Marcin Kussowski przewodniczącym Rady Miasta Tczewa

Sesja IX kadnecji (fot. Tcz.pl)
Marcin Kussowski przewodniczącym Rady Miasta Tczewa
Na pierwszej sesji IX kadencji Marcin Kussowski został wybrany przewodniczącym Rady Miasta na rozpoczynającą się właśnie pięcioletnią kadencję. We wtorek (07.05) po raz pierwszy zebrała się wybrana w kwietniowych wyborach nowa Rada Miasta.

W ostatnich wyborach po sześć mandatów zdobyły ugrupowania Porozumienie na Plus, Prawo i Sprawiedliwość i Samorząd od Nowa oraz pięć Platforma Obywatelska. Przez ostatnie dni trwały rozmowy dotyczące ewentualnych koalicji.

Jak ma wyglądać polityczna przyszłość Tczewa na kolejne 5 lat? W mieście powstanie szeroka koalicja złożona z radnych Samorządu odNowa, części radny Platformy Obywatelskiej (bez Iwony Nitzy i Romana Kucharskiego) oraz Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczącym Rady Miasta został wybrany Marcin Kussowski. Marcin Kussowski ma 44 lata. Był radnym poprzedniej kadencji, ma wykształcenie wyższe - jest informatykiem, działa społecznie, jest też członkiem chóru "Nieboskłonni".

- Chciałbym podziękować panu przewodniczącemu Zenonowi Drewie za przekazane doświadczenie - wiele się muszę jeszcze nauczyć, by tak sprawnie prowadzić obrady. - powiedział nowy przewodniczący. - Nie dzielę ludzi na partie. Chcę współpracować ze wszystkimi.


Rada zdecydowała, że w bieżącej kadencji będzie trzech przewodniczących. Zgłoszono kandydatury Mieczysława Matysiaka (PiS), Brygidy Gency (PO) oraz Macieja Skiberowskiego (SoN). Wszystkie zostały przyjęte przez radę. Na wtorkowej sesji wybrano także składy komisji merytorycznych.

Przewodniczącymi komisji stałych zostali:

Jarosław Kowalczyk (PiS) - przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji,
Joanna Grabowska (Samorząd OdNowa) - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej,
Adam Sawiński (Koalicja Obywatelska) - przewodniczący Komisji Polityki Społecznej,
Mateusz Kotwica (Samorząd OdNowa) - przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej,
Michał Ciesielski (Samorząd OdNowa) - przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej,
Maciej Smoliński (PiS) - przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej.
Maksymalna pensja dla prezydenta Łukasza Brządkowskiego

Na pierwszej sesji przegłosowano też miesięczne wynagrodzenie nowego prezydenta - przyjęto górną granicę widełek, czyli nieco ponad 20 tysięcy złotych brutto. Radni byli w tej kwestii jednogłośni.

Z chwilą zaprzysiężenia na prezydenta Łukasz Brządkowski stracił mandat radnego - jego mandat obejmie Michał Wieczorkowski.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • +11

  Saracen_gość

  08.05.2024, 08:02

  a dla czego od razu górną granicę widełek nie powinno być tak że na początku dostaje się mniej żeby się wykazać ....

  Odpowiedz
  IP: 147.161.xx8.xx3 
 • +4

  Tczewianka_gość

  08.05.2024, 08:41

  Zegar tika, czas płynie!

  Żadnych konkretów jakby to towarzystwo nie wiedziało po co ich powołano! Skwerki zaniedbane, ławki połamane, nieodnowione, chwast goni chwast, dziurawe ulice, brud, menel obok menela na ławkach, do tego język ulicy - krótki rekonesans!! Brawo wy!

  Cytuj
  IP: 37.30.xx2.xx7 

  Gość_gość_gość_gość

  08.05.2024, 20:58

  W PO sprzedali się za stołki!!!!

  Koalicja stołkowa w Czeczewie jak w Inowrocławiu. Głosowaliśmy na PO !!!! Jak można było tak oszukać wyborców i głosować za stołki z PISIORAMI i prawicowym SON!!!! Z pięciu trzech poszło z prawicą ? Teraz będą jednym głosem śpiewać w chórze z Przewodniczącym rady i innymi kościelnymi, katechetami, organistami ? W Inowrocławiu Platforma Obywatelska zawiązała koalicję z... Prawem i Sprawiedliwością. Do nieoczekiwanego mariażu doszło na sesji powiatu. W przesłanym do PR PiK piśmie od radnych klubu Nasze Kujawy - PSL czytamy o - tu cytat - "Koalicji Stołkowej między PO i PiS".

  Cytuj
  IP: 15.220.xx5.xx6 
 • -3

  .._gość_gość

  08.05.2024, 08:52

  ..

  Oglądałem radę miasta. Niestety osobiście nie wierzę w dobre intencje byłego prezydenta, dotyczące współpracy, pomocy czy tam doradztwa. Panie Łukaszu prowadzenie miasta jest proste jak budowa cepa. Głęboki wdech, kawa i pracujemy.

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xx0.xx5 
 • Miejscowy._gość

  08.05.2024, 09:32

  Bez przesady!

  Prezydent Pobłocki wygłosił zwyczajową formułkę i odsunął się na plan dalszy! Trudno byłoby spodziewać się chęci zaangażowania w sytuacji iście wstydliwej! Wystarczająco długo żył z przekleństwem każdego samorządowca poprzez pełnione funkcje zmuszanego do podawania ręki nawet ludziom z PiS! Już po tych wszystkich uprzejmościach ów były może udać się na Iwaszkiewicza, umyć ręce i wygodnie rozsiąść się w fotelu! Podobnie zresztą do wielu mieszkańców Tczewa, którzy z popcornem będą obserwować poczynania "mędrców"! Łatwo jest wykrzykiwać chwytne hasła, ale rzeczywistość weryfikuje myśli, postawy i plany!

  Cytuj
  IP: 5.173.xx1.xx0 
 • +8

  Wyborczyni_gość

  08.05.2024, 09:13

  Macie swoje zmiany- na stołkach zamiast PnP- PiS i prawicowcy z Samorządu odNowa. Wiceprezydenci- jedna z TCKiS o ktorej w tczewie nikt nie slyszal drugi z Pelplina o ktorym nikt w Pelplinie nikt nie slyszal. A Pan Panie Lukaszu- 20 tysiecy? Za takie pieniazki mozna zgrywac spolecznika

  Odpowiedz
  IP: 178.252.xxx.xx9 
 • mat_gość

  08.05.2024, 09:54

  a co, za darmo ma robić? maks i min pensje prezydentów, burmistrzów etc. określa ustawa, więc mógł więcej, mógł mniej, ale kto by nie chciał forsy? jakby większość z tutaj komentujących otrzymała takie stanowisko na 5 lat, zapewne pracowałaby za darmo heh

  Cytuj
  IP: 83.8.xx4.xx4 
  +3

  Analityk_gość

  08.05.2024, 10:59

  Polityczne rozgrywki

  @Wyborczyni, ale przewodniczący komisji społecznej jest z KO i wiceprzewodnicząca rady też, więc nie tylko PiS i Odnowa. W zaistniałej sytuacji politycznej taki układ był do przewidzenia, zwłaszcza po podjętej przez M. Struka uchwale o zakazie zawierania koalicji przez radnych PO z radnymi PiS w powiecie tczewskim (ciekawe, dlaczego nie w starogardzkim albo chojnickim). Nawet jeśli nie będzie umowy koalicyjnej jak chciał nowy prezydent, to i tak trzeba było zrobić nieformalne porozumienie. Do wyboru: 1. SoN-PnP (chyba spora część wyborców obu stron by tego nie chciała) plus ewentualnie PiS lub PO na dokładkę. 2. SoN-PiS (to byłoby w sukurs oskarżeniom o przejęciu władzy w mieście przez PiS). 3. SoN-PO (za mało radnych - odpada). 4. SoN-PiS-PO - ten układ pewnie uznano za optymalny. Zresztą na jednym ze spotkań Odnowy przed wyborami sam M. Kussowski publicznie zadeklarował chęć budowy takiego szerokiego porozumienia. Ale że pewnie tylko część PeOwców była otwarta na współpracę, a część trzyma się z PnP, to również z uwagi na uchwałę Struka nieformalne porozumienie SoN-PiS i części radnych PO było chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Pożyjemy, zobaczymy jak to będzie funkcjonowało.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx6.xx2 
  +1

  Olala_gość

  08.05.2024, 11:32

  Połowa jego dotychczasowych dochodów rocznych. Się odkują rodzinnie.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +4

  Tesz dziennikasz_gość_gość

  08.05.2024, 09:22

  ?

  "Żadnych konkretów jakby to towarzystwo nie wiedziało po co ich powołano! Skwerki zaniedbane, ławki połamane, nieodnowione, chwast goni chwast, dziurawe ulice, brud, menel obok menela na ławkach, do tego język ulicy - krótki rekonesans!! Brawo wy!"

  Jak nie ma konkretów??? Jest wierzący i śpiewa w chórze...coś więcej trzeba?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx5.xx0 
 • Miejscowy._gość

  08.05.2024, 13:26

  Bez ironii.

  Utrzymanie mezzosopranu w należytej formie również wymaga czasu i pracy! Nic sami z siebie nie przyjdzie. Nawet żarliwa deklaracja wiary nie pomoże....

  Cytuj
  IP: 5.173.xx8.xx0 
 • +3

  vvv_gość

  08.05.2024, 11:38

  "Żadnych konkretów jakby to towarzystwo nie wiedziało po co ich powołano! Skwerki zaniedbane, ławki połamane, nieodnowione, chwast goni chwast, dziurawe ulice, brud, menel obok menela na ławkach, do tego język ulicy - krótki rekonesans!! Brawo wy!"

  To chyba akurat podzwonne polityki Mirosława P.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx2 
 • +8

  arco_gość

  08.05.2024, 11:56

  Nie będzie kabaretu! Będzie chór!

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx6.xx0 
 • gosc_gość_gość_gość_gość_gość__gość

  08.05.2024, 15:07

  Rada

  Czy wiceprezydent może być radnym ?..

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx8 
 • Jorge _gość

  08.05.2024, 16:13

  Co wy k.... z tych jego chórem? Coś mu to daje w tej radzie? Będą mu śpiewać do mikrofonu czy on komuś? O co chodzi? Reklama?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx0.xx2 
 • Bolo_gość

  08.05.2024, 18:50

  Pi**dolą jak rażeni prądem, bo im żal dupę ściska. Ot i całe wyjaśnienie głupiej pisaniny

  Cytuj
  IP: 84.38.xx0.xx7 
  +3

  Tralala_gość

  08.05.2024, 20:05

  Chór

  Chodzi o to, że pan Kussowski przedstawiając siebie podkreślił swoją wiarę i fakt, że śpiewa w chórze Nieboskłonni. Zaiste, mocne atuty w pełnieniu funkcji przewodniczącego rady miasta

  Cytuj
  IP: 192.166.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.