Ponad 85 tysięcy razy wybrali rower, hulajnogę, deskorolkę!

Podsumowanie Rowerowego Maja (fot. M. Śniegula)
Tczew - Ponad 85 tysięcy razy wybrali rower, hulajnogę, deskorolkę!

zobacz galerię zdjęć: 4
Ponad 85 tysięcy - tyle razy uczniowie i uczennice tczewskich szkół wybrali rower, hulajnogę, deskorolkę czy rolki, by dostać się na lekcje. W tczewskim ratuszu podsumowano i nagrodzono placówki, które najaktywniej zaangażowało się w kampanię Rowerowy Maj. Kampania trwała od 7 do 30 maja. Przez cały maj uczniowie i uczennice podstawówek oraz gimnazjów z Tczewa uzupełniały swoje rowerowe dzienniczki oraz klasowe plakaty naklejkami.

W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 10 placówek, czyli 5426 uczniów! Z roku na rok co raz więcej szkół decyduje się dołączyć do kampanii - w 2016 do konkursu przystąpiły cztery szkoły a w 2017 osiem. 13. maja podsumowano tegoroczną edycję.

Maj to zdecydowanie rowerowy miesiąc - mówił prezydent Mirosław Pobłocki. - Wyniki kampanii są imponujące. Bardzo cieszy fakt, iż dzieci i młodzież wybierają aktywną drogę do szkół. Dzięki "Rowerowemu Majowi" uczestnicy uczą się, przypominają sobie, jak wartościowa jest troska o kondycję, zdrowy tryb życia i środowisko.

Kampania trwała od 7 do 30 maja. Przez cały maj uczniowie i uczennice podstawówek oraz gimnazjów z Tczewa uzupełniały swoje rowerowe dzienniczki oraz klasowe plakaty naklejkami. Za każdym razem, kiedy dziecko przyjechało do szkoły na rowerze, hulajnodze lub na rolkach szkolni koordynatorzy wręczali naklejkę potwierdzającą przejazd. Następnie osoby kierujące akcją w placówce wprowadzały dane do dzienników elektronicznych, dzięki czemu organizator mógł śledzić statystki na bieżąco.

W tym roku, w ramach kampanii "Rowerowy Maj" szkoły zostały podzielone na dwie kategorie: dużą i średnią szkołę. Aż 66,5% uczniów tczewskich szkół, co najmniej raz przyjechało do szkoły rowerem, hulajnogą, na rolkach lub desce. Poziom rowerowej frekwencji wyniósł 43,7% (51,0% wśród podstawówek i 9,8% wśród gimnazjów). W 2018 roku do konkursu została zaproszona również młodzież w wieku gimnazjalnym, natomiast zabawa skierowana jest do młodszych dzieci, bo dla nich jest bardziej atrakcyjna (tak jak przewidziane nagrody!) i angażująca. Biorąc pod uwagę tylko uczniów szkół podstawowych frekwencja jest wyższa niż rok temu o 1,3%.

W kategorii szkół dużych, najwyższą rowerową frekwencję miała Szkoła Podstawowa nr 11 (75,2%), a w kategorii szkół średnich Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori (76,7%).

- Aura pogodowa w minionym miesiącu bardzo sprzyjała wszelkim aktywnością na świeżym powietrzu, również tym w ramach "Rowerowego Maja" - twierdzi Grzegorz Pawlikowski, inspektor ds. polityki rowerowej i mobilności w tczewskim ratuszu. - Wielu uczestników wybierało codzienną jazdę na rowerze. Nic dziwnego, poranki witały przyjemnym blaskiem słońca i wysoką temperaturą.Wśród najbardziej rowerowych klas ze wszystkich szkół, zwyciężyły klasy 2b i 3d SP 11, która osiągnęły 100% aktywności! Jak widać Szkoła Podstawowa nr 11 pretenduje do miana najbardziej rowerowej!
Celem kampanii jest promowanie zdrowego trybu życia, troski o środowisko oraz popularyzacja komunikacji rowerowej.

Oto szkoły, które zgłosiły się do kampanii "Rowerowego Maj":

Szkoła Podstawowa nr 7
Szkoła Podstawowa nr 8
Szkoła Podstawowa nr 4
Szkoła Podstawowa nr 11
Szkoła Podstawowa nr 12
Szkoła Podstawowa nr 10
Szkoła Podstawowa nr 1
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2
Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montesorii
Fontanna Marzeń - Prywatna Szkoła Podstawowa w Tczewie
Kampania organizowana została przez Gminę Miejską Tczew w partnerstwie z Miastem Gdańsk, pomysłodawcą wydarzenia.

Celem kampanii jest promowanie zdrowego trybu życia, troski o środowisko oraz popularyzacja komunikacji rowerowej. Kampania organizowana została przez Gminę Miejską Tczew w partnerstwie z Miastem Gdańsk, pomysłodawcą wydarzenia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -3

  kik_gość

  14.06.2018, 12:51

  Montessori ma 16 uczniów, taka frekwencja 76% to żaden problem dla tak małe grupy dzieci

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • -1

  Montessori_gość

  15.06.2018, 13:16

  Nikt dzieci nie zmusza do tego aby przyjeżdżały rowerem do szkoły. Nie rozumiem dlaczego taki atak w stronę tej szkoły.

  Cytuj
  IP: 37.190.xx3.xx0 
 • +5

  Gość_gość_gość_gość_gość_gość__gość

  14.06.2018, 14:46

  uwaga samochód

  Uczniowie muszą szczególną uwagę zwracać na tatusiów za kierownicą.

  Odpowiedz
  IP: 5.174.xx6.xx9 
 • +1

  glup_gość

  14.06.2018, 19:36

  to akurat dobry pomysł

  I dobrze,przynajmniej tatusie myślą,czy synka nie rozjadą.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.