Jak nie zmarznąć wczesną jesienią

kaloryfer (fot. tcz.pl)
Jak nie zmarznąć wczesną jesienią
Choć sezon grzewczy to pojęcie, które w wielu krajach już nie istnieje, to wciąż niektórzy administratorzy decydują się na wyłączanie ciepła wiosną i ponowne włączanie jesienią. ZEC Tczew, jak wszystkie nowoczesne firmy ciepłownicze, oferuje mieszkańcom Tczewa usługę całorocznego ogrzewania - Temperatura+.

Klienci, którzy jeszcze z niej nie korzystają, dla własnego zdrowia i komfortu powinni jak najszybciej ustalić datę włączenia ogrzewania - zanim zaskoczą nas naprawdę chłodne dni. Tym bardziej, że musi być to poprzedzone kilkoma czynnościami.

JAK WŁĄCZYĆ CIEPŁO?

Włączenie dostaw ciepła przez ZEC Tczew następuje zwykle w ciągu 24 godzin od przyjęcia zgłoszenia. Jednak zdarza się, że ten czas ulega wydłużeniu z powodu nieprzygotowania instalacji lub zbyt wielu zgłoszeń, odnotowywanych, kiedy temperatura nagle spada.


- Przygotowanie instalacji to zadanie administratora lub właściciela budynku. Musi on upewnić się, czy instalacja nie wymaga napełnienia wodą lub odpowietrzenia, ponieważ to warunkuje skuteczne nagrzewanie się kaloryferów. Aby instalacja została prawidłowo napełniona, konieczne jest maksymalne odkręcenie zaworów termostatycznych, o co mieszkańcy zostaną lub zostali poproszeni przez administratorów - mówi Anna Serek, Menedżer ds. Klientów Grupy GPEC.

Po przygotowaniu instalacji należy pisemnie poinformować firmę ciepłowniczą o decyzji dotyczącej uruchomienia ogrzewania. Dokument mogą składać tylko osoby i instytucje, które podpisały umowę bezpośrednio z firmą ciepłowniczą, jednak jeśli mieszkańcy chcą, żeby ogrzewanie zostało włączone szybciej, nie warto zwlekać z powiadomieniem administracji.

Coraz więcej nowoczesnych firm ciepłowniczych zapewnia mieszkańcom dostęp do całorocznego ogrzewania. Standard Temperatura+ firmy ZEC Tczew pozwala na określenie temperatur, przy których następować będzie automatyczne i natychmiastowe uruchomienie oraz automatyczne wyłączenie ogrzewania. Mieszkańcy nie muszą więc marznąć, czekając, aż administratorzy budynków podejmą decyzję o uruchomieniu ogrzewania. Nie ma też obawy, że kaloryfery będą grzać, gdy na dworze jest ciepło. Korzystanie z całorocznej dostawy ciepła nie obciąża domowego budżetu - można korzystać z ogrzewania nawet wiosną czy latem, gdy jest chłodniej, przy prawie nieodczuwalnym rocznym wzroście średnich kosztów za ogrzewanie (od niespełna 1 do około 4%).

Możliwość korzystania z całorocznych dostaw ciepła jest ważna nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale - co podkreślają specjaliści - odpowiednia temperatura w pomieszczeniu pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie i na stan techniczny budynków. Wilgoć w budynku, wytwarzająca się, gdy w lokalu jest zbyt zimno, może doprowadzić do poważnych schorzeń, takich jak alergie, a nieodpowiednia temperatura otoczenia zmniejsza koncentrację i osłabia organizm. Jak wskazują statystyki, większość dorosłych przeziębia się 2-4 razy do roku. Dzieci znacznie częściej. Częstym powodem spadku odporności organizmu i przyczyną przeziębień jest wychłodzenie, spowodowane np. przebywaniem w zimnych pomieszczeniach. Dlatego lepiej zadbać o prawidłową temperaturę w mieszkaniu niż wydawać pieniądze na leki.

Specjaliści radzą, aby ogrzewanie było włączone, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 12°C. W przeciwnym razie może dojść do wychłodzenia budynku.

- Wychłodzenie i związane z nim zawilgocenie, którego przyczyną jest wykraplanie się pary wodnej, może prowadzić do pojawienia się pleśni. W radykalnych przypadkach wychłodzenia może dochodzić do stanów awaryjnych budynku - mówi Anna Serek.

Co więcej - zwlekanie z włączeniem i korzystaniem z ogrzewania do chwili, kiedy jest już bardzo chłodno, wiąże się w konsekwencji z koniecznością podniesienia temperatury wychłodzonego budynku. To dlatego, że korzystając z ciepła, ogrzewamy nie tylko powietrze w domu, ale i cały budynek. Koszty podnoszenia temperatury wychłodzonego budynku zniwelują więc poczynione wcześniej oszczędności.

Z Temperatury+ korzystać mogą mieszkańcy Tczewa, których mieszkania lub biura ogrzewane są ciepłem z sieci ZEC Tczew. Uruchomienie usługi jest bezpłatne. W przypadku biur i budynków użyteczności publicznej o jej włączenie musi zawnioskować właściciel. W przypadku wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni - zarządca na wniosek mieszkańców. Szczegółowe informacje na temat usługi dostępne są na stronie www.temperaturaplus.pl

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (0)

  • Uwaga! Funkcja komentowania została wyłączona przez Moderatora serwisu...