Wojskowe drony nad Tczewem

Wojskowe drony nad Tczewem (fot. 7 PBOT)
Wojskowe drony nad Tczewem

zobacz galerię zdjęć: 3
Współczesne pole walki, zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Na placu boju, a dokładniej nad placem boju króluje nowoczesna technologia. O sukcesie operacji, decydują dziś między innymi bezzałogowe systemy latające. 7 Pomorska Brygada OT, intensyfikuje szkolenia z użyciem takich systemów. W czwartek swoje możliwości "terytorialsi" sprawdzali w okolicy Tczewa.

Wczesne wykrywanie przeciwnika, ruchów wojsk czy wyszukiwanie pozycji umocnionych, było od dawna decydującym czynnikiem pozwalającym na sukces działań operacyjnych. Sto lat temu, takich misji podejmowały się załogi balonów obserwacyjnych. Później pierwsze samoloty rozpoznawcze. Dziś, zwiadem powietrznym zajmują się BSP, potocznie zwane dronami. W porównaniu z metodami z przeszłości, drony stały się masowym, powszechnym, choć nie prostym narzędziem rozpoznawania.

- Użytkowanie BSP w wojsku, to nie lot widokowy, podczas którego tworzy się urokliwe ujęcia. Operator bezzałogowego systemy powietrznego powinien być perfekcyjnie wyszkolony. Musi umieć manewrować maszyną tak, by jak najdłużej uniknąć wykrycia. Rozpoznaje ruch ludzi i pojazdów. Na swoim ekranie, umie wykryć zmiany w terenie świadczące o ukrytym stanowisku. Wreszcie, w razie konieczności, potrafi zaatakować cel, pozostając nie zauważonym do ostatniej chwili. - wyjaśnia Maciej Szalbierz, rzecznik 7 PBOT - Właśnie takie umiejętności doskonalili żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wczoraj nad Wisłą w pobliżu Lisewa Malborskiego przeprowadzali loty treningowe bezzałogowym systemem powietrznym BSP FlyEye mini.
Żołnierze w ten sposób przygotowywali się do udziału w ogólnopolskich ćwiczeniach Dragon-24.


Pomorscy Terytorialsi tego typu działania przeprowadzają regularnie co jest niezbędne do podtrzymania zdolności bojowej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +5

  ABC_gość

  23.02.2024, 14:16

  Zdjęcia

  Piękne zdjęcia, to na pewno robil JZ.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx2 
 • DEF_gość

  23.02.2024, 14:36

  zdjęcia

  Naprawdę super!

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • +2

  UAV_gość

  25.02.2024, 07:42

  Oni tam są stałymi gośćmi.

  Kiedyś latały śmigła z Pruszcza, teraz BSP.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx9.xx0 
 • on_gość

  26.02.2024, 12:17

  Z tym, że dwie oddzielne jednostki wojskowe, dwa inne zadania.

  Cytuj
  IP: 91.231.xx2.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA