tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 20:09
Imieniny:
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Mija 5 lat od śmierci Jana Pawła II

Opublikowano: piątek, 02.04.2010, 00:00. Ilość komentarzy: 6

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Dzisiaj (02.04) mija piąta rocznica śmierci polskiego papieża. W 2005 roku ulicami Tczewa po śmierci Karola Wojtyły przeszło 10 tys. osób zjednoczonych w biało- żółtym marszu. Teraz, po pięciu latach, księża apelują o modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji polskiego papieża.

"Budujecie na skale" - tak 6 czerwca 1999 nawoływał Jan Paweł II z ołtarza ustawionego na pelplińskiej Biskupiej Górze. Jego homilii przysłuchiwało się 300 tysięcy wiernych z terenu całego Kociewia, także tych z naszego miasta. Tczewianie pamiętają jednak nie tylko o wizycie papieża Polaka w nieodległym Pelplinie, ale także żałobę po jego śmierci. Balkony z flagami przyobleczonymi czarnym kirem, żałobne kokardki na samochodach, fotografie w oknach i setki zniczy na rondzie Jana Pawła II - tak wyglądał Tczew w kilka dni po śmierci papieża Polaka. W dniu pogrzebu polskiego papieża, 8 kwietnia 2005 roku, nie było zajęć w szkołach, pozamykane były urzędy i sklepy, zaś ulicami miasta przeszedł biało- żółty marsz, w którym wzięło udział ponad 10 tysięcy tczewian.

W tym roku, w piątą rocznicę śmierci papieża, przypadającą wyjątkowo w Wielki Piątek, wierni będą modlić się o szybką beatyfikację papieża Polaka. Tej intencji będzie poświęcona m. in. tegoroczna droga krzyżowa, która przejdzie ulicami miasta.

Papież został zaproszony do Tczewa

Już w 1997 roku grupa przedstawicieli Tczewa udała się do Watykanu, by zachęcić Jana Pawła II do odwiedzenia ziemi kociewskiej. W pielgrzymce wzięli udział między innymi biskup Jan Bernard Szlaga, prezydent Zenon Odya, ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej, Mirosław Ostrowski, dowódca tczewskiej jednostki wojskowej, Włodzimierz Mroczkowski oraz proboszczowie tczewskich parafii. W 1999 roku zapadła decyzja o tym, że papież odwiedzi diecezję pelplińską. Władze Tczewa zastanawiały się, gdzie zorganizować papieską mszę. Tczewskie place okazały się jednak za małe na przyjęcie takiej liczby pielgrzymów. Stąd decyzja o zorganizowaniu mszy w Pelplinie. Z darami dla papieża wystąpił wtedy prezydent Zenon Odya oraz Franciszek Drelich, przewodniczący ówczesnej Rady Powiatu Tczewskiego. Odebrano także pamiątki - papieski medal oraz różaniec.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3134 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Harcerze w Tczewie już od 85 lat
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (6)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+7
maala_gość
IP: 88.199.xx7.xx5
Data: 02.04.2010, 00:10
A mimo to Papież był w Tczewie, zjadł obiad w restauracji Piaskowej, a sprawa jest przemilczana. Sam właściciel restauracji niechętnie o tym podniosłym wydarzeniu opowiada, i nie upublicznia fotografii, choć te są dostępne w gablocie pamiątkowej w samym lokalu. Warto by nagłośnić wydarzenie, bo nie każdy o tym wie, że nasz Papież odwiedził Gród Sambora. Kameralnie i zupełnie prywatnie, bez mediów, ale jednak!
Brak zdjęcia
0
Jacek_gość
IP: 62.233.xx9.xx2
Data: 02.04.2010, 10:05
A MOŻE TAK SPOTKAC SIĘ NA PLACU PRZY SHELLU JAK ZWYKLE ? POZAPALAĆ LAMPKI I UCZCIĆ WIELKIEGO POLAKA... MOZE JUVENTUS PRZYBĘDZIE I UMILI CZAS ŚPIEWEM... 21:37 ...
Brak zdjęcia
-14
zal ~ galeria _gość
IP: 62.143.xx3.xx5
Data: 02.04.2010, 11:50
Dzis jest Wielki Piatek ukrzyzowanie Jezusa a Wy o JPII - wystarcz tej medialnej propagady o JPII !
user_ico_MIO
+9
Co w tym złego? ~ MIO Zaufany użytkownik
Uż. zarejestrowany
Data: 02.04.2010, 12:25
Fakt że dzisiaj najważniejszym wydażeniem jest Droga Krzyżowa ale ja nie widzę nic złego wtym że pisze się o innych wydarzeniach. Przecież to tylko wzmianka o wydarzeniu, natomiast większość obchodów związanych z rocznicą śmierci Ks Wojtyłły przełożone są na 11 kwietnia.
 
Brak zdjęcia
-7
Robike_gość
IP: 78.88.xx5.xx7
Data: 02.04.2010, 20:11
A ten pseudo nowy papież to już nie to samo i jeszcze niemiec... fuj...
Brak zdjęcia
-2
rezmer ~ adam p._gość
IP: 82.160.xx3.xx1
Data: 03.04.2010, 08:14
Piotrze. Wyjaśnij maalej jak było. Pliz.
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew