Zasiłek macierzyński - wsparcie dla świeżo upieczonych rodziców

Dziecko
Tczew - Zasiłek macierzyński - wsparcie dla świeżo upieczonych rodziców
W ubiegłym roku zasiłku macierzyńskiego korzystało ponad 737 tys. rodziców - zarówno mam jak i tatusiów. Warto więc przypomnieć czym jest zasiłek macierzyński, z jakiego tytułu można go otrzymać oraz czym różni się od urlopu macierzyńskiego.

Każdej pracującej mamie, która urodziła dziecko przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (6 może wykorzystać jeszcze przed porodem). Okres ten może wydłużyć się, jeśli urodzi się więcej niż jedno dziecko. 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zarezerwowane jest wyłącznie dla mamy dziecka, pozostałe może wykorzystać tata, pod warunkiem, że objęty jest ubezpieczeniem chorobowym.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą też skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którymi mogą dysponować miedzy sobą Nie musi być on wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na cztery części i brać sukcesywnie aż do roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.


Dodatkowo, ojcowie mogą do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia skorzystać z 14 dniowego urlopu ojcowskiego. Może zostać wykorzystany jednorazowo albo w nie więcej niż w dwóch, tygodniowych częściach.

- Osobą, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. W ubiegłym roku na Pomorzu w taki zasiłek pobierało w sumie: ponad 47 tys. rodziców z czego niemal 13 tys. mężczyzn.
To, w jakiej wysokości otrzymamy zasiłek zależy też od formy w której z niego korzystamy. Opcji jest kilka. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać jedynie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego otrzymamy całość wynagrodzenia. Jeżeli po tym czasie weźmiemy urlop rodzicielski, to przez 6 tygodni dostaniemy 100 proc. wynagrodzenia, a później 60 proc. Gdy od razu zdecydujemy się na urlop macierzyński i rodzicielski to od początku do końca jego trwania, czyli przez 52 tygodnie, otrzymamy 80 proc. wynagrodzenia. Na złożenie wniosku mamy 21 dni od urodzenia dziecka. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy, województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  she_gość_gość_gość

  16.08.2019, 16:00

  A po macierzyńskim nagle zderzenie z rzeczywistością bo czas do pracy a dziecko jeszcze małe jest,żłobki drogie opiekunki niepewne i też nie najtańsze w porównaniu do zarobków i co wtedy począć? Moje zdanie jest takie że taki macierzyński powinien trwać do 3 roku dziecka. Tak aż pójdzie do przedszkola.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xxx 
 • +1

  ya_gość

  17.08.2019, 01:44

  Zgadzam sie z Toba

  do tego jeszcze trzeba dodac, nie chcec pracodawcow do zmiany grafiku pracy (jesli rodzice pracuja na zmiany) aby np. kobieta mogla przacowac w dzien na jedna zmiane :(

  Cytuj
  IP: 78.88.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.