Nowy pomost jeszcze w tym roku?

Tczewscy wioślarze czekają na nową przystań (fot. tcz.pl)
Tczew - Nowy pomost jeszcze w tym roku?
Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa pomostów cumowniczych w ramach projektu "Pętla Żuławska". Przystań dla małych jednostek pływających, która będzie służyć m. in. miłośnikom wioślarstwa, powstanie na wysokości dawnego hangaru Unii. Urzędnicy już przygotowują się do rozpisania przetargu, który ma wyłonić wykonawcę zadania.

Na budowę pomostów cumowniczych w ramach projektu "Pętla Żuław" w tegorocznym budżecie zabezpieczono 630 000 zł. Pomost powstanie na wysokości klubu wioślarskiego Unii Tczew. Projekt jest realizowany przy wsparciu środków unijnych.

- Planujemy wkrótce ogłosić przetarg na znalezienie wykonawcy prac. Chodzi o przystań dla małych jednostek pływających, głównie kajaków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, realizacja zadania ruszyłaby w tym roku i zadanie zostałoby również w tym roku zakończone. To nie jest bardzo czasochłonne przedsięwzięcie, ale prace będą uzależnione od poziomu Wisły - nie będzie można ich rozpocząć, jeśli poziom rzeki będzie bardzo wysoki. - wyjaśnia nam Maciej Zych, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w tczewskim magistracie.

W ramach zadania ma zostać wybudowany pomost pływający, któremu nie będą zagrażać zmienne stany Wisły. Konstrukcja ma zostać ustawiona zgodnie z nurtem rzeki.

Kto w pętli?

Województwo pomorskie oraz województwo warmińsko-mazurskie, a dokładniej gmina i miasto Braniewo, gmina Cedry Wielkie, miasto Elbląg, gmina i miasto Frombork, miasto Gdańsk, gmina i miasto Gniew, gmina i miasto Krynica Morska, Malbork, gmina i miasto Nowy Dwór Gdański, gmina Stegna, powiat sztumski, gmina Sztutowo, miasto i gmina Tolkmicko, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także miasto Tczew to partnerzy projektu "Pętla Żuławska". Projekt jest jednym z większych przedsięwzięć partnerskich województwa pomorskiego przy współudziale samorządu i gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Jego celem jest wykonanie infrastruktury turystycznej dróg wodnych Żuław, Wisły i Zalewu Wiślanego. Zakłada się stworzenie sieci marin, małych portów, pomostów cumowniczych.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +1

  johnny_gość

  21.02.2011, 00:11

  potrzebne to jak dziura w moscie..:P

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx3.xx4 
 • +2

  Ali-gator_gość

  21.02.2011, 07:32

  Dodam jeszcze nową fontannę na pl. Hallera za ponad 700 tyś.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • -14

  towarzysz

  21.02.2011, 00:19

  no fajnie,fajnie

  Szkoda tylko,że o starym,poczciwym moście w tle się nie pamięta i pozostawia się go czasowi,z którego to upływem coraz bardziej niszczeje. Władzę niby robią to co powinny robić-patrzą w przyszłość ale czy nie można by o tym moście też pomyśleć? Na ten projekt zabezpieczono 630 tysięcy zł więc jakby tyle odłożyć na most+dodać tyle ile kosztował "ważny" zegar słoneczny i gdyby radni okazali się prawdziwymi społecznikami i zaproponowali dołożenie do tej sumy swych "honorariów" za tą kadencję to remont mostu stałby się faktem ale...pomarzyć można. Oczywiście milo mi,że w moim mieście coś nowego powstaje ale mam jednak pewien niesmak względem tego mostu.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  jaja sobie robisz?_gość

  21.02.2011, 07:29

  za kwoty, o których mówisz, to można najwyżej jedną dziurę zalepić - na renowację tego mostu potrzeba nawet 200 mln zł - a nie kilkuset tysięcy. poza tym obiekt jest własnością powiatu, a nie miasta.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  +4

  mieszkaniec tczewa_gość

  21.02.2011, 11:18

  towarzysz

  jednego IP może używać paru internautów wszechwiedzący expercie

  Cytuj
  IP: 77.114.xx2.xx1 
  -12

  towarzysz

  21.02.2011, 11:26

  jaja sobie robisz?_gość

  Wiem,że na KOMPLETNY remont potrzeba kilkudziesięciu-kilkuset milionów ale od czegoś trzeba zacząć prawda? Ja nawet o kompletnym remoncie nie marzę i chcę tylko aby stan mostu się nie pogarszał,bo jeśli kiedyś ktoś zechce go wyremontować to jak usłyszy ile potrzeba to się za głowę złapie i tyle z remontu będzie. Pozdrawiam.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  t_gość

  21.02.2011, 11:47

  spamy nawet przechodzą?

  ładnie,ładnie

  Cytuj
  IP: 83.25.xxx.xx6 
 • +1

  piotr_gość

  21.02.2011, 08:35

  Pieniądze wyrzucane w błoto ludzie nie mają czego do garnka włożyć a tu rozpusta w wydawaniu pieniędzy głupich pomysłów coraz więcej wstyd......

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx8 
 • +3

  wioslarz25

  21.02.2011, 10:27

  zastanów się co piszesz

  To są pieniądze których Ty i tak nie dostaniesz, przeznacza się je na właśnie tego typu inwestycje a pomost ma być wybudowany głównie dla wioślarzy ponieważ czekają na niego już kilkanaście lat, jak nie wiesz jak wygląda ten którego teraz używają to proszę bardzo przejdź się nad Wisłę i oceń wtedy czy naprawdę pieniądze wyrzucone w błoto.... zegar słoneczny w parku to były pieniądze wydane nie potrzebnie.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -16

  towarzysz

  21.02.2011, 11:35

  Wioślarzu

  Nie całkiem oczywiście ale Piotr ma racje-rozpusta;D. Jest myślę wiele pilniejszych spraw niż pomost wioślarski czy nawet most,do którego mam pewien sentyment. Jest kryzys,trzeba oszczędzać a wydaje się grube jak na nasze miasto pieniądze na cele "lansowe",bo nie wierzysz chyba,że pewne osoby nie przypną sobie sukcesu powstania pomostu i nie wykorzystają go nie raz w celach indywidualno-promocyjnych?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  _gość

  21.02.2011, 08:53

  O gary niech każdy sam zadba bo to jego żołądek . Co zaś do Mostu to sprawa powiatu i Państwa bo chyba to jest zabytek . Niech warszawka odda nam kasę za rozebrane cegłówki z mostu i niech oni dołożą za te lata stracone .

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx6 
 • -1

  ka_gość

  21.02.2011, 09:00

  kasę - nie.

  Kasę nie. Niech po prost odtworzy, bo z kasą mogą dziać się różne rzeczy. Pozdrawiam ka

  Cytuj
  IP: 79.189.xx0.xx0 
  -12

  towarzysz

  21.02.2011, 11:30

  _gość

  Kiedyś Grabarczyk się wypowiadał o moście kiedy gościł w Tczewie i oświadczył,że pieniędzy państwo dać nie może,bo nie jest właścicielem mostu. Zarzekał się też,że spróbuje zdobyć środki...oczywiście zawiódł.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  tcz45

  21.02.2011, 10:45

  most belką w oku radnych

  rozumiem, że na wyremontowanie całego mostu potrzeba ogromnej sumy i to na dzisiaj jest nie realne...ALE zróbcie nasi rządzący pierwszy krok w tym kierunku...czyli zacznijcie od tych pierwszych wież. Pierwszy krok to zabezpieczenie przed brudzącymi gołębiami,których odchody rozpuszczają cegły. Czyli zamontowanie drobnych krat . Dalej zdemontowanie dachu i luźno zwisających belek drewnianych , bo już niedługo spadną. Potem oczyszczenie z odchodów. I dalej udostępnienie tych wież po odpowiednim przygotowaniu turystom. Utwórzcie specjalne konto bankowe na ten cel. ITD ITP....Może te wieże umyć z tych durnych napisów i brudu....postawić barierki na przyczółkach, bo tak tam ludzie chodzą i siedzą i będą siedzieć.... tylko chcieć i może coś z tego wyjdzie....

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -10

  towarzysz

  21.02.2011, 11:28

  tcz45

  Niestety szara rzeczywistość jest taka,że wszyscy którzy mogliby zrobić dla tego mostu coś dobrego mają to wszystko gdzieś-smutna prawda ale prawda.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  przeciętny obywatel..._gość

  21.02.2011, 21:04

  Most - ruina!

  Witam, jeśli chodzi o most to jestem naprawdę zły na urzędników. i najgorsza jest ta bezsilnosc, że nie można nic zrobić (tj. przeciętny obywatel) Popieram głosy tych, którzy mówią, o choćby odrestaurowaniu wieżyczek. Chociaż na początku jedna za rok, dwa druga i trzecia! Błagam niech władze miasta wkońcu realnie się zastanowią nad przyszłością naszego mostu a chociaż jego części i niech wkońcu zrobią coś treściwego, niech przejdą do czynów!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx0 
 • geb_gość

  22.02.2011, 12:14

  przystań - super - kajaki -super

  Witam - pytam się tych co planują takie sprawy NIE ZAPOMINAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE . Ilu tam będzie stacjonować ratowników WOPR i czy ktoś pomyślał o jakimś szybkim sprzęcie pływającym -niekiedy jedynym środku ratującym życie ludzkie .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx7 
 • Wiosło.._gość

  03.03.2011, 21:52

  Pocieszenie..

  Świetna byłaby wiadomość budowy nowego pomostu.. Myślę że to słuszna inwestycja . W końcu ktoś pokładałby w nas nadzieje .. Dość że trenujemy w niezbyt przyjemnych, my nazywamy to "koczowniczymi " warunkami to schodzimy na wodę z bardzo wysokiego pomostu , gdzie inne kluby dziwią się jak my to robimy .. Na pomoście mieści się jedna łódka , max 2 skiffy .. Schodzenie na wodę 30 min, trening godzina do godziny dwadzieścia, schodzenie z wody 30 min .. Jest to dla nas bardzo miła wiadomość , lecz przykro nam że niektórzy ludzie nas nie doceniają ..

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx1.xx4 
 • Marecki_gość

  04.03.2011, 00:17

  ??

  widać ze większość co tutaj się wypowiadała nie wie w ogóle co to jest za sport a już nie mówie o uprawianiu go jestem ciekawy czy ktokolwiek wie czy nasza tczewska osada zdobyła jakieś poważne trofea pewnie nie ja sadze ze należy się jakiś pożądny pomost żeby mogli częściej rozwijać swój talent i zdobywać dalej pożadne miejsca a nie być uzależnionym od warunków panujących na wiśle już dość ze miasto zabrało basen wioślarski

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.