tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 29 października 2016r, godz. 01:41
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Z poślizgiem, ale jest! Jeszcze w lutym kolejna ciekawa wystawa w Tczewie

Opublikowano: piątek, 10.02.2012, 00:10. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

"Obrazy, makiety, modele oraz multimedialna ekspozycja, która zabierze nas w podróż "królową polskich rzek" od czasów jej największego rozkwitu po lata powojennej zapaści. Taka wystawa jeszcze w tym roku pojawi się w tczewskim Muzeum Wisły. O rozmachu przedsięwzięcia najlepiej świadczy cena jego przygotowania - ok. milion zł." - tam pisaliśmy w 2009 roku. Teraz trzy lata później, wystawa wciąż nie funkcjonuje, ale w końcu jest dobra wiadomość - już w tym miesiącu pierwsi zwiedzający zobaczą pierwszą część wystawy.

O wystawie mówi się od kilku lat i ciągłe przesuwanie terminu otwarcia ekspozycji znużyło już wielu, m. in. byłego prezydenta Tczewa, Zenona Odyę, który tak mówił podczas zamknięcia wystawy "Pradzieje Tczewa", w Fabryce Sztuk:

- Ten obiekt powstał za pieniądze unijne i w ciągu pięć lat musi dać określone wyniki, na które w tej chwili pracuje tylko Fabryka Sztuk. Tymczasem razem można zrobić więcej. Rozmawiałem dwa lata temu z dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego odnośnie przygotowania stałej wystawy o Wiśle. Były wielokrotne deklaracje terminu jej otwarcia, tymczasem dzisiaj dowiedziałem się, że tego czasu może jeszcze sporo upłynąć. Może trzeba będzie wystosować jako społeczeństwo miasta apel do pana dyrektora o jednoznaczne określenie, kiedy wystawa o królowej polskich rzek ujrzy światło dzienne.

Teraz wszystko wskazuje na to, że sprawa długo wyczekiwanej wystawy znajdzie w końcu szczęśliwy finał, chociaż na razie to dopiero połowa sukcesu:

- Otwarcie pierwszej części wystawy planujemy na 28. lutego. Będzie to pierwsza część ekspozycji obejmująca historię żeglugi wiślanej do czasów rozbiorów. - informuje Jerzy Litwin, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, którego oddziałem jest Muzeum Wisły.

Punkt ciężkości ekspozycji muzealnicy chcą skierować na złote czasy handlu wiślanego, czyli od końca XV wieku do XVII włącznie. Był to okres złotej koniunktury dla gospodarki. Kanwą pierwszej części wystawy - "czasów złotego wieku" - będzie poemat Klonowica "Flis". Zwiedzający, podążając za fragmentami utworu, będzie informowany o początkach rozwoju żeglugi, pierwszych konstrukcjach pływających, czy zobaczy jak wyglądały przygotowania do spławu . Czasy rozbiorów i trudnej gospodarki dla Wisły, jaka nastała po II wojnie światowej, przedstawiona zostanie na piętrze:

- Prace nad drugą częścią mają ruszyć jeszcze w tym roku. Wszystko w miarę naszych możliwości finansowych - tłumaczy dyrektor Litwin. - Jako jednostka mamy przychody z tytułu biletów naszych placówek w Gdańsku, czy na Helu. W Tczewie wstęp jest wolny. Aby taki stan rzeczy utrzymać w przyszłości, wystąpiłem do prezydenta miasta o przyznanie naszej placówce dotacji. Mam nadzieję, że władze przychylą się do naszej prośby, bo nasze muzeum jest jedną z atrakcji tego miasta.

Nowa wystawa ma być pełna multimediów. Będzie również ciekawa plastycznie - na jej wykonanie ogłoszono specjalny konkurs. Nie zabraknie także ciekawych eksponatów - m. in. obrazu przedstawiającego panoramę Torunia z dźwigiem - żurawiem o wymowie sakralnej, jednego z najstarszych wyobrażeń łodzi wiślanych z katedry w Kwidzynie, czy fragmentu portalu jednego z gdańskich kościołów, wyrzeźbionego w piaskowcu, przedstawiającego rzeczny statek. Będą też ruchome makiety, a ciekawscy będą mogli podejrzeć, co jadali dawni flisacy.

Galeria zdjęć

Tczew - Będą również ruchowe makiety - np. młyn
Tczew - Nie zabraknie multimediów
Tczew - Trwają ostatnie prace montażowe
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 3302 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Pieniądze
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
user_ico_hejaho
-1
hejaho Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 10.02.2012, 08:02
nareszcie - od dawna się o tym mówiło - dobrze, że w końcu jest faza realizacji. wpadnę i ocenię. szkoda tylko, że nie robicie wszystkiego od razu
Brak zdjęcia
+3
obywatel_gość
IP: 83.25.xx4.xx7
Data: 10.02.2012, 08:26
Muzeum Wisły może być jedną z atrakcji miasta, na razie niestety nie jest.
Brak zdjęcia
+2
milion złotych za trzy ścianki i dziurawą łódź? ~ gosc_gość
IP: 164.126.xx0.xx5
Data: 10.02.2012, 12:03
Kochani ja wiem, że otwarcie ma być z hukiem ale tymczasem nie ma niczego. Lepiej taka sobie ekspozycja która jest nieustannie wbogacana niż brak ekspozycji. Gdyby takie środki dostawały prywatne firmy to by kanał zrobiły z Wisły do muzeum, żeby robić interaktywne ekspozycje a nie zdjęcia ludzi którzy myją czystą podłogę.
Brak zdjęcia
+1
ania_gość
IP: 83.30.xx0.xx5
Data: 10.02.2012, 15:11
a może w końcu doedukować społeczeństwo Tczewa- przez wprowadzenie historyków sztuki do muzeum- i wytłumaczenie zwiedzającym co oglądają i dlaczego, jakie ma to znaczenie. Bo na razie to każdy marudzi- ale nikt nie wie co w ogóle ogląda ( trzeba ludzi uświadamiać np. poprzez wycieczki ze szkół- co w trójmieście jest normą)
Brak zdjęcia
0
do Ani ~ Angelika_gość
IP: 46.134.xx7.xx3
Data: 10.02.2012, 18:05
ostatnio byłam z córką w muzeum gdy kończyła się wystawa Pradzieje Tczewa i był Pan, który oprowadzał i tłumaczył oraz odpowiadał na pytania. Widziałam tam również zorganizowaną grupę młodzieży wiec jest tak jak być powinno. pozdrawiam
 
Brak zdjęcia
0
mayster_gość
IP: 109.197.xx6.xx8
Data: 10.02.2012, 18:39
a to nie jest ta łódka, która tam swego czasu była sztandarową ekspozycją ?
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew