tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 21:38
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Inwestycje nie mają granic administracyjnych

Opublikowano: Środa, 27.10.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

22 października br. w Centrum Konferencyjnym Polpharmy odbyło się Forum Gospodarcze pięciu sąsiadujących powiatów: tczewskiego, malborskiego, starogardzkiego, sztumskiego i kwidzyńskiego. Celem spotkania była dyskusja na temat współpracy, jaką zamierzają wspólnie prowadzić te powiaty.

„Obszar Dolnej Wisły”, czyli proponowany projekt współpracy zakłada połączenie uzupełniających się potencjałów społecznych i gospodarczych poszczególnych powiatów.
Obecny podczas spotkania Marszałek Województwa Pomorskiego - Mirosław Struk mówił: „Zwiększa się dysproporcja pomiędzy metropolią Trójmiejską, a innymi regionami. Jednym z narzędzi zmniejszenia dysproporcji jest budowa silnych jednostek wzrostu miast powiatowych. Chcemy kultury współpracy na poziomie nauka-biznes-samorządy”.

Spotkanie stało się płaszczyzną do rozpoczęcia szerszej współpracy przede wszystkim w dziedzinie promocji inwestycji w subregionie.
Według uczestników spotkania współpraca pięciu powiatów w zakresie rozwoju rynku pracy oraz wspólnej promocji inwestycyjnej w ramach Obszaru Inwestycyjnego Dolnej Wisły daje szansę na stworzenie zagłębia nowoczesnego przemysłu nie tylko w skali województwa pomorskiego, ale także rozpoznawalnego obszaru dynamicznego rozwoju w skali krajowej i międzynarodowej. 

Starosta Tczewski - Witold Sosnowski dodaje: „Bez umiejętności współpracy nie ma rozwoju. Tylko poprzez wspólne porozumienie możemy dokonać pewnych zmian np. w zakresie inwestowania czy sytuacji edukacji w naszym regionie. Dzięki kontynuowanej od kilku lat współpracy naszych powiatów wypracowaliśmy już bazę pomysłów na jej realizację, teraz nadszedł czas na ich realizację.”

Obszar Inwestycyjny Dolnej Wisły będzie łączył tereny bardzo atrakcyjne dla inwestycji przemysłowych, w tym także high-tech oraz logistycznych (tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowane na tym obszarze duże firmy polskie i zagraniczne, znaczne zasoby siły roboczej, bliskość Metropolii Gdańskiej, przebiegająca przez ten obszar autostrada A1 oraz szlak wodny Wisły).
Starosta Starogardzki - Leszek Burczyk podsumowując spotkanie mówił: „Warto dodać, że nasze działania nie będą skupiały się wyłącznie na programie współpracy między powiatami. Nadal ważne będą dla nas nasze drogi i inne sprawy lokalne”.
Uczestnikami spotkania byli również m.in. Jarosław Pawłowski - wiceminister rozwoju regionalnego, Ryszard Petru - główny ekonomista BRE Bank SA, Marcin Nowicki z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Artur Gajdos z ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku, Jan Kozłowski - poseł do Parlamentu Europejskiego oraz władze województwa i sąsiednich powiatów. Wszyscy ocenili pomysł jako interesujący.
Autor: KW
drukuj
Artykuł przeczytano 1655 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
-1
W końcu coś się będzie dziać ~ kociewiak_gość
IP: 88.199.xx0.xx4
Data: 27.10.2010, 08:13
Jak projekt im wyjdzie to może trochę dogonimy Trójmiast
Brak zdjęcia
+1
bardzo ciekawy tamat ~ ~~_gość
IP: 83.17.xx1.xx4
Data: 27.10.2010, 08:17
Szkoda, że taki temat pojawia się w okresie kampanii wyborczej, kiedy nikt nie zwraca uwagi na sprawy ważne i merytoryczne, a jedynie prowadzone jest okładanie się maczugami. Akurat ten temat jest tak trudny i złożony, że warto o nim dyskutwać i to w szerszym gronie, z włączeniem gmin. Ważne jest wspólne działanie w celu cetralizacji potencjału mniejszych w konkurencji z dużym - aglomeracją 3miejską. Wazne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy bezpośrednie otoczenie 3Miasta wyczerpało juz swój potencjał inwestycyjny i firmy będa szukac miejsc rozwojowych w ciekawej komunikacyjnie okolicy - otulina 3Miasta. Ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie jak prowadzić wspólne działania, żeby pogodzić realny konflikt interesów poszczególnych gmin i powiatów. O ile jeszcze można jakoś pokleić współpracę w kwestii zatrudnienia, to jak pogodzić zyski z bezpośredniego posiadania na swoim terenie jednostek przynoszących realny przychód gminy. Trudne, ale ciekawe i warto o tym rozmawiac w aspekcie nowego programowania unijnego i proponowanych zasad rozwoju regionów. Tylko, czy starczy sił i wiedzy przyszłym włodarzom. Wątpię, lepiej kłócic się o dooperele.
user_ico_stary zając
-1
To co powstanie jeden wielki las? ~ stary zając
Uż. zarejestrowany
Data: 27.10.2010, 16:08
Czy jak to będzie?
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew