Promocja albumu "Mosty Tczewskie"

Promocja książki (fot. KH/MM)
Tczew - Promocja albumu "Mosty Tczewskie"

zobacz galerię zdjęć: 12
9 listopada w Fabryce Sztuk odbyła się promocja albumu "Mosty Tczewskie" autorstwa Łukasza Brządkowskiego i Przemysława Zielińskiego.

Publikacja na stu stronach przedstawia historię obu mostów przez Wisłę, wzbogaconą archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, planami oraz schematami konstrukcji. Autorzy o albumie:

- Od lat zastanawiał i dziwił nas fakt, że tczewskie mosty nie doczekały się monografii z prawdziwego zdarzenia. Owszem, mostowi drogowemu poświęcono sporą liczbę książek, pojedynczych rozdziałów w pozycjach szerzej traktujących o historii Tczewa, artykułów w pismach branżowych i prasie. Zasięg jednych był mocno ograniczony do naukowców i pasjonatów, inne z kolei skupiały się na hasłowym potraktowaniu dziejów zabytku i niekiedy efekciarskim wręcz pomyśle na publikację, kładącą nacisk na dawne - często wielokrotnie powielane - i współczesne ilustracje mostu. Zbyt nagminnie zdarzało się, że raz podana błędna informacja pojawiała się bezrefleksyjnie w kolejnych tekstach. W większości wydawnictw most kolejowy z kolei traktowano po macoszemu, uznając może, iż nie jest warty większej uwagi ze względu na skąpą liczbę materiałów - w porównaniu ze starszym sąsiadem - oraz zasadnicze zmiany w konstrukcji obiektu, która w znikomym stopniu przypomina XIX-wieczny oryginał.Dlatego też postawiliśmy sobie za cel napisać książkę, w której udałoby się zebrać całą dostępną wiedzę o tczewskich mostach. Tak, aby publikacja przez co najmniej kilka kolejnych lat broniła się zawartością, zarówno w sferze tekstowej, jak i ilustracyjnej, wykorzystując zdjęcia i pocztówki w większości dotąd niepublikowane. Moment na wydanie książki wypadł idealny. Po wielu latach starań realnych kształtów nabrały bowiem marzenia o odbudowie Mostu Tczewskiego i przywróceniu mu wyglądu z dnia, w którym przejechał po nim pierwszy pociąg. Dawny blask odzyskały już cztery ocalałe wieżyczki oraz trzy najstarsze przęsła przeprawy zaprojektowanej przez Carla Lentze. Lada dzień może ruszyć kolejny etap prac. Nie mamy wątpliwości, że ostatnie lata, oraz te nadchodzące, stanowią jeden z przełomowych okresów w dziejach zabytku. Na naszych oczach dzieje się historia, którą należy udokumentować. Czy podołaliśmy wyzwaniu? Niech ocenią to Czytelnicy!

Podczas promocji można było nabyć album "Mosty Tczewskie". Dochód zostanie przeznaczony na stworzenie makiety obu mostów. Jeśli ktoś chciałby jeszcze kupić egzemplarz, można to zrobić przez stronę www.dawnytczew.pl lub fanpage https://web.facebook.com/dawnytczew

Sonda - odpowiedz na pytanie

Czy jesteś za likwidacją przedmiotu religii w szkołach publicznych?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • -2

  Asia_gość

  12.11.2017, 08:52

  Moja sugestia.

  Brakuje mi tutaj nazwiska pana Łukasza Brządkowskiego- człowieka, który żyje naszym miastem ...

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx1 
 • +4

  Maja_gość

  12.11.2017, 11:34

  Przecież jest - wystarczy przeczytać

  "9 listopada w Fabryce Sztuk odbyła się promocja albumu "Mosty Tczewskie" autorstwa Łukasza Brządkowskiego i Przemysława Zielińskiego."

  Cytuj
  IP: 94.254.xx1.xx5 
 • +2

  Broda theodena_gość

  12.11.2017, 16:27

  Łukasz Brządkowski na prezydenta miasta!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx6 
 • +1

  JAN_gość

  12.11.2017, 17:56

  XX

  Mieszkancy Tczewa powinni wybrać nowych radnych z prezydentem włącznie Odsunąć tych zawodowych polityków co tylko potrafią obradować ,zobaczymy jak sobie poradzą na rynku pracy bez układów to będą cięko śpiewac

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xxx 
 • Marcin_gość

  12.11.2017, 22:58

  Mydlimy sobie oczy mostami...

  Na codzien stawiac potrafimy tylko mury.

  Odpowiedz
  IP: 95.160.xx2.xx5 
 • +2

  hehehe_gość

  13.11.2017, 08:27

  jest i Kulasisko :D Jak zwykle tam, gdzie flesze i kamery :D

  Odpowiedz
  IP: 213.148.xx8.xx8 
 • rger_gość

  13.11.2017, 09:11

  Cały most zdemolowali a teraz nagle krzyczą mosty ! W latach 60 była brama wjazdowa , wiezyczki wszystko rozebrano zostały ledwo 4 wiezyczki

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx0.xx1 
 • Mostowiak_gość

  13.11.2017, 22:22

  W latach 60tych była brama wjazdowa zniszczona w 39?

  Cytuj
  IP: 185.167.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA