Agresywny szkodnik niszczy kasztanowce. Rusza społeczna akcja

Kasztanowiec (fot. 3ziola.pl)
Tczew - Agresywny szkodnik niszczy kasztanowce. Rusza społeczna akcja
Tczewskie kasztanowce padają ofiarą szrotówka kasztanowcowiaczka. Liście drzew zaatakowanych przez szkodnika przedwcześnie brązowieją i opadają, a drzewa są osłabione i bardziej podatne na choroby i przemarzanie. Od jakiegoś czasu ratusz zleca działania, które mają je uratować. Teraz Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa rusza z akcją, która ma im pomóc.

Od kilku lat kasztanowce w całym kraju są zaatakowane zajadle przez agresywnego szkodnika. W Tczewie od kilku lat służby usiłują go zwalczać opasając kasztanowce specjalnymi żółtymi opaskami nasączonymi feromonami. Społecznicy z RIOT mają też inny pomysł:

- Najskuteczniejszą, a jednocześnie najprostszą metodą walki ze szrotówkiem, jest grabienie i spalanie opadłych liści kasztanowców. Żeby akcja miała sens powinna objąć jak najwięcej drzew w naszym mieście. Najpierw musimy zrobić listę kasztanowców na terenie Tczewa, dlatego prosimy o przesyłanie zdjęć wraz z adresem i liczbą kasztanowców na mail stowarzyszenie bądź poprzez nasz profil na fb. - mówi Łukasz Brządkowski z RIOT - Jest to obecnie znacznie ułatwione, bo kasztanowce kwitną, więc łatwo je rozpoznać. Taka lista umożliwi nam przygotowanie do jesiennej akcji zbierania liści.

Na razie ratusz nie posiada całościowej inwentaryzacji drzewostanu miejskiego. Jeśli są dokumentacje, to wyrywkowe (Park Miejski lub skwery poddane rewitalizacji lub budowane od nowa).

- Od 3 lat stosujemy wiosną opaski lepowe z feromonami na drzewach głównie kasztanowca zwyczajnego (białego) na 100 szt. drzew. Tą liczbą obejmujemy główne skupiska tego gatunku występujące w Parku im. Kopernika, w Parku Miejskim, na skwerze przy ul. ks. Ściegiennego, w alei kasztanowców przy ul. Piotrowo oraz inne mniejsze grupy lub pojedyncze drzewa (ul. Jana z Kolna, ul. Nad Wisłą, skwer im. Garnuszewskiego). Stosowane metody rozwieszania opasek przy jednoczesnym - jesiennym zbieraniu liści zapewne są łatwym i dość tanim sposobem zwalczania szrotówka. Są to metody nieinwazyjne (nieingerujące do wnętrza drzewa), co jest bardzo istotne, bo nie powodują dodatkowych infekcji drewna. Wygrabianie liści spod drzew kasztanowców na naszych terenach odbywa się w ramach bieżącego utrzymania miejskich terenów zieleni. Co do efektów stosowania opasek, trudno to określić wymiernie, bo należałoby prowadzić konkretne badania naukowe w tym zakresie, ale zapewne każda forma zwalczania tego szkodnika pozytywnie wpływa na kondycję drzew. Ponadto trzeba powiedzieć, że natura również zaczęła sobie radzić z tym szkodnikiem - od lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy szkodnik pojawił się w naszym kraju, nie miał on u nas naturalnego wroga. Obecnie obserwuje się, że przekonały się do niego sikory, które żywią się tym motylem. Są również inne formy mikroorganizmów, które atakują larwy szrotówka i tym samym przyczyniają się do zmniejszania populacji tego szkodnika. Reasumując - zintegrowane działania w zwalczaniu szrotówka na pewno są obecnie bardziej efektywne niż pod koniec ubiegłego i na początku obecnego wieku. Kondycja kasztanowców w Polsce (na podstawie wielu badań naukowych) zaczyna się poprawiać, u nas zapewne też. - mówi Janusz Landowski, inspektora ds. zieleni miejskiej w UM.

RIOT zachęca do włączenia się w swoją akcję szczególnie szkoły i zakłady pracy, a także wspólnoty mieszkaniowe.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +6

  cinek_gość_gość

  24.05.2019, 13:42

  Psy

  A od jakiegos czasu w parku miejskim jest wybiegdla kundli gdzie wszedzie jest nasrane i gdzie jest straz miejska

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • +8

  tak_gość_gość_gość

  24.05.2019, 13:54

  powiem krótko -" od jakiegoś czasu ratusz zlecania działania " i do tego brązowiejące i przedwczesnie opadające liscie a na zdjeciu jak z pocztówki kasztanowiec także w tym momencie dziekuje i daruje sobie dalszy ciąg artykułu . pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xxx 
 • +10

  Zielony_gość

  24.05.2019, 16:40

  A co z szrotówką kasztanowcowiaczką?? Nikt z ekologów nie stanie w jej obronie? ????

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx2.xx9 
 • +7

  kik_gość

  24.05.2019, 19:20

  Jak zgłaszać drzewa? To miasto nie ma zinwetaryzowanych drzew?

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +1

  JAN3_gość

  26.05.2019, 07:48

  Jest zgłaszane proszę wejść na stronę biuletyn informacyjny Tczewa (środowisko) co władza odpisuje mieszkańcom na zgłoszenia o nieprawidłowej pielęgnacji drzew w mieście szczególnie polecam Cmentarz przy Rokickiej.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • +1

  JAN 3_gość

  25.05.2019, 07:08

  Drzewa

  Drzewa to najbardziej osłabiają ci "fachowcy" którzy po "troskliwej pielęgnacji" zostawiają kikuty narażając tym samym drzewa na różne choroby (patogeny) przecież każdy średnio orientujący się w tym temacie dobrze o tym wie, oczywiście oprócz ratusza.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx6 
 • +1

  ona_gość_gość_gość_gość

  25.05.2019, 14:55

  aaa

  A to nie pan Landowski jest pomyslodawca tego Tworu w mijscu gdzie slonca juz nie ma tzw zegar sloneczny w Parku Miejskim???jesli to jest on to bym schowal sie pod ziemie

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • +1

  Max_gość

  26.05.2019, 07:32

  Drzewa

  A całą aleja Kasztanowców na czrnej drodze do Zajaczkowa do PKP Cargo nikt się nie interesuje...

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.