Straż odnotowuje mnóstwo interwencji z usuwaniem niebezpiecznych owadów

(fot. Z. Rzepka)
Straż odnotowuje mnóstwo interwencji z usuwaniem niebezpiecznych owadów
Kontynuujemy prezentację naszego cyklu "Kronika strażacka". Poniżej niektóre zdarzenia, z którymi zmagali się strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie w ubiegłym tygodniu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 7. do 13. lipca zanotowano łącznie 39 zdarzeń z czego 4 stanowią pożary, 33 to miejscowe zagrożenia, a 2 to alarmy fałszywe.

Ważniejsze zdarzenia:

09.07.2014 Subkowy, wypadek drogowy


Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano stojący na jezdni samochód osobowy oraz przewrócony motocykl. W zdarzeniu uczestniczyło 5 osób, z czego 3 zostały przetransportowane do szpitala. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było wymuszenie pierwszeństwa. W usuwaniu skutków zdarzenia brały udział dwa zastępy: z JRG w Tczewie i OSP w Subkowach .

11.07.2014 Bałdowo, wypadek drogowy

Na miejscu zastano wypadek dwóch samochodów osobowych. Opel stał na pasie jezdni w kierunku na Malbork i blokował pas ruchu, natomiast Peugeot stał częściowo na pasie jezdni i częściowo na poboczu. Kierującym Peugeotem i pasażerka Opla znajdowali się w karetce Zespołu Ratownictwa Medycznego. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, pojazdy zepchnięto w bezpieczne miejsce poza jezdnią oraz uprzątnięto jezdnię z elementów karoserii. W działaniach brały udział zastępy z JRG w Tczewie oraz z OSP Gniszewo.

W dniach 07.07.2014 - 13.07.2014 Komenda Powiatowa PSP w Tczewie 21 razy podejmowała działania związane z usuwaniem owadów błonkoskrzydłych.

Straż radzi:

Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiałaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

W polskim prawodawstwie nie zostało dotąd szczegółowo opisane postępowanie w przypadku zagrożenia stwarzanego przez owady błonkoskrzydłe.
W okresie od czerwca do września, ok. 30 % ogółu interwencji stanowią zdarzenia związane z usuwaniem owadów lub ich gniazd. Zaangażowanie strażaków w usuwanie tego typu zagrożeń stanowi poważne osłabienie sił KSRG i co należy podkreślić dotyczy ono okresu letniego, charakteryzującego się wzmożoną liczbą interwencji. Stąd też, w przypadku braku dodatkowych zagrożeń, właściwym staje się przyjęcie ewakuacji jako metody działania i odesłanie (w myśl art. 61 pkt 2 ustawy Prawo Budowalne) do właściciela lub zarządcy obiektu celem zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.



Interwencje straży pożarnej związane z owadami błonkoskrzydłymi podejmowane będą wyłącznie w przypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcia niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów.

Osoba zgłaszająca zdarzenie o wystąpieniu roju lub gniazda, powinna przekazać między innymi następujące informacje:

• o ile to możliwe - rodzaj owadów,
• miejsce ich usytuowania, dostęp do roju lub gniazda,
• rodzaj obiektu, którego zdarzenie dotyczy,
• czy w obiekcie występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się,
Dyżurny Stanowiska Kierowania może poinformować zgłaszającego że, w przypadku braku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego działania mogą ograniczyć się do ewakuacji osób oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia.

Osoba przyjmująca zgłoszenie powinna udzielić zgłaszającemu następujących wskazówek:

• nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenie, w którym znajdują się owady,
• nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
• nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwać wodą lub środkami owadobójczymi,
• należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności,
• poinformuje, że działania straży pożarnej, jeżeli w obiekcie nie występują zagrożenia związane z przebywającymi tam osobami, w szczególności grupami dzieci (przedszkola, szkoły) lub osobami o ograniczonej zdolności poruszania się, mogą ograniczać się do ewakuacji osób oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia.

Działania straży na miejscu zgłoszenia:

1. w przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci (przedszkola, szkoły) lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, ewakuacja tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie wszelkich niezbędnych działań zmierzających do usunięcia roju lub gniazda;
2. w pozostałych przypadkach Straż Pożarna podejmie działania polegające na ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy, poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda i pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi lub zarządcy obiektu, który zgodnie z art. 61 ust. 2 ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury;
3. w przypadku konieczności usunięcia gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu, straż pożarna poinformuje o tym fakcie właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu - w przypadku braku akceptacji takiej formy działania straż pożarna podejmie działania polegające na ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy, poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda i pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi lub zarządcy obiektu, który zgodnie z art. 61 ust. 2 ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury;
4. w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusi konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm, straż pożarna podejmie działania polegające na ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy, poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda i pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi lub zarządcy obiektu, który zgodnie z art. 61 ust. 2 ustawy Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury
5. w przypadku stwierdzenia braku jakichkolwiek zagrożeń straż pożarna potraktuje zdarzenie jako alarm fałszywy.

W chwili obecnej posiadamy informacje o następujących firmach usuwających zagrożenie od owadów błonkoskrzydłych:

- P.H. U. Terra Krzysztof Ścisłowski - 604 433 591, - Tczew i okolice
- P.H.U. Bios, Gdańsk ul. Rzęsna 3 - 501 754 144 - okolice Pruszcza Gd.
- Zakład Dezynsekcji Dezynfekcji Deratyzacji Grażyna Stopa - 604 277 667 - Starogard Gd.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +1

    _gość

    15.07.2014, 06:29

    owady w lato co to się dzieje to apokalipsa zaczęło się

    Odpowiedz
    IP: 84.212.xx4.xx6 
  • +1

    :D_gość

    15.07.2014, 08:51

    tnij.tcz.pl/?u=ae4ecb

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx3.xxx 
  • +1

    Nicky_gość

    15.07.2014, 11:36

    Pan z Tczewa zna się na rzeczy

    Kilka lat temu osy upodobały sobie komin mojego domu, założyły wewnątrz gniazdo- było je słychać w wywietrzniku w łazience. Pan zna się na rzeczy. Przyjechał z walizeczką, stetoskopem- wysłuchał, gdzie są osy, ile ich jest (około 300), zastosował kwas chryzantemowy. Zalecił okręcenie drobną siatką kominów na dachu, by owady nie wróciły. Przez jakieś dwa dni osłabione pozostałe osy (reszta została uśmiercona) krążyły jeszcze wokół domu, potem zniknęły.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA