Detoks alkoholowy - przebieg i skuteczność terapii

Detoks alkoholowy Kraków (fot. mat. prasowe)
Detoks alkoholowy - przebieg i skuteczność terapii
Długotrwałe przyjmowanie nadmiernych ilości alkoholu etylowego skutkuje nie tylko uzależnieniem fizycznym i psychicznym od używki, ale również szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Zatrucie alkoholem etylowym utożsamiane jest przez wiele osób z kacem, podczas gdy w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu go przypomina. Ograniczyć objawy zatrucia oraz przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć terapię uzależnienia umożliwia stacjonarne odtrucie organizmu. W Krakowie oferuje je filia Centrum Medycznego Galmedic, gdzie opiekę chorym zapewniają doświadczeni i wykwalifikowani lekarze. Bezpieczny detoks alkoholowy poprzedzony jest skrupulatną konsultacją lekarską, podczas której weryfikuje się istnienie rzeczywistych wskazań do rozpoczęcia zabiegu.

Detoks alkoholowy stanowi element kompleksowej terapii uzależnienia. Mimo że zastosowany samodzielnie nie gwarantuje pokonania nałogu, jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego, kto chce bezpiecznie i skutecznie przerwać ciąg alkoholowy lub zminimalizować skutki jednorazowego nadużycia substancji odurzającej. Najliczniejszą grupę pacjentów specjalistycznych placówek leczenia nałogów stanowią uzależnieni, którzy znajdują się w krytycznej lub przewlekłej fazie alkoholizmu. Z możliwości, jakie daje detoksykacja organizmu, mogą skorzystać jednak wszyscy pełnoletni, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do rozpoczęcia tej procedury medycznej.

Detoks alkoholowy - wskazania


Detoks alkoholowy ma na celu złagodzenie dolegliwości wynikających z nadmiernego spożycia etanolu. Bezpośrednim wskazaniem do rozpoczęcia tej terapii jest niemożność samodzielnego (stopniowego lub nagłego) odstawienia substancji odurzającej przez pacjenta. Długotrwałe ciągi alkoholowe doprowadzają do wyniszczenia jego organizmu i upośledzają prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich narządów wewnętrznych. Odtrucie alkoholowe zaleca się również tym, którzy chcą szybko i skutecznie zregenerować swój organizm, stosując suplementację witaminową i farmakoterapię. Detoksykacja jest konieczna także wtedy, gdy chory chce rozpocząć leczenie chorób przewlekłych współistniejących często z alkoholizmem. Podczas oczyszczania organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego przeciwdziała się również objawom odstawiennym.

Jakie są przeciwwskazania do odtrucia alkoholowego?

Podstawowym przeciwwskazaniem do poddania chorego procedurze detoksykacji poalkoholowej jest stan bezpośredniego zagrożenia jego zdrowia lub życia. Do detoksu nie zostaną zatem zakwalifikowani chorzy, u których stwierdza się złożony przebieg chorób przewlekłych, uszkodzenia wielonarządowe, zaawansowane stadia rozwoju chorób psychicznych. Na detoks w Centrum Medycznym Galmedic pacjent może zgłosić się w stanie upojenia alkoholowego lub po spożyciu etanolu. Specjaliści pomogą mu bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy.



Jak przebiega detoks alkoholowy?


Detoks alkoholowy proponowany przez specjalistów Centrum Medycznego Galmedic odbywa się w klinicznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Oznacza to, że pacjent przebywa pod stałą opieką lekarzy i personelu pielęgniarskiego podczas całego procesu detoksykacji. Eksperci czuwają nad jego stanem zdrowia, kontrolują jego parametry życiowe i monitorują występowanie ewentualnych objawów abstynencyjnych. Każda osoba uzależniona poddawana jest konsultacji medycznej, czyli kwalifikacji do przeprowadzenia zabiegu. Podczas niej lekarz bada chorego i zbiera dokładny wywiad medyczny. Pozyskane w ten sposób informacje wykorzystuje w celu ustalenia indywidualnego planu terapeutycznego dla chorego oraz określenia jego potrzeb.

Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta i stwierdzeniu braku przeciwwskazań do detoksu alkoholowego rozpoczyna się właściwa terapia. W pierwszej kolejności wykonuje się dożylne wkłucie do żyły obwodowej pacjenta. Umieszcza się w niej wenflon, za pośrednictwem którego bezpośrednio do krwiobiegu chorego docierają niezbędne substancje odżywcze zawarte w kroplówkach witaminowych. W Centrum Medycznym Galmedic suplementację dożylną stosuje się głównie w celu nawodnienia i wzmocnienia organizmu. Zawarte we wlewach jony podstawowych pierwiastków rozpuszczone w glukozie przyspieszają proces trawienia alkoholu etylowego w wątrobie. Szybciej przebiega ponadto jego wydalanie z ustroju. Dożylne wlewy przywracają odpowiedni poziom gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, uzupełniając poziom mikro- i makroelementów.

Infuzja płynów do krwiobiegu człowieka podczas detoksykacji trwa zwykle kilkadziesiąt minut. Czas ten chory spędza w komfortowych warunkach jednoosobowego pokoju z prywatną łazienką.

Interesuje Cię detoks alkoholowy? Więcej informacji znajdziesz na stronie https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/

Skuteczność a objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego


U pewnej grupy pacjentów uzależnionych już podczas wykonywania dożylnych wlewów witaminowych zauważa się pierwsze objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Ich mianem określa się zespół objawów psychosomatycznych, powstałych w organizmie w wyniku zaprzestania dostarczania do krwiobiegu substancji odurzającej. Głód alkoholowy jest zatem bezpośrednim skutkiem przerwania ciągu alkoholowego i oznaką trzeźwienia organizmu nałogowca. Pacjenci, którzy przerywają ciąg, mogą skarżyć się na rozdrażnienie, apatyczność lub nadpobudliwość, bóle głowy, nudności, wymioty, drżenia mięśniowe, napady drgawek, omamy, halucynacje, a także zaburzenia psychiczne. Dolegliwości te mogą być dla chorego niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby odtrucie odbywać pod okiem specjalistów. W razie potrzeby włączają oni do detoksykacji farmakoterapię, minimalizując uciążliwe objawy dotykające pacjenta.



W terapii Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego podczas oczyszczania organizmu z alkoholu najczęściej wykorzystuje się leki dożylne lub domięśniowe. Taka forma podania gwarantuje ich najwyższą skuteczność, wchłanialność i szybkość działania. Pacjentom zleca się głównie środki uśmierzające ból, nasenne, przeciwwymiotne oraz uspokajające. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć dokuczliwość objawów odstawiennych i przejść bez większych trudności przez każdy etap procesu trzeźwienia. Wówczas pacjenci mogą podjąć świadomą decyzję o dalszych krokach terapeutycznych. W Centrum Medycznym Galmedic umożliwia się im odbycie kompleksowej terapii i zaleca jednoczesne korzystanie z psychoterapii alkoholizmu oraz metod awersyjnych, wspomagających ich w trwaniu w abstynencji (Esperal).

Ile kosztuje detoksykacja alkoholowa?


Cena odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic zależy głównie od czasu pobytu pacjenta w placówce. Czas trwania detoksu uzależniony jest z kolei od wyjściowego stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnych oczekiwań oraz potrzeb. W koszt usługi wliczona jest opieka lekarska nad pacjentem oraz wykorzystywane podczas detoksykacji medykamenty. W placówce istnieje możliwość skorzystania z detoksykacji ekspresowej, trwającej 1,5 godziny (300 złotych). Pacjentom, których stan zdrowia wymaga wzmożonych oddziaływań terapeutycznych, proponuje się pobyty pakietowe:

- 3-godzinny (600 zł)
- 12-godzinny (1200 zł)
- 24-godzinny (2400 zł).



Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • tak_gość_gość_gość_gość_gość_gość

    01.07.2022, 13:44

    hahahahhaa

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx5.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.