tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 03:37
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Będzie mniej ciężarówek? Chcą objąć DK nr 91 systemem Viatoll

Opublikowano: piątek, 14.10.2011, 00:01. Ilość komentarzy: 28

Zmień rozmiar tekstu: A A A

W planach resortu infrastruktury jest rozszerzenie systemu e-myta na 300 kilometrów dróg krajowych - donosi "Puls Biznesu". Działaniem systemu Viatoll miałaby zostać objęta także dawna krajowa "jedynka" na odcinku pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Toruniem. Od lipca większość kierowców ciężarówek wybiera starą drogę, omijając płatną autostradę.

Resort infrastruktury planuje rozszerzenie systemu e-myta na drogę numer 91 (Pruszcz Gdański-Toruń) i 92 (Łowicz-Września) - obie trasy przebiegają wzdłuż równoległych płatnych autostrad. Od kiedy w lipcu zniesiono system winietowy, ruch ciężarówek na obu tych trasach bardzo się nasilił.

- Planowane są zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną. Działaniem systemu ma zostać objęta m. in. droga krajowa nr 91 na odcinku od Pruszcza Gd. do Torunia. Miałoby to nastąpić w pierwszych miesiącach przyszłego roku - tłumaczy nam Jakub Dąbrowski z Biura Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury.

Co prawda, elektroniczny system poboru opłat drogowych viatoll nie obejmie płatnych autostrad, zarządzanych przez koncesjonariuszy - tak jest w przypadku A1 na odcinku Rusocin - Toruń, ale korzystający z tych dróg muszą teraz regulować należność za przejazd przy wyjeździe z autostrady. Na razie gołym okiem widać na dawnej krajowej jedynce, że kierowcy ciężarówek zjechali z autostrady:

- W czerwcu z autostrady skorzystało około 100 tysięcy aut ciężarowych. W lipcu ilość ciężarówek zmniejszyła się aż o 70 procent, jednak powoli auta wracają na autostradę. W sierpniu było ich około 5 tysięcy więcej, we wrześniu już około 7 tysięcy więcej - wyjaśnia Ewa Łydkowska, rzeczniczka firmy Gdańsk Transport Company - koncesjonariusza A1

O planach resortu infrastruktury niewiele wiedzą jeszcze zarządzający dawną krajową "jedynką" przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

- O tym, ile kierowcy płacą za przejazd i które drogi zostaną objęte systemem, decyduje rząd - tłumaczy Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.

Kierowca pojazdu o więcej niż trzech osiach za każdy przejechany kilometr na A1 musi zapłacić 0,38 grosza (netto) - przykładowo przejazd z Rusocina do Swarożyna (ok. 24 km) to 11,6 zł. Stawka opłaty elektronicznej za przejazd 1 km drogi krajowej w systemie Viatoll dla dróg krajowych klasy A i S, dla pojazdów o masie co najmniej 12 ton, wynosi w zależności od limitów emisji spalin od 0,27 do 0,53 zł. Ciężarówka za przejechanie całego płatnego odcinka obwodnicą Trójmiasta (ponad 37 km) zapłaci 10,21 zł.
 
Zmian w funkcjonowaniu systemu Viatoll jeszcze w lipcu domagali się radni sejmiku województwa. Przyjęli uchwałę, w której apelowali o zniesienie opłat elektronicznych, m. in. na obwodnicy oraz drodze S6. Radni zwracali również uwagę na fakt, że nowy system opłat obciąża także organizatorów transportu zbiorowego, co może wpłynąć na podwyższenie cen biletów za korzystanie z komunikacji. W związku z tym radni wnioskowali o zwolnienie z opłat usług transportu zbiorowego. Apel trafił do marszałków Sejmu i Senatu, premiera, a także ministrów infrastruktury i skarbu.

Przypomnijmy, że Viatoll działa od 1. lipca. Kierowcy musieli zamontować specjalne urządzenie, a nad drogami pojawiały się wykrywające je bramki. Jeszcze do czerwca br. działał w naszym kraju system winietowy. Dzięki winietom auta powyżej 3,5 tony mogły jeździć po drogach krajowych, a także po płatnych odcinkach autostrad. Teraz opłatę elektroniczną za korzystanie z sieci 1560 km wybranych odcinków dróg, zobowiązani są wnosić kierowcy pojazdów i zespołów pojazdów o Dopuszczalnej Masie Całkowitej powyżej 3,5 t oraz autobusów, niezależnie od ich Dopuszczalnej Masy. System jest obowiązkowy także dla autobusów i mikrobusów przewożących powyżej 9 osób.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 5236 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Remont Jedności Narodu
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (28)   Zmień kolejność
 
user_ico_mieczyslaw
+19
Chore Państwo. ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 14.10.2011, 02:40
To nie jest rozwiązanie. Jeśli żyjemy w wolnym kraju, to kierowca jako normalny obywatel ma prawo wybrać dowolną drogę - stawianie kolejnych ograniczeń, tylko po to by utrudniać życie i podnosić koszty transportu, to złodziejska polityka tego państwa. Autostrady powinny być darmowe lub płatne w takim systemie jak w Austrii, Czechach, na Węgrzech - to są dobre przykłady że można taniej i lepiej, a przede wszystkim dla ludzi i z myślą o prawdziwym bezpieczeństwie na drogach, a nie tylko o pieniądzach kierowców.
Brak zdjęcia
+10
Nie do końca tak jest ~ kierowca osobówki_gość
IP: 83.11.xx5.xx5
Data: 14.10.2011, 08:41
bo na A1 nie ma przecież bramek viatoll. Kiedy były winety, to można tak ująć, wszystkie drogi były płatne. Teraz kierowcy ciężarówek omijają wszystkie okazje by zapłacić i pojawiają się ze swoimi kontenerami nawet tam, gdzie jedynie latem można było spotkać kombajn. A system jak system, nieudolnie wprowadzony i nieprzemyślany. Wystarczyłoby zmniejszyć poziom opłaty na bramkach viatoll i byłoby już lepiej. Ale Chytry dwa razy traci, a i przez Chytrego wielu już przypłaciło to życiem i kalectwem.
 
user_ico_GryFFF
+3
GryFFF Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 14.10.2011, 10:13
~ mieczyslaw "Jeśli żyjemy w wolnym kraju...". No właśnie w tym problem, że to nie jest wolny kraj. Zwykły obywatel jest niewolnikiem, który musi robić wszystko tak jak mu rozkażą i oddawać co raz więcej ze swojego wynagrodzenia urzędnikom państwowym. Przez te wszystkie opłaty drogowe znów odczujemy to płacąc przy kasie w sklepie. A POwodowanie korków rządzącym jest na rękę.
 
user_ico_filipek2006
-6
BZDURA. ~ filipek2006
Uż. zarejestrowany
Data: 14.10.2011, 13:30
CO ZA PAJAC WYMYŚLIŁ W OGÓLE TEN VIATOLL?
 
Brak zdjęcia
0
Mafia ~ kajot551_gość
IP: 109.207.xx7.xx4
Data: 14.10.2011, 05:27
To wlasnie jest chwyt zlodziejski MAMY PROPOZYCJE NIE DO ODRZUCENIA-znane w dzialalnosci w MAFII,w ten sposob zmusimy NAROD i padna na kolana i beda chwalic RZAD ,ze nie karaja wiezieniem ,lub kara smierci -DOBRY RZAD DAROWAL ZYCIE TYLKO WEZMIE Z GLODOWYCH PENSJI POLOWE.DOBRY RZAD ,chyba nastepnym razem zaglosuje bo zostaje mi za duzo na zycie.
Brak zdjęcia
+2
SkazanyNaBluesa_gość
IP: 78.88.xx6.xx4
Data: 14.10.2011, 07:33
TIRY zjadą sobie na drogę nr 222... może tam też bramki kiedyś postawią... Cyrk.
Brak zdjęcia
-9
migacz_gość
IP: 87.205.xx1.xx2
Data: 14.10.2011, 07:52
przecież viatol zastępuje winiety, które kierowcy ciężarówek musieli wykupić więc nie rozumiem o co wam chodzi. Może zapoznajcie się najpierw z założeniami tego systemu a potem krytykujcie
Brak zdjęcia
-6
NO CO TY ~ face_gość
IP: 77.114.xx1.xx0
Data: 14.10.2011, 08:22
Miauczysław musi postekac- mentor w kazdej dziedzinie. Sfrustrowane pisuary teraz beda biadolic co chwila...
 
Brak zdjęcia
+4
Ha ha ha! ~ łowca_gość
IP: 83.25.xx7.xx6
Data: 14.10.2011, 10:41
Mieczysław pisuarem. Widzisz Mieczysławie? Aby zostać pisiorem nie trzeba być członkiem PiS ani nawet szczątkowym zwolennikiem. Wystarczy nie być entuzjastą Tuska i jego złodziejsko - cmentarnej ekipy. Witaj w klubie pisuarów.
 
user_ico_mieczyslaw
+11
Najpierw: migacz. Potem: łowca :) ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 14.10.2011, 16:59
Migacz - zapoznaliśmy się towarzyszu i się nie zgadzamy - opłaty są złodziejskie, ot co! Podstawowe założenia tego systemu nie są złe, ale został on wprowadzony przez nieodpowiednich ludzi w nieodpowiedni sposób - dlatego winiety były lepsze - gwarantowały, że więcej ciężarówek i ruchu tranzytowego jeździło autostradami - ViaToll spowodował, że tranzyt z nich uciekł, to fakt a nie demagogia. ************************** Łowco - jak widać w małych i wąskich umysłach trudno pomieścić więcej niż funkcje fizjologiczne + dwie partie :) Pozdrawiam :).
 
Brak zdjęcia
+2
Eric_gość
IP: 84.38.xx5.xx3
Data: 14.10.2011, 20:29
predzej wystarczylo wykupic winiete np 3-4 kpln na rok... a teraz za kazdy km... i jeszcze dodatkowo za autostrade placic... wiec stalo sie to nieoplacalne dla firm transportowych... wczesniejsze oplaty tzw ryczaltem byly bardziej oplacalne niz placenie za biezace uzywanie drog.,..
 
Brak zdjęcia
+7
Tiry out z 91 ~ Tczewianin_gość
IP: 62.233.xx4.xx2
Data: 14.10.2011, 09:32
Przez to że wróciły z A1 na 91 wydarzyło się dużo więcej wypadków na 91, w tym śmiertelnych. Korki okrutne. Skoro mają płacic jak wszędzie na świecie za korzystanie z autostrad, to dlaczego niby mają sobie za darmochę rozjeżdżać równoległe trakty?
user_ico_mieczyslaw
+11
iry out z 91 ~ Tczewianin_gość ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 14.10.2011, 17:01
To nie wina TIRów, kierowców, tylko obecnego rządu - 9 października była szansa na pozbycie się ich - teraz będzie tylko gorzej :).
 
Brak zdjęcia
+7
Tomko_gość
IP: 87.204.xx3.xx7
Data: 14.10.2011, 09:49
Winiety , ta były owszem , tylko koszt przejechania jednego kilometra na postawie winiety wynosił ok 6 gr za km . Natomiast z Viatolla biorą ok 23-45 gr za km, Więc też trochę zrozumienia . Drugą sprawą jest właśnie to że Viatoll nie działa na A1 bądź innych płatnych autostradach prywatnych osób. Myślicie że nam jako kierowcą ciężarówek nie wygodniej było jechać A1 zamiast stać pół godziny w korku żeby przejechać chociażby przez Tczew ?Nas też obowiązują pewne normy i czasy. Drugą sprawą są spedycje które nie płacą za autostrady , A przejazd odcinka Rusocin - Nowe Marzy wynosi 41.50 dla ciężarówki . Więc postawcie się też w roli przewoźnika którego ciężarówka jeździ tą trasą 3 razy w tygodniu i tak samo 3 razy wraca , dajmy na to że przewoźnik ma chociaż 5 ciężarówek , więc policzcie sobie sami jakie są to koszty za które nikt mu nie zwróci pieniędzy . Wiadomo , koszt transportu wtedy rośnie , i rosną ceny artykułów w sklepach paliwa na stacjach na co narzeka cały naród. Każdy ciepłe bułki w sklepie chce , ale to jak one tam dotarły już go nie interesuje Gdyby spedycje chociaż dały pół ceny za przejazd przez A1 , bądź obniżono by opłatę o połowę gwarantuje że znaczna część ciężarówek wróciła by na A1 , Bo jak na razie od lipca jest to droga którą się wybiera tylko wtedy gdy czas bardzo nagli . Pozdrawiam
Brak zdjęcia
+8
Dziury na moście ~ Stefcio_gość
IP: 46.170.xxx.xx0
Data: 14.10.2011, 11:26
W wolnym czasie proszę o załatanie dziur na moście Lisewskim. Widać już przez nie łączkę.
Brak zdjęcia
0
_gość
IP: 109.197.xx3.xx7
Data: 14.10.2011, 12:31
I niech robią coś. Bo ci w tych tirach to juz przesadzają są drogi gdzie naprawdę może się znaleźć np tylko osobowy albo ciągnik a nie duży tir. Przecież tu juz nie chodzi o kase ale bezpieczeństwo na takich drogach nawet w tv było że za wąsko było i się zderzyły bo tir się wpakował. Gdzie go wogle nie powinno być.
Brak zdjęcia
-10
System mówi - obywatel wykonuje! ~ Jożin z Bażin_gość
IP: 84.38.xx5.xx2
Data: 14.10.2011, 12:56
Niedługo tiry będą zapierdzielały polnymi drogami, pierwsze ofiary już były na jedynce. W sumie się nie dziwię kierowcom tych ciężarówek - kombinują jak wszyscy. To politykierzy zaciskają pasa uczciwym ludziom, by mogła za to żyć klasa próżniacza: urzędasy, palestra, nauczyciele, kolejarze, itp. Kiedy ludziom w końcu puszczą nerwy i wyjdą na ulice?! http://typnegatyvny.blog.pl/chleba-pracy-godnosci,15531978,n link
user_ico_mieczyslaw
+12
Kierowcy nie kombinują, ~ mieczyslaw Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 14.10.2011, 14:17
Kierowcy mają prawo jechać po takiej drodze, po jakiej chcą. Kombinuje rząd, partia rządząca. Jeśli płacę podatki, to mam prawo jechać którędy mi się podoba, a skoro mam zatankowany samochód = zapłacone podatki, w tym podatek drogowy, czyli ten od dróg. To co robi teraz PO, to zwyczajne chamstwo i złodziejstwo. Nie potrafię zrozumieć, kto udzielił im tak wysokiego poparcia?
 
Brak zdjęcia
+2
do Jożina z Wygwizdowa ~ q_gość
IP: 83.11.xx6.xx4
Data: 15.10.2011, 09:08
nauczyciele dostają według ciebie kase za nic? -----------dzieci nie masz czy ich nie zamierzasz wyedukować? a ciebie samego to pewnie też do szkoły nie puścili ----------- co do urzędasów to się zgadzam ale nauczyciel pracuje dużo więcej niż 8 godzin dziennie a kasa za zaangażowanie i stracone nerwy jest nieadekwatna-to że w szkole tyle nie siedzi to nie znaczy, że nie przygotowuje lekcji, nie sprawdza prac domowych i klasówek, a dodaj do tego rady pedagogiczne, zebrania z rodzicami itp... wiem bo mam kilku nauczycieli w rodzinie i nieuku jeden wiedz, że jest to ciężki kawałek chleba a w dzisiejszych czasach ani rodzice ani dzieci pracy nie ułatwiają (przykład: nauczyciel wezwał rodzica bo dzieciak na klasówce cały czas przez komórkę nadawał-niby schowana ale i tak wiadomo bo go słychać-no i co mamusia na to? że jak nauczyciel zabrania jej porozmawiać z synem kiedy ona tego chce to będzie to zgłoszone do dyrektora)
 
Brak zdjęcia
+3
Proponuję systemem VIATOLL objąć wszelkie... ~ Lokis_gość
IP: 87.204.xx7.xx8
Data: 14.10.2011, 13:57
...transakcje finansowe związane z inwestycjami GDKiA.., zwłaszcza te reprezentacyjne i szkoleniowe...
Brak zdjęcia
-3
No jak to kto ~ Gumbas_gość
IP: 79.187.xx0.xx4
Data: 14.10.2011, 14:26
"CO ZA PAJAC WYMYŚLIŁ W OGÓLE TEN VIATOLL? " no jak to kto wasz ukochany i miłościwie wam panujący Donald Tusk i jego popier.... partia
Brak zdjęcia
+2
Człek_gość
IP: 79.189.xx9.xx3
Data: 14.10.2011, 17:38
W końcu skończą się korki na krajowej 91. Wszyscy na tym zyskamy.
Brak zdjęcia
+2
ja_gość
IP: 77.114.xx3.xx2
Data: 14.10.2011, 18:38
a jak zdrobniale nazwać grabarza?
Brak zdjęcia
+3
Eric_gość
IP: 84.38.xx5.xx3
Data: 14.10.2011, 20:32
jak wprowadza Viatola na "jedynce" to zapewne wzrosna bilety za Latoche i innych przewoznikow, ktorzy sie stara "jedynka" poruszaja... nawet nowy Meteor bedzie musial wyposazyc swoje autobusy w Viatola jesli bedzie sie poruszal "jedynka" na gorki...
Brak zdjęcia
+3
Mamy co chcieliśmy ~ Bolek_gość
IP: 95.41.xx8.xx8
Data: 16.10.2011, 00:16
Wpierw głosujecie na mafię z P.O. a teraz narzekacie!!! Jak można popierać agentów w dodatku nic nie robiących przez cztery lata. Dla zwolenników P.O.: zatrudnicie ponownie fachowca, który przez cztery lata nie wymalował pokoju? Jak widać, tak.
Brak zdjęcia
0
Viatoll na DK91 i tak będzie tańszy od A1 ~ ziomkers_gość
IP: 83.11.xx7.xx5
Data: 16.10.2011, 16:32
Stawka dla ciężarowego na prywatnej A1 to 0,47 zł brutto za 1km. Stawka na Viatoll jak będzie na DK91 to dla ciężarowego >12ton z minimum EURO 5 to 0,20 zł brutto za 1km. Na A1 natomiast opłacać się będzie jeździć starszym ciężarowym z EURO 3 i EURO 2 bo Viatoll takie przejazdy kasuje odpowiednio 0,46zł i 0,53zł brutto za 1km. Polska to szemrany kraj gdzie drogi państwowe konkurują z prywatnymi autostradami. Pozdrowienia dla przewoźników.
Brak zdjęcia
0
te polne też niech obejmie ~ Alina_gość
IP: 79.162.xx0.xx4
Data: 16.10.2011, 21:35
przecież to już jest przesada. jeszcze trochę to nie będzie miał kto towarów wozić bo nikomu nic się nie będzie opłacało. Te polne drogi i szlakówki najlepiej też niech obejmą tym systemem. no i osiedlowe żeby kierowcy przypadkiem pod domem nie parkowali. PARANOJA ...!!!!!1
Brak zdjęcia
0
tedi_gość
IP: 109.207.xx2.xx4
Data: 16.10.2011, 22:10
Oby jak najszybciej!!!
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew