tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest piątek, 28 października 2016r, godz. 19:57
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Mija siedem lat od śmierci Jana Pawła II

Opublikowano: poniedziałek, 02.04.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 10

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Dzisiaj (02.04) mija siódma rocznica śmierci polskiego papieża. Tczewianie wciąż pamiętają o Karolu Wojtyle. Już tradycyjnie tutejsze parafie zapraszają na mszę w intencji Jana Pawła II, zaś Fabryka Sztuk otwiera wystawę "Jan Paweł II. Piaseczno-Pelplin-Watykan", upamiętniającą postać papieża Polaka.

"Budujecie na skale" - tak 6 czerwca 1999 nawoływał Jan Paweł II z ołtarza ustawionego na pelplińskiej Biskupiej Górze. Jego homilii przysłuchiwało się 300 tysięcy wiernych z terenu całego Kociewia, także tych z naszego miasta. Tczewianie pamiętają jednak nie tylko o wizycie papieża Polaka w nieodległym Pelplinie, ale także żałobę po jego śmierci. Balkony z flagami przyobleczonymi czarnym kirem, żałobne kokardki na samochodach, fotografie w oknach i setki zniczy na rondzie Jana Pawła II - tak wyglądał Tczew w kilka dni po śmierci papieża Polaka. W dniu pogrzebu polskiego papieża, 8 kwietnia 2005 roku, nie było zajęć w szkołach, pozamykane były urzędy i sklepy, zaś ulicami miasta przeszedł biało- żółty marsz, w którym wzięło udział ponad 10 tysięcy tczewian.

- W 7. rocznicę odejścia Jana Pawła II coraz częściej jest stawiane pytanie - na ile czytamy (oglądamy), rozważamy i rozumiemy Jego nauczanie religijne i społeczne? A nade wszystko - w jakim stopniu słuchamy nauczania i wskazań Jana Pawła II? Jest to tym bardziej ważne, iż tak wielu Polaków, z różnych stron i opcji politycznych, powołuje się na autorytet Jan Pawła II. Dlatego warto wrócić do Jego pięknej biografii, pielgrzymek do Polski i świata oraz encyklik, listów i książek. - podkreśla Jan Kulas, redaktor publikacji "Moje spotkania z papieżem Janem Pawłem II", w której swoimi świadectwami z wiary i spotkań z Janem Pawłem II, podzieliło się aż 50 osób z całego Pomorza, w tym 9. księży na czele z Biskupem Pelplińskim Janem B. Szlagą.

W tym roku, w siódmą rocznicę śmierci papieża, Fabryka Sztuk zaprasza do zwiedzania wyjątkowej wystawy fotograficznej, upamiętniającej postać papieża Polaka - "Jan Paweł II. Piaseczno-Pelplin-Watykan". Patronat honorowy nad wystawą objął Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga. Obejmuje ona kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii, przedstawiających m.in. koronację figury Matki Bożej w Piasecznie w 1968 roku z udziałem Karola Wojtyły, wizytę Ojca Świętego w Pelplinie w trakcie pielgrzymki do Polski w 1999 roku, a także udział przedstawicieli powiatu tczewskiego podczas uroczystej beatyfikacji Papieża-Polaka w Watykanie 1 maja 2011 roku. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, Archiwum Parafialnego ks. prałata Kazimierza Myszkowskiego i Ewy Kamińskiej w Piasecznie oraz ze zbiorów prywatnych Senatora RP Andrzeja Grzyba, ks. Ariela Januszewskiego, Gabrieli Zielińskiej, Wojciecha Ziemniaka oraz Józefa M. Ziółkowskiego. Na wystawie można również obejrzeć film dokumentalny autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego, opowiadający o wizycie Ojca Świętego w Pelplinie w 1999 roku, zawierający wspomnienia osób związanych z organizacją tego niecodziennego wydarzenia, o jego okolicznościach oraz nieznanych szerzej szczegółach.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się dzisiaj (2 kwietnia) o godz. 17.00. Ekspozycja będzie czynna od 3 kwietnia do 3 maja w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.


Tczewskie obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II

W VII rocznicę śmierci Jana Pawła II w kościele farnym zostanie odprawiona Msza św. o godz. 21.37. Msza papieska, także w kościele NMP Matki Kościoła - tutaj papieżowi dedykowano mszę wieczorną. Wierni będą modlić się intencji błogosławionego Polaka również w pozostałych tczewskich świątyniach.
 
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 1877 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie Technika Usług Kosmetycznych odbiera Katarzyna Krzemińska. W planie - własna działalność gospodarcza w zdobytym zawodzie w Anglii. Dyplom wręcza dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka” Mari
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (10)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+3
To się porobiło... ~ Obserwator_gość
IP: 83.25.xx6.xx7
Data: 02.04.2012, 10:08
1. Pan Jan Kulas już zapomniał o swoim zachowaniu podczas głosowań dotyczących związków partnerskich i ochrony życia od naturalnego poczęcia? W pierwszym przypadku głosował "ZA" a w drugim wyjął kartę poselską i udawał, że nie ma Go na sali. Zbliżający się koniec rządów POpaprańców sprawia, że ten pan szuka elektoratu w Kościele? Mam nadzieję, że ludzie już nie dadzą się na to nabrać. 2. Nie trzeba już się modlić "W INTENCJI JANA PAWŁA II" - jest w niebie i teraz to ON może prosić Boga o potrzebne łaski dla nas :)
user_ico_mieczyslaw
-1
mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.04.2012, 18:32
Panie Kulas, daj pan spokój. My panu już naprawdę dziękujemy. Polska potrzebuje ludzi światłych, ideowców, a przede wszystkim ludzi uczciwych i z honorem. Mamy dość hamulcowych bez ambicji.
 
Brak zdjęcia
+2
Pamiętamy... (moj sposób na świętowanie) ~ Polak_gość
IP: 109.207.xx8.xx0
Data: 02.04.2012, 12:14
(*) postawię za chwilę na parapecie małą flagę papieską i polski ku pamięci naszego kochanego papieża! :( jeśli mi się uda to o 17 pójdę na wystawę a potem do fary na 21.37 na mszę św.
Brak zdjęcia
+3
_gość
IP: 84.38.xx7.xx2
Data: 02.04.2012, 12:30
Mamy Pomnik Błogosławionego Jana Pawła II w Tczewie ufundowanego przez mieszkańców Tczewa to tam powinniśmy się spotkać wszyscy jak to było siedem lat temu i zapalić świeczki.
Brak zdjęcia
-2
anonim_gość
IP: 213.241.xx9.xx6
Data: 02.04.2012, 13:48
{*}
Brak zdjęcia
-1
_gość
IP: 109.197.xx0.xx3
Data: 02.04.2012, 18:15
Pamiętamy. To już 7 lat minęło od śmierci naszego papieża rodaka. [*]
Brak zdjęcia
+1
fdyuscadj_gość
IP: 80.203.xx8.xx3
Data: 02.04.2012, 18:31
niemam czasu praktycznie
Brak zdjęcia
-2
moderator też jest z pokolenia JP II? ~ Antykatolik_gość
IP: 89.200.xx6.xx1
Data: 03.04.2012, 07:31
"63-letnia Angielka mówiła, o tym, że przez 50 lat myślała, że jest jedyną na świecie ofiarą księdza-pedofila. Kapłan gwałcił ją w jej własnym domu, a kiedy matka to odkryła, kazała jej modlić się za niego", "Już w 2003 r., kiedy w Bostonie wybuchł skandal pedofilii, Bernie MacDaid zdecydował się porozmawiać z papieżem Janem Pawłem II. Poprosił o pomoc amerykańskiego sędziego, który znał tak dobrze papieskiego sekretarza abp Stanisława Dziwisza, że mówił do niego „Stasiu". Sędzia umówił spotkanie w Rzymie. Kiedy jednak przybył do Watykanu, by spotkać się z papieżem, został zatrzymany przez gwardię szwajcarską. Jedynie do hotelu w którym się zatrzymał przyszedł abp James Green. Ta opowieść współzałożyciela Survivor's Voice podważa dotychczasową tezę, że Jan Paweł II nic nie wiedział o nadużyciach seksualnych w rządzonym przez siebie Kościele." Ponawiam pytanie: jeżeli będę ukrywał pedofilów przed prokuraturą i policją też będziecie stawiać mi pomniki?
Brak zdjęcia
+2
do Antykatolik_gość ~ katoliczka_gość
IP: 213.195.xx3.xx5
Data: 03.04.2012, 11:50
Jeśli nie jestes katolikiem to po co wypisujesz tu takie bzdury. Obrazasz nie tylko mnie ale i tych co sa wyznania katolickiego. Przemyśl co chcesz napisac a potem napisz. Świeć Panie nad duszą Jana Pawła II [*] Zawsze w naszej pamięci juz nigdy nie bedzie drugiego takiego papieża.
Brak zdjęcia
-1
Możesz ~ Antykatolik_gość
IP: 89.200.xx6.xx1
Data: 04.04.2012, 22:01
wyjaśnić, w jaki sposób to Ciebie obraża? Wielu papieży było mordercami albo alfonsami, obrażam Was pisząc o tym? To śmieszne, mam do czynienia z dorosłymi ludzmi cz z dziećmi?
 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew