Kredyt na zakup pojazdu - gotówkowy czy samochodowy?

(fot. mat. prasowe)
Kredyt na zakup pojazdu - gotówkowy czy samochodowy?
Zakup pojazdu zazwyczaj wiąże się z odczuwalnym obciążeniem domowego budżetu. Z tego powodu wiele osób decyduje się skorzystać z finansowego wsparcia banku. Cel ten można zrealizować zarówno kredytem samochodowym jak i gotówkowym.

Rzadko zdarza się, aby zgromadzone oszczędności pozwalały na bezproblemowy zakup samochodu czy innego pojazdu. Realizację tego celu przyspieszyć może skorzystanie z kredytu bankowego. Warto wiedzieć, że zakup pojazdu sfinansować można zarówno kredytem samochodowym, jak i jego gotówkowym odpowiednikiem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać podstawowe zalety i wady powyższych rozwiązań.

Kredyt samochodowy - nie tylko na osobówkę

Kredyt samochodowy jest rozwiązaniem przygotowanym z myślą o pomocy w sfinansowaniu zakupu pojazdu. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko samochód osobowy, ale także samochód ciężarowy, motocykl, quad, przyczepa kempingowa, a nawet łódź motorowa. Katalog dostępnych przedmiotów finansowania wynika z procedur stosowanych przez poszczególne instytucje finansowe. Kredyt samochodowy przeznaczyć można na zakup pojazdów nowych i używanych. W przypadku tych drugich banki określają maksymalny wiek przedmiotu.


Kredyt samochodowy - zobowiązanie z dodatkowym zabezpieczeniem

Główna różnica pomiędzy kredytem samochodowym, a jego gotówkowym odpowiednikiem, polega na zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu, które ustanawiane jest na przedmiocie finansowania. Banki najczęściej stosują zabezpieczenie w postaci:

- zastawu rejestrowego
- przewłaszczenia na zabezpieczenie
- cesji na rzecz banku z polisy AC
- depozytu karty pojazdu

Istotne znaczenie ma także "jakość" finansowanego kredytem pojazdu. Bank dużo chętniej zabezpieczy się na nowym i popularnym samochodem miejskim, którego płynność na rynku wtórnym jest wysoka. Wynika to z faktu, że w razie problemów ze spłatą kredytu bank będzie mógł szybko taki przedmiot odsprzedać. Analogicznie pojazdy mniej popularne lub produkowane na indywidualne zamówienie mają dla kredytodawcy dużo niższą wartość.

Więcej formalności, ale cena bywa niższa

Konieczność ustanowienia zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe wymusza na kredytobiorcy zgromadzenie i przekazanie do banku pokaźnej listy dokumentów. Na ich podstawie bank ostatecznie oceni ryzyko związane z udzieleniem finansowania. Podstawą analizy zdolności kredytowej jest weryfikacja tożsamości, wiarygodności i dochodów kredytobiorcy, ale oprócz tego wymagane jest przedstawienie dokumentów związanych z samym pojazdem tj. faktura proforma, kopia dowodu rejestracyjnego czy umowa kupna sprzedaży.

Jeśli załatwienie formalności związanych z ustanowieniem zabezpieczenia nie jest dla kredytobiorcy przeszkodą, to przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeprowadzić porównanie ofert. Dobrze jest zweryfikować takie parametry jak prowizja, oprocentowanie nominalne, całkowita kwota do spłaty czy RRSO. Rozwiązanie znacznie ułatwiające i przyspieszające potencjalny wybór można znaleźć pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/ .

Kredyt gotówkowy - finansowanie na cel

Kredyt gotówkowy swoją dużą popularność zawdzięcza łatwej dostępności oraz uproszczonym procedurom. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest także swoboda w wydatkowaniu otrzymanych środków. Pieniądze bez przeszkód przeznaczyć można na zakup pojazdu. Proces udzielania kredytu gotówkowego jest znacznie szybszy niż kredytu samochodowego. Kredytobiorca nie musi przedstawiać w banku żadnych dodatkowych faktur, rachunków czy innych dokumentów związanych z przedmiotem lub usługą na jaką zaciągnięte zostało zobowiązanie.

W procesie oceny zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę osiągane przez kredytobiorcę dochody i comiesięczne koszty związane np. z koniecznością utrzymania gospodarstwa domowego. Weryfikowana jest również wiarygodność finansowa na podstawie rejestrów BIK. Mamy więc do czynienia z takimi samymi działaniami, jak w przypadku kredytu samochodowego. Odpada jednak konieczność przedstawienia dokumentów związanych z przedmiotem zabezpieczenia.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań kredytobiorcy. Osoby, które nie widzą przeszkód, aby przedłożyć w banku większą liczbę dokumentów mogą spokojnie skorzystać z celowego kredytu samochodowego. Z kolei osoby ceniące czas, uproszczone procedury i swobodę w wydatkowaniu otrzymanych od banku środków, będą bardziej skłonne skorzystać z oferty kredytów gotówkowych. Nawet kosztem wyższej ceny - chociaż nie zawsze. Z tego powodu ostateczny wybór powinien zostać poprzedzony gruntowną analizą dostępnych na rynku ofert.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • Głos tczewa_gość

    04.09.2019, 11:08

    Zakup auta

    To jak chce kupić Fiata Seicento w limitowanej wersji ABC czyli "absolutnie brak czegokolwiek" z 2001r. w kolorze zielonym nazwa koloru to "zwrot zawartości żołądka krowy " powinienem wziąć kredyt czy leasing?

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx4.xx7 
  • +1

    Lekarz Naczelny _gość

    04.09.2019, 11:31

    powinieneś się leczy dalej i nie opuszczać ośrodka dla chorych psychicznie - ale to moja wstępna diagnoza po krótkim wywiadzie...

    Cytuj
    IP: 153.19.xx1.xx0 
  • -1

    znawca_gość

    04.09.2019, 15:21

    kredyt samochodowy, gotówkowy

    Jeżeli chodzi o kredyt gotówkowy jak i samochodowy najlepiej skorzystać z pomocy doradców Platinum Eye tnij.tcz.pl/?u=d345a5 sprawdzą dla Ciebie ofertę 21 banków oraz wynegocjują niższą ratę.

    Odpowiedz
    IP: 83.14.xx4.xx9 
  • Roki_gość

    04.09.2019, 16:05

    Chwilówki najlepsze!!

    Cytuj
    IP: 94.254.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.