, z bardzo dobrym dojazdem i brakiem jakichkolwiek uciążliwości dla mieszkańców to strzał w dziesiątkę. Przedstawiona wizualizacja koncepcji dotyczy wszystkich wspomnianych wyżej rodzajów działalności, ostatecznie może niewiele odbiegać od zaprezentowanej.

Wracając jednak do samego PSZOK, na terenie objętym inwestycją projektowane są obiekty budowlane oraz techniczne niezbędne do prawidłowej jego pracy. W zakres przedsięwzięcia wchodzi budowa takich obiektów budowlanych jak:

- warsztat ponownego użycia z halą magazynową oraz boksami na odpady w ramach budowy centrum przygotowania do ponownego użycia (w tym napraw), wymiany zużytych urządzeń i sprzętu domowego lub innych rzeczy używanych,
- wiata na kontenery do selektywnego zbierania odpadów,
- kontener stróżówki,
- podziemny prefabrykowany zbiornik przeciwpożarowy stanowiący jednocześnie zbiornik retencyjny na wody deszczowe,
- stacja transformatorowa,
- podziemny prefabrykowany zbiornik na nieczystości.

Projektuje się również infrastrukturę drogową składającą się z dróg, placów manewrowych oraz miejsc postojowych, a także niezbędną infrastrukturę techniczną.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA