Dawny Tczew ma już cztery lata

Czwarte urodziny Dawnego Tczewa (fot. tcz.pl)
Dawny Tczew ma już cztery lata

zobacz galerię zdjęć: 9
Dawny Tczew świętował czwarte urodziny. Uroczystość, która odbyła się 30. stycznia, była okazją do spotkania się forumowiczów oraz przedstawienia planów na najbliższe miesiące.

W ciągu ostatnich czterech lat projekt skupił sporą rzeszę miłośników grodu Sambora, którzy bardzo aktywnie wzięli się za przypominanie zapomnianej historii naszego miasta. To dzięki forumowiczom w ub. roku udało się m. in. oprowadzać po szlakach spacerowych, przygotować kalendarz na 2015 rok, czy upamiętnić rocznicę roztrzeliwań tczewian przez faszystów. Forumowicze mają też mnóstwo planów na przyszłość:

- Cały czas naszym celem jest stworzenie Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy. Mamy już sporo zebranego materiału - tłumaczy Łukasz Brządkowski, koordynator wirtualnego muzeum miasta "Dawny Tczew" - Udało nam się tez pozyskać grant, zakupić sprzęt i będziemy kontynuować nasz projekt telewizji Dawny Tczew.

Podczas urodzin przyznano też odznaczenie honorowego członka Dawnego Tczewa - otrzymał ją Mirosław Zawadzki, który mimo, że nie jest mieszkańcem naszego miasta (w Tczewie pracuje) przedstawił na forum wiele swoich odkryć godnych zawodowego historyka m.in wizyty polskich królów w Tczewie czy związki Mikołaja Kopernika z naszym miastem - oraz poinformowano o zmianach w strukturze przedsięwzięcia - koordynatorem odpowiedzialnym za m. in. kontakty z mediami będzie Wojciech Giełdon.


Projekt "Dawny Tczew" zrzesza ludzi zafascynowanych historią Tczewa. Jak sami przyznają, zainspirowało ich malborskie forum Marienburg.pl, na którym aktywnie działają miłośnicy dawnych wieków. Skrzyknęli się w internecie - również na naszym forum - powołali stowarzyszenie i zaczęli wspólnie szukać pamiątek historycznych dotyczących naszego miasta. Zaczęło się od przeszukiwania domowych archiwów, a z czasem poszukiwania przybrały coraz większą skalę. Na sam początek udało się pozyskać m. in. 90 skanów ciekawych dokumentów i zdjęć z zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku. Teraz forumowicze na stałe współpracują z tą instytucją, a dołączyło do niej także Narodowe Archiwum Cyfrowe, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, tczewskie firmy i mnóstwo ludzi, którzy społecznie działają na rzecz portalu.

Dodajmy, że forumowicze świętowali czwarte urodziny przy torcie i oranżadzie - jak na Dawny Tczew przystało - z etykietami tczewskiej rozlewni przy ulicy Lecha.

Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta jest projektem realizowanym przez Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. W 2014 roku wsparcia finansowego udzielił nam Bank Spółdzielczy w Tczewie, Korporacja Eaton, Biuro Rachunkowe Emir i Spółdzielnia Pracy Usług Kominiarskich z Gdańska oddział w Tczewie. Instytucjami współpracującymi były: Urząd Miejski w Tczewie, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Fabryka Sztuk, Archiwum Państwowe w Gdańsku i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Patronami medialnymi projektu są: portal Tcz.pl, Gazeta Tczewska, Kociewski Kurier Tczewski i Radio Gdańsk. W mediach ukazało się 81 informacji o Dawnym Tczewie.

Portal Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta w liczbach:

- strona www.dawnytczew.pl to prawie 300 artykułów, ponad 1000 fotografii i skanów dokumentów, 23 cyfrowe mapy. Strona do 30 stycznia miała prawie 119 tys. unikalnych odsłon
- forum to prawie 35,500 postów w 1922 wątkach. Liczba użytkowników 695.
- profil DT na Facebooku śledzi 3000 osób, rekordowy post obejrzało 11 500 i polubiło 302 osoby.



Drukuj
Prześlij dalej