Bonaparte w Gniewie. Potomek wodza odsłonił tablicę

Bonaparte w Gniewie (fot. Tcz.pl)
Bonaparte w Gniewie. Potomek wodza odsłonił tablicę

zobacz galerię zdjęć: 10
Z okazji 200. rocznicy śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego i Inauguracji w Polsce Europejskiego Szlaku Kultury Rady Europy "Drogi Napoleońskie", 14 czerwca w Gniewie została uroczyście odsłonięta tablica poświęcona Napoleonowi Bonaparte. W wydarzeniu udział wziął sam Charles Bonaparte, przewodniczący Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich, potomek Napoleona.

W 2004 roku miasta La Roche sur Yon i Ajaccio obchodziły dwustulecie dwóch ważnych wydarzeń historycznych: założenia miasta La Roche sur Yon na mocy cesarskiego dekretu z 25 maja 1804 oraz uroczystość w mieście Ajaccio upamiętniająca rocznicę koronacji cesarza Napoleona, 4 grudnia.

Dla nadania ciągłości tym obchodom, oba miasta zaproponowały zrzeszenie się innym miastom europejskim, których historia została naznaczona wpływami napoleońskimi. I tak 24 maja 2004 roku w La Roche sur Yon zebrali się przedstawiciele miast Ajaccio (Francja), Balestrino (Francja), Dinard (Francja), Iena (Niemcy), Ile d'Aix (Francja), La Roche su Yon (Francja), Pontivy (Francja), Pułtusk (Polska), Waterloo (Belgia), by wyrazić utworzyć Federację Miejscowości i Miast Historii Napoleońskiej, której podstawowym celem ma być promocja wymiany wiedzy historycznej, zrehabilitowanie i ożywienie dziedzictwa epoki napoleońskiej, jego rewaloryzacja oraz różne projekty rozwoju.

W czwartek, 14 czerwca przewodniczący Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich Charles Bonaparte odwiedził Gniew, by tu, wraz z przedstawicielami spółki Zamek Gniew oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Marią Taraszkiewicz-Gurzyńską, uroczyście odsłonić tablicę poświęconą Napoleonowi Bonaparte. Burmistrza płynną francuszczyzną przywitała burmistrz.


- Jesteśmy tutaj, by pielęgnować pamięć o historii - wszystko dla teraźniejszości, ale przede wszystkim przyszłości - mówił Charles Bonaparte.

Z kolei kasztelan gniewski Jarosław Struczyński podkreślał, że sam Napoleon w Gniewie co prawda nie gościł, ale przez cztery miesiące po ranach poniesionych w bitwie dochodził do siebie w gniewskim zamku generał Dąbrowski.

CIEKAWOSTKA
Według podań, w pałacu Jakuba Czapskiego w Opaleniu, w którym dziś znajduje się ośrodek leczenia uzależnień, w 1812 roku nocował Napoleon Bonaparte, udający się z wyprawą do Rosji.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • +1

    Gosc_gość

    14.06.2018, 17:34

    Bonaparte

    Wodz raczej nie pozostawil po sobie potomkow mogacych nosic do dzis to nazwisko.potomkowie to collonna-walewski albo habsburg po legalnym synu (orlatko)ale to tez nie wiadomo czy dzieci byly jego.to samo jest z aktorka sobieski ona pochodxi od brata krola jana

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx4.xx4 
  • lgh_gość

    14.06.2018, 21:55

    Taka potwarz! W roku stulecia odzyskania niepodległości! I pomyśleć, że kiedyś uczyliśmy jeść widelcem tych wszystkich francuzów :D

    Cytuj
    IP: 37.47.xx0.xx2 
  • Tadzik_gość

    14.06.2018, 22:22

    Warto tu wspomnieć, że gen. Dąbrowski dochodził do siebie w Gniewie na skutek ran poniesionych w bitwie na ulicach Tczewa, gdzie został postrzelony w doń, którą później mu amputowano.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx7 
  • +2

    n_gość

    15.06.2018, 07:45

    "Napoleon w Gniewie co prawda nie gościł, ale przez cztery miesiące po ranach poniesionych w bitwie dochodził do siebie w gniewskim zamku generał Dąbrowski. " To po kiego ta cała heca, skoro nie gościł?

    Odpowiedz
    IP: 5.226.xx3.xx5 
  • +2

    observeur_gość

    15.06.2018, 19:49

    TO BZDURA!!! Bonaparte żyje. Widziałem go wczoraj w Carrefourze ...

    Odpowiedz
    IP: 5.172.xx2.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.