Dzień Kociewia w Fabryce Sztuk

(fot. mat. prasowe)
Dzień Kociewia w Fabryce Sztuk
Z okazji Światowego Dnia Kociewia Fabryka Sztuk przygotowała wystawę malarstwa, ekspozycję sztuki ludowej, lekcje regionalne oraz warsztaty artystyczne.

Tego dnia zostały otwarte drzwi do Poniatówki, która od wielu lat znajduje się na dziedzińcu Fabryki Sztuk. 10 lutego jej wnętrze wypełniły rzeźby kociewskie autorstwa Zenona Miszewskiego, Jerzego Kamińskiego, Edmunda Zielińskiego, Stefana Ostoi-Lniskiego oraz obrazki na szkle Edmunda Zielińskiego, a także hafty Ireny Szczepańskiej i Bożeny Ronowskiej. Goście zwracali też uwagę na dziewiętnastowieczną skrzynię wianową oraz przedmioty używane niegdyś w wiejskich gospodarstwach.


W Światowym Dniu Kociewia nie zapomniano o maskotce Fabryki Sztuk, której nazwa i wygląd nawiązuje do regionu. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Ferie koci koci... Kociewiaka" - laureatką została Sara Nelke.

Z okazji tego wyjątkowego święta została udostępniona wystawa prac artystki z Kociewia - Elżbiety Pasterskiej. Pasterska maluje obrazy oraz pisze gadki i wiersze w gwarze kociewskiej, o czym mogli przekonać się goście wernisażu. Z twórczością malarki można zapoznać się do końca lutego w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15.

Dla przedszkoli i szkół odbywały się lekcje z zakresu obrzędowości i kultury ludowej naszego regionu. Nie zabrakło też chętnych do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach malowania toreb we wzory kociewskie.

Drukuj
Prześlij dalej