tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest poniedziałek, 5 grudnia 2016r, godz. 21:41
Imieniny:
Informator: Zmiany w podatkach 2017 r. - spotkanie informacyjne, autor "Dom Przedsiębiorcy w Tczewie" dodaj własną informację
Wiadomości: Aktualności
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Podwyższony poziom fluorków i boru na Niz. Walichnowskiej. "Problem praktycznie nie występuje w Polsce"

Opublikowano: wtorek, 27.03.2012, 14:15. Ilość komentarzy: 3

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, w wodzie z Niziny Walichnowskiej nieznacznie przekroczona jest dopuszczalna ilość fluorków i boru. W tej właśnie sprawie zorganizowano spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele samorządów Gniewa i Pelplina, firmy Inwest-Kom w Gniewie, sanepidu oraz firmy zajmującej się technologiami wodnymi.

- W tej chwili dwie studnie znajdujące się w Wielkich Walichnowach zaopatrują w wodę nie tylko mieszkańców tej wsi, ale też Kuchni, Polskiego Gronowa, a nawet Międzyłęża i Małych Walichnów z gminy Pelplin. Obecnie w obu ujęciach lekko podwyższony jest poziom fluorków i boru. Wynika to z jakości wydobywanej wody, która pochodzi aż z warstw trzeciorzędu. Taki problem praktycznie nie występuje w Polsce. Jedynym z nielicznych miejsc, gdzie też występuje ten kłopot, jest Malbork - opowiadała Marlena Bielawska, technolog wody i ścieków Zakładu Wodno-Kanalizacyjnego w Gniewie.

Na spotkaniu omówiono także metody, jakimi można rozwiązać problem. Pierwsza z nich, opracowana przez firmę Nentech oparta jest o tlenek glinu. I tu pojawia się problem ze sprowadzeniem surowca, bo sprowadzić go tylko można od dostawców zagranicznych, co jest bardzo kosztowne. Druga z możliwości polega na mieszaniu wody z dwóch różnych warstw wodonośnych, co przetestował już Malbork. Na terenie istniejącego już ujęcia wody w Wielkich Walichnowach wywiercona miałaby zostać dodatkowo płytsza studnia, z której woda pochodziłaby z czwartorzędu.
Czasu na wprowadzenie zmian jest niedużo. Zmniejszyć poziom boru w wodzie spółka musi do grudnia tego roku. Jeżeli nie zdąży, będzie musiała się zgłosić do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z prośbą o wydanie decyzji, która dałaby jeszcze czas na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Czas na zmniejszenie zawartości fluorków w wodzie mija we wrześniu 2014 roku, i jak informują pracownicy Inwest-Kom-u, tej daty nie będzie można już przekroczyć.
Autor: PR
drukuj
Artykuł przeczytano 2162 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Aktualności
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Wypadek
Więcej w dziale "Aktualności":
 
Opinie i komentarze (3)   Zmień kolejność
 
Brak zdjęcia
+2
WODA ~ mieszkanka niziny_gość
IP: 77.253.xx9.xx9
Data: 27.03.2012, 19:07
Woda z kranów skażona, a cena nie ulega zmianie, chyba ktoś czeka na rachunki od dentysty i gastrologa!!! Mam nadzieje że zaczną działać aby nas nie poić tą super czystą WODĄ!
Brak zdjęcia
+1
fluor nie rozklada sie i wchodzi w kosc ! ~ fela_gość
IP: 108.54.xx4.xx2
Data: 27.03.2012, 22:36
i czlowiek umiera w bolach ha ha ! powinno sie badac wode tak czesto jak to mozliwe a do pica woda powinna byc z butelek ,butli, zamawiana ! nawet pasty do zebow powinny byc fluroide free( ja takie przywiazlam z usa !) polacy sa zatruwani ale to sie bierze ich NIEWIEDZY I SWIADOMOSCIE ha ha ha !
Brak zdjęcia
+1
Maja_gość
IP: 77.113.xx4.xx0
Data: 28.03.2012, 15:19
to fest!!!ciekawa jestem ile wynosi ten,,lekko podwyższony " poziom fluorków .Jak też wiemy wysoka zawartość fluoru w wodzie do picia powoduje powstawanie fluorzycy zębów,itd.Być może teraz dzieci z ..dołów" zapadać będą na próchnicę zębów .Ja wiem jedno< zarówno niedobór, jak i nadmiar fluoru jest szkodliwy.>
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym - tutaj.
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
 
 
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew