Kradną, niszczą, przesuwają. Co się dzieje na Starym Mieście?

Tak wyglądała skradziona jaszczurka (fot. UM Tczew)
Tczew - Kradną, niszczą, przesuwają. Co się dzieje na Starym Mieście?


Nasilające się akty wandalizmu i kradzieże mają ostatnio miejsce w Tczewie. Chuligani i amatorzy cudzej własności upodobali sobie Stare Miasto, gdzie prowadzone są w ostatnich latach działania rewitalizacyjne. Giną ozdobne pokrywy studzienek, przesuwane są 300-kilogramowe głazy, a ostatnio ktoś ukradł nawet mosiężną jaszczurkę, która przyozdabiała jeden z kamieni ustawionych na skwerku przy ulicy Ogrodowej.

Od kilku lat na Starym Mieście prowadzone są działania, które mają przywrócić dawny blask tej zaniedbanej do niedawana, najstarszej części grodu Sambora. Pojawiają się nowe skwerki, klomby, infrastruktura - ta ostatnia szczególnie "podoba" się niektórym mieszkańcom. Pisaliśmy już na naszej stronie, że ktoś usiłował ukraść nawet atrapę armaty, która stanęła na terenie zielonym przy ulicy Łaziennej. Teraz masowo giną metalowe elementy, jakie przywłaszczają sobie najprawdopodobniej zbieracze złomu.

- To przerażające, co dzieje się w tej części miasta - napisał nam w ub. tygodniu nasz czytelnik, który podczas spaceru zaobserwował, że na deptaku prowadzącym ku Wiśle ktoś wyrwał metalowe, ozdobne klapy z logo 750-lecia miasta.

W ubiegłym tygodniu nieznany sprawca ukradł też ozdobną jaszczurkę, która była przymocowana na dekoracyjnego głazu na skwerku w sąsiedztwie parkingu przy ulicy Ogrodowej. Niewielką ozdobę złodziej oderwał najprawdopodobniej przy pomocy młotka.

- W tym miejscu przydałaby się kamera - jej montaż jest na szczęście w planach. Pojawi się najprawdopodobniej w maju i wtedy zrobi się bezpieczniej. - mówi Andrzej Jachimowski, komendant Straży Miejskiej w Tczewie. - Teraz bardzo często dochodzi tam do dewastacji, np. oświetlania (jesienią ub. roku ktoś stłukł oświetlającą mury obronne lampę - musiał się bardzo postarać, bo wpuszczony w ziemię obiekt był nawet przystosowany do przejeżdżania po niej pojazdami - przyp. red). Przesuwane są ustawione tam dla ozdoby ciężkie głazy. Jak można dźwignąć 300-kilogramowy kamień? W pojedynkę nikt tego nie zrobi. Spożywany jest tam też alkohol. Strażnicy nie mogą stać tam jednak cały czas, dlatego apelujemy do społeczeństwa o informowanie nas o wszelkich niepokojących sygnałach.

Niestety, okres świąteczno-noworoczny to czas, kiedy ręce pełne roboty mają pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji - masową giną pokrywy studzienek - także te ozdobne, zakupione w ramach rewitalizacji Starego Miasta.

- Oczywiście nie ugniemy się przed tymi aktami wandalizmu i chuligaństwa, a każdy zniszczony element zostanie odkupiony. Zapłacą za to jednak wszyscy mieszkańcy, ale gdybyśmy odpuścili sobie, to prędzej czy później wszystko zostanie zniszczone. - mówi prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Funkcjonowaniu punktów skupu złomu, na które często trafiają skradzione metalowe elementy, stanowiące jeszcze do niedawna fragment małej miejskiej infrastruktury, przyglądają się tczewscy policjanci:

- Na bieżąco kontrolujemy tego typu miejsca. Oczywiście na bieżąco reagujemy również na sygnały związane z kradzieżami elementów metalowych. Część z nich udaje się odzyskać, jak miało to miejsce w przypadku skradzionej tablicy z budynku, w którym urodził się Grzegorz Ciechowski. Niestety, sprawca zdążył już ją zniszczyć - mówi asp. sztab. Dariusz Górski, rzecznik tczewskiej policji.

Wkrótce na terenie Starego Miasta mają pojawić się kolejne kamery, które zostaną zamontowane w ramach funduszy przeznaczonych na rewitalizację. A będą miały czego strzec, bo na odnowę starówki miasto (przy wsparciu UE) wyda ponad 20 mln zł. W tym roku nastąpi ciąg dalszy rewitalizacji Starego Miasta - m.in. przebudowa kamienic przy ul. Mickiewicza 18, Zamkowej 16 i Rybackiej 8 oraz przygotowanie dokumentacji na modernizacje kolejnych budynków, dokończenie budowy Szlaku Fortecznego oraz Trasy Spacerowej oraz oznakowanie szlaków.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (95)
dodaj komentarz

 • +59

  lukee

  05.01.2012, 00:32

  Bydło i nic więcej, aż się krew gotuje! A z tymi kamerami - <powstrzymam się od przeklinania>. Czy przez cały okres istnienia monitoringu chociaż jedna kamera przyniosła jakiś większy pożytek? Chciałbym usłyszeć szczerą odpowiedź. Jeśli tak to fajnie, ale moim zdaniem i tak nasz monitoring jest bardzo mało efektywny. Może warto byłoby się zastanowić dlaczego tak jest?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +31

  _gość

  05.01.2012, 01:43

  Tylko nie bydło!!...Prosze zwierzat nie obrazac!! Przeciez to brak człowieczenstwa, kazdy normalny czlowiek chce mieszkac/zyc w czystości i atrakcyjnosci... ale widac tam normalni niemieszkaja (nie wszyscy!!) Wolą wszystko co im dane(z podadkow) Zniszczyć!! Skraść!!itp itd... Wiec pomysł jest taki skoro jest to notoryczne to zagrodzić ich murem od separowac odspoleczenstwa i tyle!! Skoro nie chca czystosci Dac im ich ulubiony Syf prosze bardzo!!

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx1 
  +4

  mieszkaniec_gość

  05.01.2012, 06:29

  Chyba jedynie ta kamera co nakręciła

  film propagandowy jak to SM jest zapracowana. W ciągu tygodnia dało się zobaczyć efekt "pracy" tczewskich służb mundurowych.

  Cytuj
  IP: 195.60.xx6.xx6 
  +3

  kokon_gość

  05.01.2012, 09:43

  jeśli do obsługi monitoringu przyjmowane są osoby bez żadnego doświadczenia, to tak to wygląda . Jeśli dalej będą osoby takiego pokroju to nic na lepsze się nie zmieni. Pozdrawiam

  Cytuj
  IP: 84.38.xx6.xx7 
  +10

  TOM_gość

  05.01.2012, 09:47

  NISKA EFEKTYWNOSC KAMER

  Kamery są do kitu!, ukradli mi antenę i wlamali sie na klatke schodowa, dwie akcje w przeciagu kilku miesiecy, 10Metrow !! od kamery. i co?! i nic sprawcy nie wykryci a Pan Policjant powiedział mi, że podglad na biezaco jest i owszem ale zapis i odtwarzanie z powodu malej pojemnosci dyskow jest uniemozliwia rozpoznanie sprawcy. wiec po jaka cholere podglad online, przeciez operator kamer nie jest w stanie sledzic przez kilka godzin kilkudziesieciu obrazow. Poprostu trzeba zaczac te socjalna holote wysiedlac z dala od starowki!, która w kilka lat zrobila sie naprawde piekna!

  Cytuj
  IP: 83.3.xx0.xx8 
 • +16

  Kmieciak

  05.01.2012, 00:33

  Brak słów...

  Boże, co za cymbały... I po co komu takie fanty? Poleży taka klapa kilka dni w domu, i co? Nawet sprzedać do skupu nie za bardzo bo na kilometr widać, że towar z kradzieży... Starówka zniszczona, pieniądze podatników zmarnowane, gość zarobić na tym nie zarobi a ryzykuje sprawę... Nie wiem dlaczego ludzie nie myślą...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +8

  _gość

  05.01.2012, 10:19

  przecież widać kto mieszka na naszej starówce!!!!!!!!!!! w innych miastach byłoby to nie do pomyślenia: starówka jest jednym z ważniejszych miejsc w każdym mieście i powinna być bezpieczna i czysta ale jak u nas prawie całą patologię tam upchneli to co się dziwić.... możeby tak włodarze naszego miasta pospacerowali sobie tam wieczorkiem, gdyby ich tak nagabywał/ okradł/ nawyzywał/itp. jakiś pijaczek to szybko zamieszkaliby tam normalni ludzie

  Cytuj
  IP: 83.11.xx2.xx9 
  +4

  _gość

  05.01.2012, 10:21

  przecież widać kto mieszka na naszej starówce!!!!!!!!!!! w innych miastach byłoby to nie do pomyślenia: starówka jest jednym z ważniejszych miejsc w każdym mieście i powinna być bezpieczna i czysta ale jak u nas prawie całą patologię tam upchneli to co się dziwić.... możeby tak włodarze naszego miasta pospacerowali sobie tam wieczorkiem, gdyby ich tak nagabywał/ okradł/ nawyzywał/itp. jakiś pijaczek to szybko zamieszkaliby tam normalni ludzie ------------------współczucia dla tych kilku normalnych rodzin mających tych patoli za sąsiadów

  Cytuj
  IP: 83.11.xx2.xx9 
 • +13

  jahoo!_gość

  05.01.2012, 00:41

  Wy gnojki!

  Jak was złapie to wam nogi z du... powyrywam a palce usmażę na patelni!! Ludzie jeżeli widzicie że cokolwiek złego dzieje się na starym mieście zgłaszajcie to do straży miejskiej bądź na policje albo róbcie zdjęcia z ukrycia, przecież tylu z nas ma teraz komórki(niektórzy z dobrymi aparatami). NIE BÓJCIE SIĘ W JEDNOŚCI SIŁA!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx9 
 • _gość

  05.01.2012, 13:16

  napinacz

  taa już widzę jak nogi z "D" wyrywasz . . . .

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • +35

  mieczyslaw

  05.01.2012, 01:02

  Rola policji w Tczewie.

  Wszystko ładnie, pięknie, ale co z tego "przyglądania się" skupom złomów wynika panie Dariuszu "umorzyliśmy kolejne śledztwo" Górski? Czy ludzie trudniący się PASERSTWEM są w jakikolwiek sposób karani? W skuteczność policji w tym mieście, chyba wierzy sam komendant, na podstawie sztucznie pompowanych statystyk, co w żaden sposób nie przekłada się na sytuację w realnym życiu. "Niska szkodliwość społeczna" i "niewykrycie sprawcy" to sztandarowe hasła tczewskiej policji, a zgłaszanie czegokolwiek na komisariacie w Tczewie, to strata czasu i niepotrzebne nerwy dla poszkodowanego, już nie wspomnę o braku kultury niektórych pracowników komendy, od dyżurnego poczynając.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  _gość

  05.01.2012, 12:02

  Miecio

  Ja też nie jestem zadowolony z działań policji ale wszystkiego nie opanujesz tzn nie opanuje sama policja której brakuje.Jest tam niby monitoring i co?Gdzie jest SM patrolująca tamten rewir?do nich "pij".

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
  +4

  lopez_gość

  05.01.2012, 12:58

  Trochę racji

  Mieczysławie, trochę racji w Twym komentarzu. Zważ jednak na fakt, że policja oderwana od społeczeństwa (czytaj: bez jego rzeczywistego wsparcia) nie ma szans na skuteczną walkę z czynami zabronionymi. Społeczeństwa, do którego należą również właściciele i pracownicy punktów skupu metali kolorowych! Nie chcę być obrońcą tczewskich f-szy, bo za złe trzeba karać (nie zapominając jednakże o momentach chwały)... Zwracam tylko uwagę na fakt, że tzw. niska szkodliwość społeczna czynu nie jest oceniana przez policjantów. Uprawnienia do umorzenia postępowania z takiego powodu ma prokurator. Czym innym są sprawy w trybie "rejestrowym" - 5 dni na umorzenie z powodu "niewykrycia sprawcy" (ot, taka furtka, by szybciej kończyć sprawy i zmniejszyć ich wpływ do prokuratur). Co do zachowania niektórych (nie należy uogólniać), to rzeczywiście widać obniżenie "jakości". A wróżę, że będzie gorzej... Pozdrawiam wszystkich, którym leży na sercu dobro tego miasta!

  Cytuj
  IP: 178.37.xx8.xx7 

  Wściekła Baba _gość

  05.01.2012, 15:25

  POLICJAJA !!!

  No Meciu w końcu coś realistycznego napisałeś i tu absolutnie się z tobą zgadzam Jak mawiają mądre powiedzenia i tu też takie się sprawdzają cytat: Jaki pasterz takie owce lub barany jak to woli

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 
 • +9

  michał_gość

  05.01.2012, 01:13

  Stare Miasto = Plebs (oczywiście nie całość) utworzyć dla takowych getto, gdzieś poza miastem i niech swoje odpokutują, jest coraz gorzej... Albo zaostrzyć prawo polskie, i ostatecznym wyjściem będzie się cofnąć do średniowiecza, ucinać zabijać torturować, bo inaczej będzie coraz ,ale to coraz gorzej.

  Odpowiedz
  IP: 178.42.xx4.xx3 
 • sm_gość

  08.01.2012, 23:24

  ??

  Czyżby na Czyżykowie, Suchostrzygach czy też nowym mieście było lepiej??? raczej nie... jesteś pewien, że to wyrwał mieszkaniec SM?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx4 
 • -2

  zzzz_gość

  05.01.2012, 05:54

  Debile ze Starego Miasta

  Bo to same debile mieszkają na Starym Mieście. Miasto i Radni chcą coś zrobić żeby miasto ładniej i atrakcyjnie wyglądało ci kretyni muszą zawsze coś rozwalić. Menelstwo jedno wielke.Szkoda pracy na to wychodzi jak ci idioci mają to dalej niszczyc

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx7 
 • +1

  Wściekła Baba _gość

  05.01.2012, 15:30

  ??????????????

  Zważ cymbale co gadasz! nie wszyscy są tak beznadziejni jak ty lepiej byś panował nad sowim półmózgiem i nie wrzucał wszystkich do jednego szamba !

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 

  mimi_gość

  05.01.2012, 22:58

  wypraszam sobie nie jestem ani ja ani moja rodzina debilami jestesmy normalna pracujaca rodzina debilem jest ten co pisze te slowa

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx0 

  gość_gość

  06.01.2012, 17:52

  nie obrażaj mnie! ja mieszkam na Starówce i nie jestem "menelem" !!!!!

  Cytuj
  IP: 83.238.xx1.xx4 
 • +13

  Tczewianin_gość

  05.01.2012, 07:13

  Bezsilność

  Krew mnie zalewa jak słyszę Górskiego i Jachimowskiego. Panowie, nie potraficie prostej sprawy dopilnować!!! Kolejne kamery też wam nic nie dadzą, bo ciężko wam cztery litery podnieść.

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • +6

  Memory_gość

  05.01.2012, 07:28

  Monitoring

  Z tego co słyszałem to obsada monitoringu to 2 osoby w dzień + 1 strażnik a nocą to tylko strażnik, który nie ma możliwości sterowania kamerami.

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx2.xx2 
 • +10

  ka_gość

  05.01.2012, 07:28

  Od dawna wiadomo

  Od dawna wiadomo, że przed wykwaterowaniem patologii ze SM nie ma sensu inwestowanie nawet złotówki w tym rejonie. Pisałem o tym nie raz.

  Odpowiedz
  IP: 46.134.xx5.xx9 
 • +8

  stary tczewiak_gość

  05.01.2012, 07:46

  nieraz to aż szkoda że żyjemy w tak cywilizowanym kraju? bo wobec takiego wandalizmu najlepiej zadziałały by kary z krajów mniej cywilizowanych czy aby napewno? gdzie za złodziejstwo i wandalizm obcinają łapy są baty w wystawka na widok publiczny

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx1 
 • +7

  stary tczewiak_gość

  05.01.2012, 08:03

  panie Mieczysłwie ale pojechał pan po policji ale jej rola jest trochę inna a instytucja mająca w nazwie MIEJSKA ma tyle sukcesów o których opowiadał wczoraj pan komendant że głowa boli może jednak zamiast w dalszym ciągu polować na samochody żle zaparkowane całe siły rzucić na wandali których mieszkańcy starówki znają z imienia i nazwiska

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx1 
 • +8

  ..x.._gość

  05.01.2012, 08:20

  no i psiarzy Q!!!

  nie zapominajmy ,że dla nich człowiek wyprowadzający psa jest bardziej atrakcyjnym niż jakiś tam wandal, ........................a tak po cichutku za psiarzem piesek kupkę badź chwilkę pobiega spuszczony i już łatwy do wypisania mandacik!!!!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx7 
  +4

  willi_gość

  05.01.2012, 08:35

  straż miejska

  Bo oni boją się że w gębę dostaną od takiego pijaczka. a pan z pieskiem czy palący na przystanku przecież nie będzie się buntować i mandacik przyjmie...a to całe menelstwo ze starówki- szkoda gadać. Sama mieszkam niedaleko starówki, ale owiele przyjemniej i spokojniej by się mieszkało bez widoku pijaków. czasem to aż strach pójść na spacer z dziećmi. tylko patrzeć jak latem przy poidełku lub fontannie będą się myć bezdomni...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx6 
  +5

  adamski3_gość

  05.01.2012, 08:44

  mandaty-mandaty

  mandaty,mandaty ....operatorzy są rozliczani z mandatów ....nie liczą się dewastacje a wykroczenia drogowe ,samochody na chwile postawione na zakazie , człowieczek wypijący piwko w krzakach czy za rogiem .....co to za wyniki o których mówi ich komendant w filmiku - mandaty drogowe ? pieski ?....pewnie że tez -ale nie głównie .....dopóki wynikiem dla operatora będzie ile samochodów na zakazie wyłapie z kamery to dobrze nie będzie ....nawet jak postawicie 100 kamer to i tak będą patrzec tylk ona zakazy parkowania ....czas na zmiany ??

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx1 
  +4

  roza-81_gość

  05.01.2012, 13:26

  Z kąd ta teoria ?

  Całe życie mieszkam na starym mieście i nie mam zielonego pojęcia kto tu kradnie , kto niszczy poszczególne elementy infrastruktury , gdzie sprzedają ,, lewy" alkohol i papierosy , ani gdzie można zaopatrzyć się w coś mocniejszego .A śmiem podejrzewać że wszystko mam pod nosem .Faktem niezaprzeczalnym jest że stare miasto jest społeczeństwem bardzo zżytym ,nawet jak w środku nocy wejdę w drogę jakiejś grupce pijącej alkohol to jedyne co usłyszę to dobry wieczór , jednak osobą z poza starówki takich wieczornych spacerów nie polecam ;)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx8 
 • -1

  aga_piet

  05.01.2012, 08:46

  monitoring

  Nie tak dawno z pompą otwierano centrum monitoringu. Byłam pewna, że skoro w niektóre miejsca zainwestowano kupę kasy, zadbano również o monitoring. Tak jak pisze lukee - jest na razie mało efektywny. Chętnie poznałabym jakieś statystyki.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  statystyk_gość

  05.01.2012, 08:50

  a nie słyszałaś

  mówi komendant - pieski i wykroczenia drogowe ,mandaty drogowe ...a z czego Straz ma żyć ? ...lumpik kasy nie da . a kasa miejska pusta - Panie Pobłocki - jak żyć ?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx1 
 • +5

  adamski2_gość

  05.01.2012, 08:48

  ale tam....

  ale tam są mandaty ,mandaty ....a dla mnie licza sie tylko mandaty,mandaty ....no bo czym sie pochwale przed prezydentem - komęN-dant

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx1 
 • -8

  KRYTYK_gość

  05.01.2012, 08:49

  stare miasto

  Kultura kulturą, człowieczeństwo człowieczeństwem, gdyby ci o których tak piszecie mieli pracę, to w większości tych aktów wandalizmu byłoby z pewnością mniej. A tak ma marginesie, czy to dorośli przypadkiem nie wychowują dzieci?

  Odpowiedz
  IP: 83.238.xx0.xx6 
 • +13

  Ziutek Ciągutek_gość

  05.01.2012, 10:21

  hmmm gdyby mieli pracę...czyli co uwazasz ze miasto ma im ta pracę zagwarantować? mi nikt pracy nie dawał, nie dostałem jej po znajomosciach, ani za łapówki...sam sobie znalazłem i pracuje od końca technikum...ale to trzeba chciec!! a jak ktos woli spac do 12, przywitac dzien kilkoma piwkami a wieczorem isc kogoś zdziesionować lub ukraść mosiężną tablicę upamietniającą Ciechowskiego no to sory...Ty naprawde wierzysz w to ze Ci którzy kradna i niszcza, gdyby mieli mozliwosc pracy to by ją podjeli? bo ja jakos w to wątpie..."a bo to trzeba rano wstac i isc codziennie, bo to tylko 1500zł, a ja bym chciał zarabiac z 5 koła, a bo mam takiego szefa który mówi co mam robic"...niestety jako społeczeństwo (a tak naprawde wszystkie kolejne rządy) przyzwyczailismy ich do tego ze im sie cos nalezy bo sa biedni i niezaradni, to co sie potem dziwimy ich roszczeniowej postawie? "miasto nie dało mi pracy to co mam umrzeć z głodu (z pragnienia) - musze cos jesc a jak nie mam za co to ide i kradne"...kończąc juz ten przydługi wywód - czemu tego menelstwa nie mozna poprostu zabić, wywiezc gdzies i odstrzelić, użyźniliby przynajmniej glebe wiec ich marny żywot na cos by się przydał...zaraz mnie tu zminusują wszelakiej maści obrońcy patologii ale Wam powiem - mam na to nalane...pozdrawiam :)

  Cytuj
  IP: 83.7.xx0.xx9 
  +6

  zibiern

  05.01.2012, 13:20

  nikt

  Cie czlowieku nie zminusuje bo dobrze gadasz,w jednym z artykulow ktos zalaczyl filmik gdzie azjata wypowiada sie dlaczego jest kryzys-bo panstwa europy sa zbyt opiekuncze.Pognac tych wszystkich zuli do kamieniolomu,gnaty poprzetroncac.Te poglady sa skrajne ale od czasu gdy mi mieszkanie okradli a policja to olala to palam nienawiscia do wszelkiej patologii.Czlowiek sam sie dorabia a oni NAS okradaja-TAK bo mienie publiczne to podatki pracujacych ludzi!

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  Pan D._gość

  07.01.2012, 09:27

  Jeszcze raz napisz ze to przez to ze oni nie maja pracy to chyba Cie bedzie trzeba zbanowac, PRZESTANCIE USPRAWIEDLIWIAC NIEROBOW! zgadzam sie z przedmowcami! do roboty NIC WAM SIE NIE NALEZY kazdy sam musi sobie na wszystko zapracowac. tak mnie wk.... takie wypowiedzi..." bo nie maja pracy to niszcza lawki i kradna z ulic i okaradaja innych, ale o tych innych to sie nie mysli ze oni zarobili sami na to place podatki na tą jaszczurke to wszystkich jaszczurka ale widze ze niektorzy sa zbyt tepi bo uwazaja ze wszystkich tzn nikogo. wygazowac ich trzeba!

  Cytuj
  IP: 213.238.xx5.xx2 
 • -5

  _gość

  05.01.2012, 08:58

  agzie nasza straż miejska bogdze majombyc toih niema

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx6.xx9 
 • +2

  fidiasz_gość

  05.01.2012, 09:04

  Czy nie sensowniej byłoby...

  zrobić ozdoby z drewna, plastiku, gipsu, pokrytego tworzywem zabezpieczającym (np. rączki do cęgów, kombinerek) i pomalowanie odpowiednią metaliczna farbą ? Wtedy zniszczyć zniszczą, ale nie będą kradli bo po co. Jak jest popyt , musi być podaż. Skoro jest zapotrzebowanie na metale, to czy nie mądrzej jest zastąpić metal innym tworzywem ? Niech się szybciej zużywa i niech co roku jest wymieniane, ale po przetestowaniu złomiarze dadzą sobie spokój. Jeśli jednak złapano już jakiegoś pacana - domagajmy się upublicznienia jego facjaty z imieniem i nazwiskiem !

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx2 
 • _gość

  05.01.2012, 09:18

  podobno miasto jest monitorowane

  Odpowiedz
  IP: 83.16.xx5.xx0 
 • _gość

  05.01.2012, 09:36

  a co z tym świetnym monitoringiem ??????? jak zawsze nic nie było widać HAHA

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx1 
 • -2

  _gość

  05.01.2012, 09:41

  jak to ktos powiedzial w troche innym temacie stare miasto TO LGFT I WSZYSTKO JASNE

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx2 
 • +13

  tcz45

  05.01.2012, 09:43

  Wyznaczać nagrody

  Może to i kontrowersyjny sposób, ale za każde zgłoszenie wandalizmu i wskazanie sprawcy i po jego ujęciu należy nagrodzić ,,donosiciela''. To sposób na walkę z tą patologią. Oczywiście potem stosowanie sprawiedliwych, lecz surowych kar ma szansę na odstraszenie tych wandali. powinno się pokazywać twarze tych co to zniszczyli. Ale czy sądy i prokuratura jest na tyle odważna by takie coś wprowadzić w życie....czas pokaże....

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  Leon _gość

  05.01.2012, 15:51

  Nagrody?

  Tcz 45 O czym ty mówisz ? jakie nagrody kto miałby je dawać Policja ? co ci dadzą ? krówkę za 50 gr., paczkę landrynek , 100 zł ? Ta instytucja jest tak biedna lub skąpa iż oni sami nie mają na buty dla krawężników, nie mówiąc już o paliwie do aut. Buda od lat nie remontowana bo niema na to kasy a ty chcesz jakiś nagród? . Tak w ogóle to może złodziei i cweli oraz inne parówy podać im na tacy co? a najlepiej jeszcze im dopłacić od interesu. Oj Panie P. Tcz45 bez obrazy ale to marny pomysł. Tu trzeba twardej ręki takiej jaką poczuli wszyscy bandyci

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 
 • +3

  zuza_gość

  05.01.2012, 09:49

  Brak zaufania.

  Takim ludziom nie chce się pracowa!Trzeba mieć na uwadze,ze nie tylko mieszkańcy Starego Miasta kradną,ale na gościnne występy "wpadają" złodzieje z innych miasteczek.Co z tego ,że zgłosi się takie zajście na policje czy do SM ?Złodzieje są solidarni i zorganizowani i tylko czekać jak się zemszczą na zglaszającym--nie mamy zaufania do policji i SM--taka jest prawda !

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx5 
 • +2

  _gość

  05.01.2012, 10:00

  95 % mieszkanców starego miasta to patologia

  taka prawda - bez ich wysiedlenia nie da się doprowadzić do porządku tego rejonu miasta

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx8 
 • -1

  SM_gość

  08.01.2012, 23:31

  ...tak, tak...

  Co wy z tą patologią na Starym Mieście , a pozostałe dzielnice to Beverly Hills? Bel Air, czy co? Podziel się wiedzą skąd masz takie dane?? ...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx4 
 • -8

  Chłop_gość

  05.01.2012, 10:03

  Jak by dla kazdego w tym tczewie była robota to by sie tak nie działo ! i Je..ć SYSTEM !

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx1.xx5 
 • +3

  zibiern

  05.01.2012, 10:45

  pomysl

  w obecnej chwili sytuacja wyglada tak,ze ci drobni wandale sa w 100% bezkarni-tak mysle poniewaz slyszalem o czyms takim jak"niska szkodliwosc popelnionego wykroczenia/przestepstwa" i chyba te wybryki sie pod to kwalifikuja?Koles zgarnie pokrywe od kanalizacji czy jaszczurke i zero konsekwencji?Zadnej kary!Nawet nie wiem czy oni zwracaja rownowartosc szkody?Czego oni maja sie bac?Ale to moje przemyslenie tylko,obeznanych prawnie prosze o ewentualne sprostowanie.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • q_gość

  10.01.2012, 12:32

  podpowiedź dot. prewencji

  na właścicieli (wszystkich) skupów metalu powinni robić naloty. jeśli taki właściciel jest uczciwy to się nie ma czego bać ale jak przyjmuje i wie, że to kradzione i kilka razy by taki jeden z drugim zapłacił karę to by więcej nie przyjął żadnej pokrywy, tablicy ani torów a skoro żaden skup by nie przyjął to nie opłacałoby się kraść-TAKA DROBNA PODPOWIEDŹ DLA POLICJI-tam też można wlepić mandat albo nawet zamknąć (a to już pochwała i uścisk "dłoni prezesa") a jak złapie się za rękę tego co skupuje to i wyda się kto sprzedał (więc najczęściej ukradł). proste jak drut a jakie efekty można osiągnąć w krótkim czasie

  Cytuj
  IP: 83.20.xx0.xx6 
 • +2

  mieszkaniec_gość

  05.01.2012, 10:45

  policjo ratuj

  a gdzie jest policja,straż miejska widać ich tylko w dzień a wieczorami? to wtedy są kradzieże i picie alkoholu,wandalizmy i zaczepki pieprzonej patologi. Teraz chleją przy ulicy łaziennej za starym starostwem koło dużej choinki. Ciemno nic nie widać to można wypić i coś rozpieprzyć

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx6 
 • +6

  TAKI SOBIE _gość

  05.01.2012, 11:08

  Wynajmowałem mieszkanie na starym mieście. Miejsce pełne sprzeczności. Z jednej strony bogate auta, imprezy miejskie, uroczystości koscielne, z drugiej strony brud po tych imprezach, pijane dzieci, wieczorne "k***owanie", awantury. Zadowolony proboszcz i naćpany malolat. SZKODA GADAĆ. Tam statystycznie w koszmarnych warunkach mieszka więcej DZIECI niż np w dostatnich dzielnicach miasta. A przecież to "nasza przyszlość". Więc może Rajcy w ramach podroży do miast partnerskich( za naszą nigdy swoją kasę) znaleźliby rozwiązanie tego problemu. Otoczyć patologiczne rodziny większą opieką, kontrolą. Reagować na każdą przemoc, wandalizm, pijaństwo. To można. Każdy z nas może. POZDRAWIAM forumowiczów. Jeżeli piszecie, to znaczy, że się interesujecie. Mam nadzieję, że nasze opinie są "uprzejmie donoszone" Prezydentowi Miasta.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx6 
 • +3

  kmwtw_gość

  05.01.2012, 11:16

  Niewiecie kto tępaki z lgft

  Niewiecie kto ci co uważają się za wzorowych kibiców oszołomy z LGFT haha.Kradną na potegę by się potem nadoić tanim winem haha.Tylko dlaczego My za takich oszołomów mamy płacić?

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx0.xx4 
 • +7

  ziutek_gość

  05.01.2012, 11:46

  chcialbym zauważyć

  Chciałbym zauważyć, że to robią nasze, wasze dzieci i są to nasi i wasi koledzy. Przecież nikt obcy tego nie robi.... I też samo się nie zrobiło. Czasem warto spojrzeć w lustro potem na swoją rodzinę, kolegów, bliskich i porozmawiać, przekazać jakąś myśl żeby się rozrosła w coś wielkiego. Wandalizm zaczyna się od wyrzucania niedopałków papierosa na ulice, nie mówiąc o śmieciach z kieszeni. Dla mnie niedopałek jest równoznaczny z urwaniem jaszczurki.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx0.xx7 
 • +4

  Jurgen

  05.01.2012, 12:14

  Wyznaczać nagrody ~ tcz45

  Jak czytam o aktach wandalizmu i kradzieżach w moim mieście, moich pieniążków (podatki) ,to aż słabo mi się robi na tą bezsilnoćć w obec potęgującej się Tczewskiej patologii .Aż nie chce mi się wierzyć ,że nie ma możliwości wytropienia wandali-zlodziejaszków... ! Albo nagrody za wskazanie sprawców (tutaj znowu pociągną podatnika po kieszeni) albo sami musimy zadbać o swoje i mieć oczy dookoła głowy :(

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +8

  _gość

  05.01.2012, 12:45

  niech policja więcej stoi na MC donalds i kara mandatami niewinnych zamiast prewencyjnie działać na starym mieście... a na marginesie to powinno miasto wyznaczyć dzielnicę getta gdzieś na końcu miasta i tam przenieść całe to bydło zamieszkujące nowe miast i stare miasto (nie chodzi mi o normalnych uczciwych mieszkańców ) tylko o patologię nie płacącą czynszu i kolebkę prostactwa

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx3.xx2 
 • -5

  gość_gość

  05.01.2012, 12:58

  miasto psychopatów

  jak się czyta te wasze komentarze to wyłania się obraz zachowań psychopatycznych i faszystowskich.Najchętniej ludzi mieszkających na starym mieście a będącymi trudnymi mieszkańcami którzy powinni być objęci pracą opieki społecznej i programem wyjścia z patologicznych korzeni wywieźlibyście gdzieś poza miasto a najlepiej gdzieś do obozu zagłady.Co jakiś czas jesteście zwolennikami życia które jest oparte tylko na księgowości i haśle ,że żyć w Tczewie może tylko najsilniejszy i taki który wam sie podoba.To przez takich ludzi ten kraj traci niepodległość bo wszędzie w Europie np w waszych umiłowanych Niemczech Państwo otacza opieką swoich obywateli.Te drobne kradzieże jakiegoś włazu,czy innych dupereli to nic w stosunku do tego jak nas grabi Państwo.Zabierając nam wszystkie zdobycze socjalne od prawa pracy ,poprzez sprawy ochrony zdrowia do uprawnień emerytalnych włącznie.Na żadnym kraju Europy zwanej unią rządy nie mogą sobie pozwolic na takie eksperymenty bo tam społeczeństwa by sobie na to nie pozwoliły.Zastanawiam sie kim jestescie z pochodzenia po swych rodzicach i dochodzę do wniosku ,że całym nieszczęściem tego narodu jest to,że najwięcej do powiedzenia mają albo pokoleniowe parobki,albo kapusie które dla pieniedzy sprzedają własne rodziny,sąsiadów a potem taki system narzucają jako obowiązujący.Wy lepsi i ta chołota ,Ci inni bez pracy,bez szans,do gazu?parwda?

  Odpowiedz
  IP: 78.131.xx9.xx1 
 • +6

  Ziutek Ciągutek_gość

  05.01.2012, 14:32

  powinni być objęci pracą opieki społecznej? no i własnie mamy przedstawiciela grupy ludzi przez których jest u nas tak jak jest...czyli do d**y!! program wyjścia z patologicznych korzeni? co to ma wogóle być? i nierozumiem jaki z tym wszystkim ma wspolnego utrata niepodległości? niemcy otaczaja opieka swoich obywateli, robia to takze francuzi, włosi itp i co w związku z tym? prowadzi to jedynie do przyzwyczajania niereformowalnych jednostek ZE NIC NIE TRZEBA ROBIC bo panstwo da, panstwo nakrami i odzieje. tylko zwróc uwage ze przez te rozbuchane socjale którymi sie tak podniecasz zniszcza kraje zachodniej europy...napływa coraz wiecej imigrantów którzy trzaskaja dzieci tasmowo i co zrobic - trzeba płacic. pozatym mam wrazenie ze nie zrozumiałes/zrozumiałas wpisów na tym forum. ludzi wrukwia to ze ktos wyciaga łapy po nie swoje. moze Tobie sie to podoba ale ja mam odmienne zdanie. niestety wymaga to zdecydowanych zmian które (jestem przekonany) nigdy nie nadejda. zabijasz - tracisz swoje zycie, kradniesz - tracisz łapy, gwałcisz - tracisz wiadomo co. jak jestes taki pozytywnie nastawiony do patoligii, menelstwa i złodzieji to otwórz drzwi mieszkania i zaproś ich do siebie niech sobie wybiora co chca, przeciez oni sa biedni, niewykształceni, nieprzystosowani - nalezy im sie. co niepodoba Ci sie taki pomysł...ahaaaaaa czyli jestes za tym zeby kradli ale nie Twoje? czyli jak mniemam jestes jednym z nich, bo jak kradniesz cos państwowego to jest to niczyje i nikt oprócz panstwa nie traci....no chyba tego wyjasniac nie trzeba skad panstwo ma pieniadze na te wszystkie pierdoły. co do tego ze panstwo nas grabi zgadzam sie z tym i tu polemizował nie bede ale ze tak powiem - macie to co wybieracie!! jak platfusy robili jaja 1 kadencje a zostali wybrani na nastepną to pomysleli "hej to sa durnie, znowu nas wybrali wiec chyba im nie przeszkadza ze na kazdym kroku krecimy lody". i na koniec nie rozumiem tych podjazdów do przodków? uwazasz ze skoro ktos ma odmienne od Twojego podejscie do pewnych spraw to jest "pokoleniowym parobkiem i kapusiem"? a Ty pewnie jestes inteligentem i arystokracją od wielu pokoleń, a tak wogóle to w Twoim drzewie genealogicznym mozna znalezc takie persony jak kopernik, piłsudski, skłodowska-curie i jp2...ja nie uwazam siebie za lepszego a "ich" za chołote - ja poprostu nie zgadzam się na akty wandalizmu, kradzieże itp...silnie obstaje przy tym zeby złodziejom up****alać ręce aż przy łokciach a nie chuchac i dmuchac na nich i dawac kolejne przywileje bo są przeciez tacy biedni i nie ma dla nich pracy...

  Cytuj
  IP: 83.7.xx0.xx9 
 • +4

  _gość

  05.01.2012, 13:14

  Wstyd mi za to , ze mieszkam ze złodziejami......

  Odpowiedz
  IP: 213.238.xx5.xx2 
 • +2

  go-go_gość

  05.01.2012, 13:16

  zaorać

  zaorać i posadzić las lub zrobić wysypisko jak hołota w tczewie nie potrafi uszanować!!!

  Odpowiedz
  IP: 164.126.xx1.xx9 
 • +3

  luk_gość

  05.01.2012, 13:36

  Jakie Stare Miasto jest każdy wie

  i minie jeszcze sporo lat zanim sytuacja tam się poprawi, szkoda tylko ,że włodarze naszego miasta tego nie widzą i pompują pieniądze w podświetlane fontanny i oświetlenie ulic. W sumie w porządku ale prawdę mówiąc kto przy zdrowych zmysłach wybierze się na spacer wieczorem po Starówce.

  Odpowiedz
  IP: 195.33.xx4.xx0 
 • +9

  _gość

  05.01.2012, 13:38

  mieszkam na starym i wiem ze debili tu nie brakuje tylko nie wsadzajcie wszystkich do jednego worka bo patologia jest wszedzie a kamery trzeba było zrobić przed rewitalizacją bo nie długo to już nie będzie czego pilnować !!!!! tak jakby jednego drugiego pokazać choćby na tcz to trzeci by się zastanowił czy chce mieć pamiętliwą fotkę bo ja bym takiego wytykał palcami na ulicy i pluł mu z ryj ze marnuje moje pieniądze bo w syfie nie chce mieszkać !!! a po za tym gdy się reaguje na akty wandalizmu to patrol przyjeżdza po 20-30 minutach a ich już nie ma założę sie ze większość z tej patologii jest nie pełnoletnia wię może porządnie ukarajcie rodziców to zastanowią gdzie i z kim ich dzieciak przebywa

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xxx 
 • -1

  mropenvitamine_gość

  05.01.2012, 13:57

  Gdyby zapomogi z MOPSu byly wieksze to by sie tak nie dzialo. Ksiadz pralat z Suchostrzyg tez by mogl wiecej po sobotniej mszy dawac a nie po 5 zlotych. Jakby dawal po 20 to tak w sam raz. Akurat na Starogardzka, chleb i watrobianke. Pracy nie ma, to co robic? zeby zarobic? Ludzie na starym miescie zyja tak od pokolen. To magistrat nam wmawia, ze stare miasto to perelka, ze potrzebuje rewitalizacji. Ludziom jest dobrze tak jak jest, a nie jakies trasy widokowe, nowe oswietlenie, jakies smieszne renowacje. Co to za renowacja, jak mi w srodku remontu nie zrobia? Ze budynek nam pomalowali? A ja mam grzyb na scianie i lamperie jeszcze w kuchni, a w nowych blokach piekne kafle ludzie maja. A placa tak samo jak my.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx4 
 • -1

  AG

  05.01.2012, 14:41

  masz sporo racji

  Z tym że niektórzy nie kradną na wódę tylko chleb.Wiem,że to niewiele zmienia,bo złodziejstwo to złodziejstwo ale może gdyby miejsc pracy było więcej i zarobki wyższe to kradzieży byłoby mniej.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +7

  Ziutek Ciągutek_gość

  05.01.2012, 14:49

  no jeszcze tego by brakowało zeby Ci w srodku remonty robili hehhehe co za typ...w nowych blokach ludzie maja piekne kafle bo za NIE ZAPŁACILI!! kupiłes nore na starym miescie? to sobie ja wyremontuj...a jak dostałes przydział z miasta - dla biedaków - to sie ciesz ze masz...jak Ci sie standard nie podoba to sobie go popraw....no jaja jakies...to jest własnie ta postawa rozczeniowa, niedosc ze mieszka jeden z drugim za grosze bo uwierz mi ludzie majacy mieszkania własnosciowe tez płaca czynsze i to nie małe i wszystko musza robic sami a ten tu wyskakuje ze ma lamperie w kuchni...nie, wiesz - miasto i my wszyscy zrzucimy sie i położymy Ci podłogi dębowe w pokojach i kafelki włoskie gdzie tylko bedziesz chciał...

  Cytuj
  IP: 83.7.xx0.xx9 
 • +5

  lamasterium_gość

  05.01.2012, 14:17

  wszystkiego za mało

  zwiększyć zatrudnienie służb także z monitoringiem polepszyć jego możliwości, większe kary za chuligaństwo, picie, złodziejstwo. Także żeby mieszkańcy nie bali się zareagowania w takim wypadkach. Na pewno by się zmniejszyło to wszystko a jak by się degeneratów pozamykało albo na Księżyc wysłać stworzyć im tam przytulny kątek.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx9 
 • +10

  AG

  05.01.2012, 14:38

  problem

  Ludzie się boją reagować,zeznawać na takich,bo wiedza jak niskie są kary i zdają sobie sprawę z tego,że mogą mu potem gnojki szyby w samochodzie wytłuc albo go obić w ciemnym zaułku-taka jest rzeczywistość.Prawo zmienić trzeba ale nikt się w Sejmie do tego nie poczuwa,no bo po co?Lepiej straszyć kaczorem niż zajmować się pożytecznymi sprawami.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  asterf_gość

  05.01.2012, 14:59

  Są takie miejsca na starym i nie tylko starym mieście gdzie zawsze stoi banda kozaków pod klatką czy w innych okolicznościach. Takie grupki potem się rzucają przypadkowych ludzi, zaczepiają - wiadomo w kupie siła. Podstawowa sprawa to zaglądać w te miejsca regularnie, może nawet czepiać się do nich o jakieś pierdoły żeby ich rozganiać

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • +4

  M_gość

  05.01.2012, 15:01

  Potrzebnych jest więcej strażników miejskich aby częściej chodzili i pilnowali takich miejsc w mieście i karali wandali mandatami i to wysokimi. Miasto stara się coś wreszcie zrobić dla Tczewa a tacy debile chodzą i tylko niszczą, co za niedouczone głąby!

  Odpowiedz
  IP: 83.17.xx0.xx4 
 • +9

  jarq

  05.01.2012, 15:23

  dokładnie więcej strażników i częstsza, regularna kontrol rozwiązała by sprawę.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  fajny_10_gość

  05.01.2012, 16:28

  najlepiej kamery zamontować tak by nie było kradzieży a, ogólnie to też bezpiecznie by się chodziło ,bo ta dzielnica to za ciekawa nie jest.

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx7.xx2 
 • KRYTYK_gość

  05.01.2012, 16:49

  DO ZIUTKA CIĄGUTKA

  Ziutku, ty do końca nie doczytałeś mojego wpisu i chyba nie do końca zrozumiałeś. Nie chodzi mi oto że miasto ma im dać pracę ( chociaż nic nie stało by na przeszkodzie) tylko w ogóle gdyby mieli pracę - to jedno, drugie zgadzam się z tobą że nie wszystkim odpowiada takie coś jak opisujesz, trzecie - przecież to od dorosłych zależy jakie podejście do życia, pracy, własności będzie miało otoczenie egzystujące w okół nas. A co do dalszej części twojej wypowiedzi, to nie uważasz, że sposób w jaki chciałbyś rozwiązać ten problem rodzi kolejną patologię. Nie wiem czy jesteś wierzący czy nie ale znasz powiedzenie " zło dobrem zwyciężaj".

  Odpowiedz
  IP: 213.195.xx2.xx7 
 • +1

  Ziutek Ciągutek_gość

  07.01.2012, 21:27

  odpowiadam: nie jestem wierzący wiec powiedzenia "zło dobrem zwyciężaj"...ja mam inne powiedzenie: "przychodzisz do mnie do mojego domu mnie okraść, mam całkowite prawo pozabwić Cie zycia a Twoje barachło wyrzucic przez okno". amen

  Cytuj
  IP: 89.200.xx7.xx7 
 • -6

  Malowanka

  05.01.2012, 17:28

  BRAK INTERWENCJI - BRAK GOSPODARZA

  -brakuje dwóch ozdobnych pokryw -skradziono lornetkę na przystani -zgiete, skopane płotki metalowe na placu zabaw nad Wisłą -powrzucane śmieci do oczka wodnego na dole ul.Podgórnej Wniosek: całkowity brak Policji i Straży na Starówce, nie było ani jednego radiowozu o 24.00 w Sylwestra na Pl. Hallera skutek: poniszczone lusterka boczne samochodów na Starówce i ogólny horror co tu się działo. Nie wspominam już, że niektóre kamery monitoringu są poodwracane przez wandali już 3 tygodnie nikt ich nie poprawił...i to ma być kontrola ? Gdzie gospodarz tego miasta ????

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • XXX_gość

  05.01.2012, 19:58

  Mieszkałx tam kilka lat temu również

  przez kilka lat, więc jak sądzę mogę wyrazić swoje zdanie na temat "społeczności" tam mieszkającej. Nadmienię przy tym, że nie pochodzę z rodziny patologicznej ani też nie utrzymywałx z żadną z osób tam zamieszkałych bliższych kontaktów. Ograniczały się on w zasadzie do sąsiedzkiego "dzień dobry". Mieszkałx obok sławnego skrzyżowania Chopina/ Podgórna, więc to a także bycie z natury człowiekiem spokojnym i niekonfliktowym oraz dość dobrym (jak sądzę) obserwatorem, pozwoliło mi na spostrzeżenie przez te lata pewnych niewidocznych dla kilku podmiotów (pozostawiam domysłowi czytelnika) relacji i specyfiki regionu. Pierwsze spostrzeżenie (zresztą dość łatwe do odgadnięcia) to takie, że ten kto tam nie mieszkał nigdy nie zrozumie jego mieszkańców. Chodzi mi tutaj zwłaszcza o organy, które w ramach przyznanych uprawnień mają za zadania w szerokim ujęciu "zmieniać otoczenie a wraz z nim także -tutaj oczywiście inne organy- jego integralną część czyli ludzi". Obecnie co czyni spora rzesza Polaków, przenoszą się oni na wieś, zatem nikt nie myśli już łakomie o "zaszczytnym" zamieszkaniu w (ośmielę się użyć tego zwrotu) atrakcyjnym punkcie miasta. A o świetnych punktach do zakupu można już tylko pomarzyć. Poza tym proszę wskazać mi cel dla którego różne podmioty (znów domysł czytelnika) miałyby wsadzać swoje szanowne "noski" i ruszać z wygodnych foteli "d******"? Posłużę się tutaj chociażby przykładem formacji umundurowanych, których zdecydowana większość funkcjonariuszy zamieszkuje na "sielskim łonie natury" a w "paszczę lwa" zagląda przy okazji. W tym miejscu przypomniał mi się (i analogicznie zastosowałx go do problemu ze Starówką) reportaż brytyjskiej tv (nie pamiętam niestety tytułu) dotyczącej problemów paryskiej Policji z czarnoskórymi imigrantami. Problem polegał właśnie na tym, że do formacji tej w zdecydowanej większości przyjmowano Francuzów z okolicznych aglomeracji, a w dalszej perspektywie kiedy już "puszczało się ich na miasto" nie potrafili (i nadal tego nie potrafią) działać (mam nadzieję, że użyję w miarę poprawnych zwrotów odnośnie tej sytuacji) "w dżungli gdzie obowiązywały wilcze prawa". Zatem o jakimkolwiek , chociażby minimalnym poważaniu albo aprobowania w jakiś sposób obecności (o ile w ogóle jest) mowy by nie może. Sądzę w związku z powyższym, że zły kierunek w jaki nadal brnie Stare Miasto nie zostanie nigdy rozwiązany. Uważam przy tym, że miasto (przepraszam za słowo) dało d*** już kilka lat temu kiedy była jeszcze jakakolwiek szansa na zrehabilitowanie części ludzi. Poza tym jeśli ślepo wierzycie w słowa (różnych instytucji), że patologicznej część z tego regionu (podmiot, który chodzi mi po głowie użył zwrotu odnośnie niej "starzy wyjadacze") praktycznie już nie istnieje to nie ma on racji bytu albo to że "przeniosła się ona gdzie indziej" . W ten sposób stara się robić z reszty mieszkańców miasta jawnych idiotów. Osobnik ten nie zdaje sobie chyba sprawy o tym, że tego typu osobnicy również się kopulują, a o jakimś masowych migracjach wśród ludności SM nie słyszałx. Zdziwiłaby też większość solidarność wśród niej i sama skala problemu. Obecnie nie zamieszkuję na terenie SM ani tym bardziej województwa. Ostatnio tj. przed świętami, zachęcx nowościami a przede wszystkim tą sławetną rewitalizacją SM. Nie zeszłx w dół (dawne miejsce zamieszkania) ponieważ nie zachęcała do tego dość ostentacyjna obecność kilku młodzików. Z kilku letniego doświadczenia wiem jak kończyła się ona dla "obcych" przybyszów. Sądzę, że najbardziej na poprawie i zmianach powinno zależeć obecnym tam społecznikom, ale oprócz tego że ich obecność jest marginalizowana to jeszcze niedoceniana. Na koniec zawrę (być może mocne słowa ale jak sądzę słuszne), że powinno się ograniczać pomoc udzielaną mieszkańcom, bo na nich działać mogą działać tylko twarde argumenty, a tym powinni zajmować się wyłącznie twardzi osobnicy a nie "słodkie niewiasty" o których różne przypadki traktowania przez mieszkańców było mi dane słyszeć i widzieć.

  Cytuj
  IP: 82.139.xx0.xx6 
 • -2

  wykształcony_gość

  05.01.2012, 17:36

  a ja wiem

  Zribić z tych wandali straż miejską i PO kłopocie.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx7.xx6 
 • +2

  jola_gość

  05.01.2012, 17:37

  !!!!

  NA GŁUPOTE NIE MA LEKARSTWA -NIESTETY!! brak słów poprostu!!

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx7.xx4 
 • +6

  xyz_gość

  05.01.2012, 18:29

  A odczepcie się od Starego Miasta! Toż tu sami renciści i emeryci mieszkają! Wiadomo,że złodziej nie kradnie na swoim podwórku, tylko jedzie "na gościnne występy". Metoda stara jak świat: ukraść i oskarżyć kogoś innego... Drobne cwaniaczki ze Starówki pewnie się wściekli, no bo to sztuka okraść złodzieja :-P Jak dojdą kto to, to mu nóżki wyrwą z miejsca gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę :-)))) PS. A sprawdzono już tego Ktosia, co podprowadził tablicę z domu C.? Na złomowiskach też "nikt nic nie wie"?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • -1

  manki_gość

  05.01.2012, 18:36

  kamery

  Te kamery to do tej pory jakieś nieporozumienie. Dlaczego? Dlatego,że kamery są obrotowe i zazwyczaj jest tak, że to co jest ważne nie jest uchwycone - zarejestrowane !? Nie wspomnę już o jakości nagrywania tych kamer. Nie powinno iść się na ilość, tylko jakość, ale medialnie to się nie sprzedaje- najważniejsze, że jest dużo kamer i będzie jeszcze więcej. Przede wszystkim chodzi o to ,że kamer na każdym skrzyżowaniu, ulicy i skwerze powinno być tyle, żeby cały ten teren był monitorowany przez cały czas, a jedynym sposobem na to jest to, żeby kamery były unieruchomione-rejestrowały newralgiczne miejsca bez przerwy 24h na dobę. Wówczas , bez wątpienia zostanie zarejestrowany fakt kradzieży, zniszczenia mienia, kolizji drogowej itp..

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx9 
 • +1

  kasia_gość

  05.01.2012, 19:32

  do : Ziutek Ciągutek_gość

  dobrze mowisz czytam cie i popieram!!!madry z ciebie GOSC:) pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 164.127.xx2.xx0 
 • Ziutek Ciągutek_gość

  08.01.2012, 16:08

  jesli dasz jakies namiary to zaproszę Cie na mój nastepny wykład :P

  Cytuj
  IP: 89.200.xx7.xx7 
 • +1

  Producent kamer_gość

  05.01.2012, 20:51

  interes się kręci

  Mój szwagier siedzi w magistarcie, to i kamery idą. Teraz walczymy o to aby rząd przeforsował ustawę, która będzie zezwalać na montaż kamer, które będą zabijały na samą myśl o popełnieniu przestępstwa. Biada huligany, biada!

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx7.xx6 
 • zaphod_gość

  05.01.2012, 21:17

  Przecież część ludzi mieszkających na Starym Miescie to banda idiotów, alkoholików, pseudokibiców (z resztą suchostrzygi to samo [chodzi o pseudokibiców]) itp. Kradna to bo nie mają kasy na alkohol. A im latwiej coś ukraść niż postarać się o pracę, tylko "daj" ale nic od siebie. Napisy na zrewitalisowanych murach ? LGFT, AG itp. co to k... ma być, banda pseudokibiców na dodatek wiekszość z nich nie wie ile do jest 2+2 !!! Zero poszanowania dla wszystkiego co się dzieje dookoła. Tylko się skarżą, że w Tczewie nic się nie dziej... nic dziwnego jak żyją jeszcze komuna... Taką bandę powinno sie przesiedlić !! to moje zdanie!! Co do kamer... ile razy było tak, że kamera albo nie działa, albo akurat była odwrócona. Jakośc to też jakaś kpina, zyjemy w dobie telewizji HD!! to dlaczego cięzko zamontowac kamery oferujące rozdzielczość HD ?? a nie VGA alub HVGA!!

  Odpowiedz
  IP: 80.254.xx8.xx5 
 • +1

  kot_gość

  05.01.2012, 22:30

  .............

  ....jestem uparty. Niektórzy mogą mnie kojarzyć z innego wątku-pozdrawiam. Kradzieże społeczne występujące w naszym rodzinnym mieście.....i je....ć tych co to zrobili na dużą skalę to nie fart., czepianie się SM, kamer itd.,. myślę że jest zaje... medialne i tyle.. Może by tak zaingerować w prawo skup, kradzieże i dewastację bez względu na wartość podciągnąć za czyn karalny...pozdrawiam...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xxx 
 • -1

  mropenvitamine_gość

  05.01.2012, 22:43

  Do Ciągutka

  Ja co miesiac place czynsz 172 zlote! wiec chyba moga cos z tego zrobic. NIe chodzi tak jak napisales o debowe podlogi czy tez wloskie kafle. Wystarczy, ze dadza raz na dwa lata na farbe. Pomaluje sam, bo mam mnostwo wolnego czasu. Albo raz na 15 lat wymieniliby w kamiennicy kuchenki gazowe. Przeciez ja mam kuchenke zprzed 30 lat. Czesto smierdzi gazem i jest niebezpieczna. Oczywiscie zrzadca sie tylko usmiecha i mowi, ze to w swoim zakresie sie wymienia! W Jakim swoim zakresie, skoro jestem najemca mieszkania a kuchenka jest na stanie? A mieszkam tam od 14 lat wiec juz troche im zaplacilem w czynszu.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx4 
 • +1

  _gość

  05.01.2012, 22:58

  BRAWO TCZEWSKA POLICJA

  SAM MIESZKAM NA STARYM MIEŚCIE NA UL. KOPERNIKA I CODZIENNIE WIDZĘ KILKAKROTNIE KONTROLUJĄCĄ TĄ ULICĘ STRAŻ MIEJSKĄ NATOMIAST POLICJĘ NIGDY, A TO WŁAŚNIE POLICJA POWINNA KONTROLOWAĆ ZAGROŻONE MIEJSCA, MIĘDZY INNYMI UL. OGRODOWĄ GDZIE BYŁA JASZCZURKA.

  Odpowiedz
  IP: 95.40.xx1.xx3 
 • mieszkaniec_gość

  06.01.2012, 00:42

  zal

  zal , jest mi przykro ze czytam takie glupoty.A jak trzeba to na miescie nigogo nie ma

  Odpowiedz
  IP: 81.190.xx1.xx4 
 • +2

  Ktos_gość

  06.01.2012, 00:52

  Za kradzież obcinać ręce. Za morderstwa wieszać w miejscach publicznych. Za jazdę po pijaku kamienować, za bluźnierstwa i kłamstwo język ucinać. Zacznijmy cieszyć się spokojem harmonią i dostatkiem. W dodatku bez głosu polityków wszechobecnych w mediach .. :)

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • x0z_gość

  06.01.2012, 12:05

  dbacie

  Ale nasze kochane miasto dba o lunaly :D hahah smiac sie chce, postawcie tam posag ze zlota :-),

  Odpowiedz
  IP: 80.239.xx2.xx1 
 • +2

  print35@wp.pl_gość

  06.01.2012, 17:57

  monitoring ?

  Monitoring ? Po co, skoro - z tego, co wiem, kamery nie są myte i mają bardzo słabą "widoczność". A zatem po raz kolejny pozoranckie działania władz Miasta. Tczew - miastem turystycznym ? Chyba w XXII wieku ... Na razie niech mieszkańcy poczują się bezpieczni widząc liczne patrole Straży Miejskiej i Policji - przede wszystkim piesze - skutecznie reagujące na patologię, nie tylko w ciągu dnia ..., lecz przede wszystkim w wieczorem i w nocy ...

  Odpowiedz
  IP: 83.238.xx1.xx5 
 • maniek_gość

  06.01.2012, 20:12

  Spoconego ukradli i nie znalezli a dopiero taką jaszczureczke

  Odpowiedz
  IP: 46.112.xx4.xx7 
 • dzika

  07.01.2012, 11:47

  Po co w takim razie remontować miasto, skoro i tak jego mieszkańcy zrobią z niego burdel.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  EJ TY KOLO CWANIACZKU_gość

  07.01.2012, 12:34

  Biedna LECHIA NA FAJKI NIE MAJA ANI NA BROWAR WIEC KRADNĄ ZRESZTA SAMA PATOLA TAM MIESZKA SAMA KUR.. I ZŁODZIEJ NIGDY W ZYCIU NIE CHCIAŁ BYM MIESZKAC NA STARYM MIESCIE ZENADA WSTYD POWINNA BYC BRAMA ODZIELAJACA ICH OD INNYCH DZIELNIC

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • _gość

  07.01.2012, 17:54

  http://tnij.org/ouwf

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx8 
 • +1

  olo_gość

  08.01.2012, 10:04

  Tak samo na działkach kradną , dewastują a policja

  i SM nic nie robią, żadnych patroli bo po co '' mała szkodliwość społeczna'' . Czy wreszcie będzie porządek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx4 
 • Wyłapać_gość

  08.01.2012, 16:07

  Wyłapać

  Wyłapać takich jak psy bezpańskie i..................... będzie spokój.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia