tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 4 grudnia 2016r, godz. 21:27
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Zamiast chemicznych odpadów ma być spalana słoma

Opublikowano: Środa, 21.03.2012, 00:05. Ilość komentarzy: 1

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Około 500 ton odpadów w postaci farb i lakierów mogło trafić do gniewskiego zakładu produkującego keramzyt. Odzysk odpadów miał nastąpić w wyniku procesu określanego jako R1, czyli spalenie z odzyskiem energii. Jednak chociaż zakład uzyskał zgodę na spalanie od głównego inspektora ochrony środowiska, to w specjalnym oświadczeniu informuje, że z niej nie skorzysta, a energię do produkcji keramzytu chce pozyskiwać ze spalania słomy.

Odpady miały przyjechać na Kociewie z Niemiec. W wydanym pozwoleniu ustalono już nawet dokładną trasę ich przewozu. Miały trafić do instalacji Saint -Gobaine Construction Polska Sp. z o.o., Weber - Zakład produkcyjny w Gniewie. Tam miały zostać poddane odzyskowi, czyli spalone z odzyskiem energii. Informację o planowanych transportach podano w ub. tygodniu na oficjalnej witrynie Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie - jednak wczoraj (20.03) na urzędowej stronie pojawiło się oświadczenie Webera w tej sprawie.

- Dbając o pozytywny wpływ zakładu w Gniewie na środowisko naturalne poszukujemy przede wszystkim biopaliw, które możemy pozyskać w kraju. W związku z tym w październiku 2011 r. nawiązaliśmy kontakt z lokalnymi dostawcami słomy w celu przeprowadzenia testów z wykorzystaniem tego paliwa. Już 3 tygodnie temu przeprowadziliśmy pierwsze testy spalania słomy. Efekty są bardzo obiecujące. Planujemy rozpocząć współspalanie słomy na większą skalę już jesienią 2012. Chcemy, aby w 2014 około 30 % energii zużywanej w procesie produkcji keramzytu pochodziło ze współspalania słomy. W ten sposób wpłyniemy pozytywnie na emisję CO2 do atmosfery. - czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisał się Marek Dziurdzia, Dyrektor Produkcji i Logistyki Weber - Oświadczamy, iż pomimo zgody Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na transport wydanej firmie Rematec, nie odebraliśmy oraz nie zamierzamy odbierać, jak również stosować w procesie produkcji keramzytu paliwa alternatywnego na bazie odpadów farb i lakierów z Niemiec, wymienionych w cytowanym pozwoleniu. Planujemy natomiast wykorzystanie biomasy w postaci słomy, jako paliwo alternatywne dla węgla obniżające emisję CO2.

Oświadczeniu firmy z zaciekawieniem przyglądają się mieszkańcy zrzeszeni wokół inicjatywy obywatelskiej GNIEW NA ZIELONO.

- Dobrze się stało, że informacja ujrzała światło dzienne i że Burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska zdecydowała się na udostępnienie jej społeczności lokalnej. (...) Szybko pojawił się komunikat Zarządu Webera, który zdecydował jednak nie skorzystać z pozwolenia GIOŚ i nie odbierać odpadów. Mało tego, w komunikacie czytamy też o zamiarze wykorzystania w procesie technologicznym biomasy. Nie wiemy, czy zakład zamierza całkowicie zrezygnować z paliw alternatywnych powstałych na bazie odpadów niebezpiecznych? Co nie mniej jednak oznacza (jeżeli komunikat Webera przełoży się na faktyczne działania firmy) poważny zwrot w sprawie. Naszym głównym i jedynym postulatem od początku było to, by zakład przestał stosować paliwa na bazie odpadów przemysłowych, w tym odpadów niebezpiecznych. Nic więcej do Webera, jego pracowników i Zarządu nie mamy. Szanujemy miejsca pracy, jednak szanujemy również zdrowie nasze i naszych dzieci. - czytamy na stronie internetowej grupy.
Autor: jol
drukuj
Artykuł przeczytano 1418 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Lech Wałęsa na placu Trzech Krzyży
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (1)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
0
odpady ~ a_gość
IP: 84.38.xx8.xx4
Data: 21.03.2012, 14:43
przynajmniej jeden dobry gest dla środowiska
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew