Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z gospodarką "śmieciową"

Ustawa śmieciowa (fot. wswm.org.pl)
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z gospodarką "śmieciową"
W lipcu br. roku w życie wejdą nowe przepisy związane z gospodarką "śmieciową". Czasu pozostało niewiele, a liczba pytań narasta. W związku z tym Urząd Miejski w Tczewie przygotował pierwszą serię odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania.

1. Do kiedy można korzystać z indywidualnej umowy na odbiór odpadów komunalnych?

Umowy obowiązują do końca czerwca 2013 r. Dotychczasową umowę należy rozwiązać samodzielnie (dotyczy nieruchomości prywatnych), występując z pismem do przedsiębiorcy odbierającego odpady z danej nieruchomości odpowiednio wcześnie. Jeśli w dotychczasowej umowie zawarty jest trzymiesięczny okres wypowiedzenia, należy ją wypowiedzieć do dnia 31 marca 2013r.

2. Jaka jest metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?


W Gminie Miejskiej Tczew opłata naliczana jest następująco:

Iloczyn liczby osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość razy stawka.

Stawka wynosi:

  • 13,00 zł / osobę - w przypadku zadeklarowania segregacji odpadów

  • 18,60 zł / osobę - w przypadku zadeklarowania braku segregacji odpadów


3. Jaka będzie częstotliwość odbierania odpadów w zabudowie jednorodzinnej?

  • Odpady zmieszane (nie segregowane) – odbierane będą nie rzadziej, niż raz na tydzień

  • Odpady zebrane selektywnie: makulatura, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe oraz metale – odbierane będą nie rzadziej, niż raz na miesiąc, natomiast szkło – nie rzadziej, niż raz na kwartał

  • Popioły odbierane będą od 1 października do 30 kwietnia, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie


4. Jaka będzie częstotliwość odbierania odpadów w zabudowie wielorodzinnej?

  • Odpady zmieszane (nie segregowane) – odbierane będą nie rzadziej, niż raz na tydzień

  • Odpady zebrane selektywnie: makulatura, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale – odbierane będą nie rzadziej, niż raz na dwa tygodnie, natomiast szkło – nie rzadziej, niż raz na miesiąc

  • Popioły odbierane będą od 1 października do 30 kwietnia, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie


5. Jakie będzie wyglądała segregacja w zabudowie jednorodzinnej?

Mieszkańcy domków jednorodzinnych w ramach opłaty za odbiór „śmieci” otrzymają 28 szt. worków do selektywnej zbiórki na rok.

  • Dla szkła – napis „SZKŁO” kolor zielony – worki o pojemności 60 litrów;

  • Dla tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych i metali – napis „PLASTIK” kolor żółty – worki o pojemności minimum 120 litrów.

  • Dla makulatury – napis „MAKULATURA” kolor niebieski – worki o pojemności minimum 120 litrów (dopuszcza się wystawienie makulatury w paczkach związanych sznurkiem, ale tylko w porze bezdeszczowej);

  • Dla popiołów – napis „POPIOŁY” – pojemnik metalowy o pojemności minimum 120 litrów

  • oraz pojemnik na odpady mieszane[/li


6. Jakie pojemniki do segregacji będą w zabudowie wielorodzinnej?

  • Dla szkła – napis „SZKŁO” kolor zielony – pojemniki o pojemności minimum 1100 litrów;

  • Dla tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych i metali – napis „PLASTIK” kolor żółty – pojemniki o pojemności minimum 1100 litrów;

  • Dla makulatury – napis „MAKULATURA” kolor niebieski – pojemniki o pojemności minimum 1100 litrów.

  • Dla popiołów – napis „POPIOŁY” – pojemniki metalowe o pojemności minimum 240 litrów.


7. A co w przypadku gdy nie będę chciał segregować?

Nieruchomości będą wyposażone w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych zmieszanych (nie segregowanych). Czyli w standardowe pojemniki na odpady.

8. Jakie to są odpady komunalne niesegregowane (odpady zmieszane)?

Są to pozostałe odpady, po wydzieleniu: papieru, szkła, tworzyw sztucznych, metali oraz popiołów. Należy je gromadzić wyłącznie w pojemnikach na odpady zmieszane. Pojemniki dostarczy, na zlecenie gminy, podmiot odbierający odpady.

9. Co się stanie, jeżeli ktoś zadeklarował, że będzie segregował odpady a ich nie segreguje?

Kontrolę nad ilością zebranych odpadów przejmie przedsiębiorca odbierający odpady. Na jednego mieszkańca przypada średnio 120 litrów/miesięcznie odpadów komunalnych zmieszanych. Odpady selektywne powinny być zebrane w ilości:

  • dla zabudowy jednorodzinnej – 25% objętości odebranych odpadów zmieszanych

  • dla zabudowy wielorodzinnej – 20 % objętości odebranych odpadów zmieszanych


10. Kto będzie składał deklarację i ponosił opłatę?

Deklaracje składają właściciele nieruchomości zamieszkałych. Przez właściciela nieruchomości należy rozumieć także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i inne osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomościami.

11. Co należy rozumieć pod pojęciem „nieruchomość zamieszkała”?

Nieruchomość zamieszkała to nieruchomość przeznaczona do trwałego przebywania osób w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

12. Do kiedy i gdzie należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Deklaracje należy złożyć do dnia 31 marca 2013r. w Urzędzie Miejskim w Tczewie . W przypadku, kiedy zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota, deklaracje składamy w siedzibie zarządcy lub w administracji spółdzielni w terminie podanym przez zarządcę jeśli jest wcześniejszy niż 31 marca. Natomiast mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni przyjść do urzędu Miejskiego lub wysłać deklarację pocztą.

13. A jeśli nie złożę wymaganej deklaracji w terminie?

W przypadku nie złożenia deklaracji lub złożenia deklaracji wątpliwej (np. zaniżenia liczby mieszkańców), właściciel nieruchomości otrzyma decyzję w trybie ordynacji podatkowej, określającą wysokość opłaty czyli „podatku śmieciowego”. Opłata wynikająca z decyzji może być wyższa, niż gdyby deklaracja została złożona samodzielnie, ponieważ opłata może wynikać z iloczynu liczby osób zameldowanych i stawki opłaty za odpady zbierane w sposób zmieszany.

14. Jakie będą konsekwencje nie płacenia opłaty za gospodarowanie odpadami do gminy?

Opłata za gospodarowanie odpadami wnoszona do gminy podlega przepisom Ordynacji podatkowej, co oznacza, że wobec nie płacących będą wyciągane takie same konsekwencje – jak w przypadku nie płacenia podatku od nieruchomości.

15. Kto opracuje harmonogram odbioru odpadów komunalnych i kiedy poda go do wiadomości?

Szczegółowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych opracuje przedsiębiorca odbierający odpady, podając go do wiadomości mieszkańcom poprzez umieszczenie na stronie internetowej gminy, na stronie internetowej przedsiębiorcy oraz przekazując harmonogram w formie drukowanej właścicielom nieruchomości. Harmonogram otrzymamy przed 1 lipca 2013 r.

16. Jak często trzeba będzie wnosić opłatę za gospodarowanie odpadami?

W nowym systemie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będzie kierowana bezpośrednio do firmy, lecz do Urzędu Miejskiego w Tczewie. Do dnia 15 lipca b.r. należy dokonać pierwszej wpłaty za odpady za miesiąc lipiec, a następnie w terminie do 15 dnia każdego miesiąca za dany miesiąc kalendarzowy.

17. Co otrzymamy za uiszczoną opłatę?

W zamian za uiszczoną opłatę miasto zapewni nam:

  • Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych zmieszanych, które zostaną umieszczone w pojemnikach, w ilości 1440 litrów rocznie na jedną osobę;

  • Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych selektywnie zebranych (makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe) w każdej ilości, która zostanie umieszczona w pojemnikach lub workach do selektywnego zbierania odpadów;

  • Wyposażenie nieruchomości w pojemniki metalowe do zbierania selektywnego popiołów, odbieranie i zagospodarowanie selektywnie zebranych popiołów (dotyczy nieruchomości ogrzewanych paliwem stałym);

