Bożonarodzeniowe stoły zastawili kociewskim jadłem

W ub. roku stoły w CWRDW uginały się od świątecznych specjałów (fot. Jacek Cherek)
Tczew - Bożonarodzeniowe stoły zastawili kociewskim jadłem
W ostatni weekend w tczewskiej "Fabryce Sztuk" odbył się I Powiatowy Przegląd "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu". Było smacznie i bardzo świątecznie. Kociewskie specjały na bożonarodzeniowe stoły przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bałdowa, Bielawek, Gogolewa, Lipiej Góry, Miłobądza, Morzeszczyna, Radostowa, Rożentala i Waćmierza.

Celem przeglądu była ochrona dziedzictwa kulinarnego Kociewia, pobudzenie aktywności społeczeństwa wiejskiego w zakresie kultywowania tradycyjnej kuchni i obyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, integracja społeczności wiejskiej i miejskiej, wymiana doświadczeń oraz promocja folkloru Kociewia. Co znalazło się na przygotowanych przez gospodynie stołach? Tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe - m. in. barszcz, paszteciki z kapustą i grzybami, kapusta z grzybami, czy ryby pod różnymi postaciami. Były też słodkości - nie zabrakło świątecznego makowca, sernika, czy tortu makowego:

- Był to pierwszy przegląd stołów bożonarodzeniowych na Kociewiu. Do tej pory podobne imprezy były organizowane na szczeblach wojewódzkich, np. pomorskie stoły organizowane w Starym Polu przez ODR. My również postanowiłyśmy tradycje naszego regionu, szczególnie powiatu tczewskiego, zebrać i poprosić do współpracy panie z Kół Gospodyń Wiejskich, bo one najlepiej potrafią przyrządzać według starych receptur. - wyjaśnia Krystyna Gierszewska, prezes Kociewskiego Forum Kobiet - Mam nadzieję, że przegląd odbędzie się też w przyszłym roku i w następnych latach. Jesteśmy bardzo wdzięczni za życzliwe przyjęcie przez Alicję Gajewską - dyrektor CWRDW.

Pysznych specjałów skosztował obecny na imprezie wicestarosta Adam Kucharek, który podziękował paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie wyśmienitych potraw oraz wręczył przedstawicielom kół upominki i prezenty. O wprowadzenie w nastrój świąt zadbał chór Deesis z Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie pod kierunkiem Agaty Sowy, który odśpiewał kolędy. O tradycjach bożonarodzeniowych na Kociewiu opowiedziała Kamila Gillmeister z CWRDW. Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Tczewie i Banku Spółdzielczego. Jej organizatorem było Kociewskie Forum Kobiet wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Tczewie.

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet
z siedzibą w Lignowach Szlacheckich to organizacja, która powstała 4 lipca 2006r. Skupia w swoich szeregach przedstawicielki KGW powiatu tczewskiego, wspiera ich inicjatywy, jest reprezentantem oraz rzecznikiem interesów w kontaktach z innymi organizacjami oraz z administracją samorządową. Celem Stowarzyszenia jest aktywizacja i integracja mieszkańców, dbałość o kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe oraz szerzenie kultury kulinarnej.
Więcej na stronie http://www.forumkobiet.org.pl/pl/
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • henryk_gość

  09.12.2009, 00:28

  co za lans

  czy na pierwszym zdjeciu, w czarno czerwonej kreacji widać przedstawicielke koła gospodyń wiejskich miasta Tczewa?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx7 
 • Wiesława_gość

  09.12.2009, 07:15

  Tak to

  wieloletnia przedstawicielka gospodyń w Tczewie - Wisława Qwela

  Odpowiedz
  IP: 79.162.xx5.xx7 
 • _gość

  09.12.2009, 19:21

  ala

  Tak tą panią to można wszędzie spotkać pcha się wszędzie . Drzwiami ją wywalą to oknem wchodzi.Teraz działa na Al ZWYCIĘSTWA.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx8.xx5 
 • gość_gość

  09.11.2010, 23:08

  To fakt!Ta Pani ma parcie na szkło i popularność.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.