  • Odbieranie i zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych. Dwa razy w roku organizowane będą „wystawki”, odpady wielkogabarytowe będzie można wówczas wystawić przy pergoli lub na chodniku przed posesją;

  • Wyposażenie nieruchomości w pojemniki (zabudowa wielorodzinna) i worki (zabudowa jednorodzinna) do selektywnego zbierania odpadów komunalnych takich jak: makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielkomateriałowe;

  • Wyposażenie nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych zmieszanych;

  • Utrzymanie pojemników do zbierania odpadów w należytym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;

  • Korzystanie z gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów (PSZOK), który jest zlokalizowany przy wjeździe do Zakładu Utylizacji Odpadów stałych w Tczewie.


18. Jaka firma będzie odbierać odpady w Tczewie?

Przedsiębiorca który będzie odbierał odpady komunalne z terenu miasta zostanie wyłoniony w drodze przetargu .

19. Czy nadal będą pojemniki na odpady zmieszane takie jak dotychczas?

Tak. Pojemniki na odpady zmieszane w ramach opłaty ustawione zostaną dla każdej nieruchomość. W tym zakresie nic się nie zmieni. Jedynie jeżeli zadeklarowane będzie selektywne zbieranie odpadów to wówczas dostawione będą dodatkowe pojemniki (zabudowa wielorodzinna) lub worki (zabudowa jednorodzinna) do zbiórki odpadów selektywnych.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z treścią ulotki: Wszystko o śmieciowej rewolucji lub odwiedź stronę internetową: https://odpady.wrotatczewa.pl

Archiwum wiadomości

Śmieciowa rewolucja coraz bliżej. Do końca marca składamy deklaracje
Opublikowano: Środa, 13.03.2013
W najbliższy poniedziałek (18.03) w tczewskim ratuszu uruchomiony zostanie punkt pomocy w wypełnianiu deklaracji dot. wysokości opłat za gospodarowanie odpadami. Deklaracje są już dostępne w ratuszu, rozdysponowywać je będą również zarządcy nieruchomości, a w domach jednorodzinnych trafią wkrótce do skrzynek. Na złożenie deklaracji mamy czas do końca miesiąca.




Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (48)
dodaj komentarz

  • +22

    lenkaaa_gość

    15.03.2013, 09:30

    Wszystko fajnie ale skoro juz mamy segregować (wiadomo 2 razy wiecej roboty) to chociaz mniejsze opłaty powinny byc niz dotychczas przeciez 13zł za osobę to jest bardzo dużo zwłaszcza jak się ma rodzine np.4 osobową albo i wiecej

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx3 
  • +10

    gość_gość

    15.03.2013, 09:48

    a do jakiej kategorii?

    a do jakiej kategorii segregacji należą odpadki żywności i w jaki pojemnik je składać?

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx0 
  • +7

    ka_gość

    15.03.2013, 10:01

    Nic z tego nie rozumiem

    A co ze "zwykłymi" śmieciami? Szkło, makulatura, popioły i tworzywa sztuczne to nie wszystko. Co z pozostałymi: W jakich pojemnikach i jak często mają być odbierane?

    Odpowiedz
    IP: 79.189.xx0.xx0 
  • +10

    Lukas_gość

    15.03.2013, 10:05

    paranoja

    To co będą robić Ci pracownicy w sortowni śmieci skoro już wszystko będzie posegregowana, jeśli my mamy to za nich robić to opłata powinna być chyba prawie całkowicie za darmo tylko za sam odbiór. Poza tym nie za bardzo chyba się da trzymać w domu po 3 czy 4 pojemniki nie każdy ma na to miejsce, dla mnie to jest chore jak cały nas urząd, który będzie niezłą kasę z tego brał.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx4 
  • +11

    lgh_gość

    15.03.2013, 10:15

    No dobra, to ja mam pytanie: szkło wrzucam do pojemnika na szkło, papier do papieru, plastik do plastiku, a gdzie odpadki organiczne, czyli np. obierki od ziemniaków?

    Odpowiedz
    IP: 77.253.xx9.xx7 
  • +1

    _gość

    15.03.2013, 10:50

    oprócz pojemników na odpady segregowane, będzie tak jak do tej pory kosz na śmieci mieszane - tam to możesz wrzucić

    Cytuj
    IP: 78.31.xx7.xx5 
    +8

    Kamila_gość

    15.03.2013, 13:22

    no nie wiesz?

    zeszklić na patelni i do szkła

    Cytuj
    IP: 153.19.xx8.xx2 
    +11

    łowca_gość

    15.03.2013, 13:23

    Ząb, zupa,dąb

    Bierzesz garść szczawiu, czapkę ulęgałek, kilka suszonych śliwek mirabelek, dodajesz do tego obierki od ziemniaków, POtem gotujesz to nad ogniskiem ze śmieci,których nie możesz umieścić w żadnym, wskazanym worku i masz żarcie na cały tydzień. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłacasz do urzędu jako POdatek śmieciowy. A w najbliższych wyborach do sejmu koniecznie zagłosuj na PO i Donalda T. a w samorządowych na Mirosława P. Widzisz jakie to proste?

    Cytuj
    IP: 83.25.xx7.xx0 
  • +35

    Absurd !!!_gość

    15.03.2013, 10:45

    ja mam szkoło gromadzić w workach czy Was do reszty pogięło jak wymyślacie bzdury to dajecie pojemniki na to i niby gdzie ja mam te worki trzymać w garażu banda debili krew się w człowieku gotuje. Podwyżka jak lichwa a warunki o wiele gorsze i to ludzie ludziom zgotowali ten los ( i po cholerę się tu produkuje i tak żaden decydent tego nie przeczyta a nawet jak przeczyta to to oleje).

    Odpowiedz
    IP: 79.184.xx6.xx0 
  • +8

    ciekawski_gość

    15.03.2013, 11:13

    co z Sita?

    czy nie prosciej by bylo zeby Sita oglosila ze wypowiada wszystkie umowy w zwiazku ze zmiana systemu smieciowego niz teraz kazdy kombinuje jak to zrobic?ale na to chyba w tym systemie nie ma co liczyc?wola sterty papierow,petentow a moze ktos zapomni i wyrwie sie pare groszy emerytce

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx5.xx6 
  • +9

    htm_gość

    15.03.2013, 11:34

    kasa misiu kasa

    przetarg wygrywa firma ktora zaoferuje najnizsza cene a my i tak bedziemy płacic 13 zł bo miasto musi zarobic i zatrudnic dodatkowe osoby do kasy

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx7.xx9 
  • +7

    sds_gość

    15.03.2013, 11:37

    a ogrody działkowe ?

    A odpowiedź na najbardziej nurtujące Mnie pytanie : Co z ogródkami działkowymi ? Przeciez dzisiaj działkowcy wyrzucają śmieci za płot (ogródki działkowe na Targowej-wszystko ląduje na nasypie kolejowym), ogródki działkowe na os.Staszica (wszystko ląduje na wale wiślanym), ogródki działkowe na Kozen (śmieci na terenie za blokami). Czyli nadal będa dzikie wysypiska śmieci i syf w mieście !

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx3 
  • pol_gość

    15.03.2013, 11:45

    ...

    śmietniki uzywane do tej pory NIE ZNIKNĄ, więc wszystkie niesegregowalne śmieci (obierki, i inne żywnościowe sprawy) będziecie wyrzucać dalej do tych koszy!

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx1.xx6 
  • +8

    fidel_gość

    15.03.2013, 12:24

    fidel

    a ja protestuje , nie godze sie na takie warunki , i nie składam do końca marca podpisu pod tą śmieszną deklaracją jeśli nie zostaną zmienione warunki ... komitet protestacyjny w postaci mojej osoby żąda : 1 dodatkowego śmietnika na odpady naturalne i organiczne typu trawa obierki od ziemniaków czy też skorupy od jaj , ... 2 ustalenie maskymalnej miesięcznej opłaty za śmieci (mam na myśli rodziny wielodzietne 2+3 i wiecej ) ... 3. zmniejszenie wysokości stawki odpowiednio 10 zł od osoby za smieci segregowane i 14 zł za niesegregowane (firmy sprzedają śmieci do ponownego przetworzenia i zarabiaja na tym co obniża koszty )

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx2.xx3 
  • +3

    leszek_gość

    15.03.2013, 13:09

    stawki opłat dla poszczególnych gmin

    Może tcz.pl mogłoby podać stawki opłat za wywóz śmieci poszczególnych gmin powiatu tczewskiego- bo kwoty za wywóz śmieci która jest podana w artykule dotyczy miasta Tczew, a o ile się orientuję to niektóre gminy mają znacznie wyższe stawki za wywóz- jakimi kategoriami stawki są ustalane? Proszę aby Tcz.pl postarało się dowiedzieć i utworzyć oddzielny artykuł gdyż portal Tcz.pl czytają nie tylko mieszkańcy Tczewa ale i mieszkańcy całego powiatu.

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx1.xx7 
  • +4

    OLO_gość

    15.03.2013, 13:21

    A inne smieci?

    a co z: ubraniami, bateriami, lekami, ogumieniem, liśćmi gałęziami.... resztkami żywności? gdzie to SEGREGOWAĆ? Mam to wrzucić do szkła czy do plastiku?

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx8.xx2 
  • +5

    Alan_gość

    15.03.2013, 13:29

    A to ciekawe...

    cytuję: "meble i inne odpady wielkogabarytowe należy wystawiać w trakcie „wystawek” tj. okresowego (dwa razy do roku) odbierania odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości zamieszkałych, nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem ich odbioru" Czyli jak chcę wyrzucić kanapę lub stół to muszę czekać pół roku na czas zbiórki. WOW.!!!! co to jest pół roku (w UK wystawki są co 2 tygodnie)

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx8.xx2 
  • Alan_gość

    15.03.2013, 13:37

    Deklaracja

    ja zadeklarowałem że będę zbierał selektywnie (makulatura, szkło i plastik) oraz nieselektywnie (organiczne, metale, guma) wyszło mi 13+18 zł miesięcznie od osoby. wyszło mi 31 zł miesięcznie opłat.

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx8.xx2 
  • +6

    Alina_gość

    15.03.2013, 13:38

    a podpaski to do szkła czy plastiku?

    ?

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx8.xx2 
  • +4

    fanaberia_gość

    15.03.2013, 15:35

    Jak na moje potrzeby w domku jednorodz. 4 osoby wystarcza w zupełności obecny pojemnik na śmieci(ogrz.gaz) , i to nie zawsze jest zapełniony.Kiedy zdarzało się sporadycznie, że miałam więcej śmieci to wsypywałam do specjalnych worków kupionych w SITA i myślę że to było dobre.Teraz też,czy to rodz. 2 os. czy 10 os. nadal będzie jeden pojemnik na śmieci,czyli nic się nie zmieni ,JEDYNIE płacić będziemy więcej. Tak to rozumiem,a może się mylę?

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx5.xx8 
  • +4

    gosc_gość

    15.03.2013, 16:35

    a skad sie bierze to tajemniczne '1440litrow'

    na osobe na rok?? z ustawy? bo nie doczytalem. skoro zadeklaruje odbior smieci mieszanych to mniemam, ze gmina ma zasr.ny obowiazek odebrac KAZDA ilosc smieci tak? mam domek (220m2 +45m2 garaz) i nie usmiecha mi sie bawic z worami w domu/garazu. nie wyobrazam sobie jak maja 'funkcjonowac' ludzie w blokach gdzie kuchnia ma max 10m2 - wszystko bedzie zastawione worami.

    Odpowiedz
    IP: 164.127.xx0.xx8 
  • +3

    MALY_gość

    15.03.2013, 16:38

    MALY

    My segregujemy a kto za to bierze kasę. Nie jest taniej ale drożej mają już wszystko ładnie wyliczone tylko jakie wpływy miasto ma to napisać proszę .

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx4.xx6 
  • +5

    SCIEMA_gość

    15.03.2013, 16:43

    SCIEMA

    ILE ZA TO BIERZE MIASTO KTOŚ TEN SUROWIEC KUPUJE

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx4.xx6 
  • +6

    _gość

    15.03.2013, 16:52

    Za ustawę bubel odpowiada rząd z PO na czele. Nie wieszajcie zatem psów na Urzędzie Miejskim - oni działają w myśl ustawy, którą nawet sam Tusk nazwał bublem.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx7.xxx 
  • tczewianin_gość

    17.03.2013, 09:10

    W myśl ustawy

    Może i działają w myśl ustawy, ale stawki to mają lichwiarskie.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx4.xx5 
  • +6

    Giordino81_gość

    15.03.2013, 18:54

    Według dzisiejszej panoramy o 18:30 Tczew ma najwyższe ceny śmieci w woj. pomorskim.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx6.xx8 
  • +4

    roza-81

    15.03.2013, 20:50

    Żeby tylko w pomorskim

    Nawet gdybym mieszkała w stolicy za wywóz śmieci zapłaciłabym o połowę mniej , naliczają tam 0,80 za metr lub 45zł za gospodarstwo domowe bez względu na to ile osób mieszka , u mnie jest 3 dzieci czyli mam płacić 93 zł nawet gdyby moje mieszkanie miało 100 m wyszło by mi taniej .Zasadniczo naliczanie od głowy daje najbardziej po kieszeni dużym rodzinom a od metra właścicielom domów w których nie koniecznie mieszka duża liczba osób ,a w tym mieście opcji z wyborem między dwoma sposobami rozliczania nawet nikt nie wziął pod uwagę .Stawki w Tczewie to lichwa w skali kraju a nie tylko województwa .

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • +2

    Ali-gator_gość

    15.03.2013, 21:02

    Najbardziej podoba mi się wyjaśnienie p.11. To coś w stylu naszego Urzędu. Ciekawe, czy ten sam Urząd "zwróci mi" (nie będę musiał płacić) gdy wyjadę na miesiąc z rodziną na wakacje. Albo na 2 tygodnie - połowa stawki. W tym czasie nie wygeneruję żadnych śmieci, więc opłata powinna wynosić 0 zł, albo połowę tej stawki. Tu jest ukryte złodziejstwo. Ale z pewnością "znajdzie się inteligentna" odpowiedz urzędników...

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx1.xx9 
  • +2

    Kate75_gość

    15.03.2013, 21:18

    Jestem załamana propozycja miasta. Mieszkam w domku, chce segregowac śmieci , z reszta od lat to robię. Tylko dotychczas wedrowaly do pojemników, których na ulicach i tak było jak na lekarstwo... Teraz zbierać mam je w workach... I pytam, gdzie trzymać????? Z ogródka zrobić śmietnisko??? Rozumiem niewielkie, gustowne pojemniki, ale worki??? Jeszcze raz pytam GDZIE TO TRZYMAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 83.30.xx3.xx0 
  • +2

    wiesior60_gość

    15.03.2013, 21:26

    Nasze miasto to prawie jak bogata Warszawa , tam od 4- osobowej rodzinki opłata za selektywny odbiór śmieci wynosi 59 złotych a w Tczewie tylko 7 złociszy mniej

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx6.xx1 
  • +1

    gość_gość

    15.03.2013, 22:06

    ?

    Nie rozumiem czegoś.Jeśli Tusk powiedział, że to bubel to dlaczego tego nie naprawia. Z dopalaczami rozprawił się ekspresowo. Myślę, że ma tyle siły aby "pchnąć" w tej sprawie ustawę naprawiającą bubel ustawę. Myślę sobie, iż jego wypowiedź jest tylko pod publikę. Pozdrawiam wszystkich wycyckanych po raz kolejny z kasy.

    Odpowiedz
    IP: 31.11.xx4.xx4 
  • +1

    MM_gość

    15.03.2013, 22:30

    pomysł OK, tylko cena za wysoka...

    Pomysł segregacji jest jak najbardziej słuszny, tylko cena zdecydowanie za wysoka.. Do tej pory segregowałam plastik i szkło i nie było to uciążliwe, no i śmieci ogólnych zrobiło się mniej. Cena natomiast jest zdecydowanie za wysoka i przy liczniejszej rodzinie aż strach myśleć jaki to wydatek w skali roku. No i co się stanie, jeśli ktoś zadeklaruje segregowanie, a wszystko będzie wrzucał do śmieci ogólnych??? Przecież nikt nie będzie w stanie ustalić kto oszukuje, a stracą na tym ci uczciwie segregujący.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx8 
  • +3

    gość_gość

    16.03.2013, 09:07

    to jest niesprawiedliwe

    obecnie segreguję odpady, makulatura jest spalana w piecu, odpadki z jedzenia dla psa lub na kompostownik, metale na skup, pozostaje plastik, szkło i pozostałe, opłata jest bardzo nieadekwantna do wytwarzanych przez nas odpadów, ponieważ mamy ich bardzo mało, zmuszają mnie do płacenia praktycznie za nic...

    Odpowiedz
    IP: 77.115.xx7.xx2 
  • +1

    kul_gość

    16.03.2013, 09:35

    Znaczna podwyżka

    Proste liczenie. Koszty wywozu śmieci wzrosną o około 30%.

    Odpowiedz
    IP: 83.238.xx8.xx2 
  • +1

    dora_gość

    16.03.2013, 13:28

    oplaty maja byc od lipca a wspolnota mieszkaniowa pobrala juz pieniadze za smieci juz od stycznia jestesmy ciekawi jak rozliczy za poprzednie miesiace do lipca.

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx6.xx4 
  • kris_gość

    16.03.2013, 14:38

    ale bajer

    nikt nikogo nie może zmusić do podpisania jakiejkolwiek umowy z kimkolwiek. jak będę chciał to mogę sam wywozić swoje śmieci na wysypisko i miastu pokazać figę...

    Odpowiedz
    IP: 83.25.xx1.xx1 
  • dad_gość

    16.03.2013, 16:39

    To się nie udaaaaaaa...

    Panie Premierze jak żyć; HUSTON mamy problem itp. Chyba radni będą musieli przejść po mieszkaniach i w każdym znaleźć właściwe miejsce na woreczek.

    Odpowiedz
    IP: 77.114.xx4.xx1 
  • anna_gość

    16.03.2013, 21:20

    A gdzie postawić te pojemniki na odpady segregowane jeżeli jeden ma 1100 litrów a trzeba ich 3 + na popiół. Moim zdaniem powinna to zrobić Gmina na każdej z ulic a nie mieszkańcy bo miasto będzie zastawione pojemnikami 1100 litrowymi. Jak to będzie wyglądać jak każda wspólnota postawi swoje śmietniki. Masakra następna ustawa nadająca się do pojemnika na papier.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx8 
  • +1

    OsKa_gość

    16.03.2013, 21:43

    Nasi radni o tym nie pomyśleli!

    Moja rodzina liczy 6 osób czyli będę płacić 6 x 13 zł. Bardzo dużo!!!! Pierwsze pytanie - skoro tak to powinnam dostać stosunkowo większy pojemnik na odpady mieszane, niż ten który mam (w końcu płacić będę za 6 osób). Drugie pytanie-popioły będą zbierać od października do kwietnia, a ja palę węglem przez cały rok, aby mieć ciepłą wodę. Co mam robić z popiołem od maja do września? O tym nikt nie pomyślał?

    Odpowiedz
    IP: 213.241.xx4.xx4 
  • Dość tego_gość

    17.03.2013, 01:35

    Tyle w temacie.

    http://www.23marca.tk

    Odpowiedz
    IP: 81.219.xx6.xx2 
  • +1

    gościówa_gość

    17.03.2013, 08:44

    Drakońska podwyższka

    Opłaty za wywóz bez segregacji wzrosną o ponad 100%. Około 50% mieszkańców nie będzie płacić , bo nie będzie ich stać. Gdyby wszyscy płacili budżet miasta zyska na czysto około 20mln złotych. I chyba oto chodziło radnym uchwalając takie stawki. Czy zastanowili się radni kto na nich w przyszłości zagłosuje?

    Odpowiedz
    IP: 213.238.xx5.xx9 
  • gość_gość

    17.03.2013, 11:15

    śmieci

    Administracja Spółdzielni powinna sprawdzić ile faktycznie zamieszkuje wdanym mieszkaniu bo na pewno nikt za kogoś nie będzie płacić Wcale nie muszą chodzić po domach magą sprawdzić w meldunkowym lub wskarbuwce bo faktycznie jest że więcej zamieszkuje niż bez meldunku ale nikt niechce być kapuśiem

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx9.xx9 
  • +4

    Progress_gość

    18.03.2013, 10:45

    W innych miastach, np w Częstochowie za posegregowane śmieci opłata wyniesie ok 10,5 zł za nieposegregowane opłata wyniesie około 12,5 złotych dla gospodarstw domowych za jedną osobę. Bardzo mnie ciekawi, dlaczego w Tczewie opłaty będą znacznie wyższe??

    Odpowiedz
    IP: 83.29.xx5.xx2 
  • +1

    NIEZADOWOLONY MIESZKANIEC TCZ_gość

    18.03.2013, 14:58

    Ku Pamięci Rządzących!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    Kochani RZĄDZĄCY!!!!!! Będziemy pamiętali o waszych zasługach jak przyjdzie czas wyborów itp. Pozdrowienia!!!!

    Odpowiedz
    IP: 178.36.xx9.xx5 
  • +3

    Wiedźmin_gość

    18.03.2013, 22:56

    zaczynają kraść zgodnie z prawem

    Ciekawe na jakiej podstawie ustala się takie ceny??? Do SITY płaciło się 8,60zł za osobę/miesiąc, a teraz 13 a nawet 18,60???!!! Jak będzie przetarg na wywóz śmieci to na pewno miasto dostanie mniej na osobę niż My płaciliśmy do tej pory Sami - czyli na pewno zejdą poniżej 8,60 zł/osobę za miesiąc. Dlatego Pytam!!!??? Na co pójdą nasze pieniądze???!!! NA PODWYŻKI DLA MIEJSKICH URZĘDASÓW I RADNYCH!!! OKRADAJĄ NAS I TO ZGODNIE Z PRAWEM!!! Woda też o 30% w górę!!! Jaki jest tego powód PYTAM!!!??? Dlaczego aż tak wszystko drożeje???!!! Czym jest to podyktowane???!!! JAK TO SIĘ MA DO PODWYŻEK NASZYCH DOCHODÓW???!!! TO JEST OKRADANIE MIESZKAŃCÓW ZGODNIE Z LITERĄ PRAWA W "JASNY DZIEŃ" A MY NIE MOŻEMY NIC Z TYM ZROBIĆ!!! Ale czy naprawdę nie możemy nic z tym zrobić.......... RUSZAJMY NA RATUSZ!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 88.202.xx4.xx8 
  • -2

    zbigniew_gość

    19.03.2013, 09:47

    gospodarka śmieciami

    Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób będzie rozwiązany problem ze śmieciami działkowców. Codziennie, dwukrotnie, przechodzę chodnikiem, na nasypie kolejowym, wzdłuż ulicy Targowej. Muszę stwierdzić, że ten nasyp od strony torów, na całej długości, to jeden wielki śmietnik, wiem, że teren należy do kolei, lecz kolejarze na pewno tam nie śmiecą. Te wszystkie śmieci to zasługa naszych „kochanych” działkowców. Ciekaw jestem w jaki sposób władze naszego miasta rozwiążą ten problem.

    Odpowiedz
    IP: 62.233.xx9.xxx 
  • +1

    ciekawski_gość

    24.03.2013, 21:53

    I co, już cisza? Wytłumaczcie mi jedno, jak to możliwe, że ustalane są ceny wywozy śmieci kiedy jeszcze przetarg nie został zorganizowany?

    Odpowiedz
    IP: 81.219.xx6.xx2 
  • _gość

    26.03.2013, 18:48

    TO JEST KPINA CI CO NIE PŁACA ZA MIESZKANIA TO PŁACIĆ BĘDĄ ZA WYWÓZ SMIECI SMIECH NA SALI TO MY CO PŁACIMY TO MUSIMY PŁACIC ZA TYCH CO NIE PŁACA WCALE

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA