Na dializę już wkrótce do Tczewa

Umowę na budowę stacji dializ podpisano w 2008 roku (fot. tcz.pl)
Tczew - Na dializę już wkrótce do Tczewa
Już wkrótce w Tczewie rozpocznie swoją działalność stacja dializ, co dla chorych oznacza koniec męczących podróży do Gdańska, czy Starogardu. Stacja stanęła w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby zarządu Tczewskiego Centrum Zdrowia przy ulicy 30 Stycznia.

Prace związane z jej budową są już na ukończeniu. Firma Diaverum, która wygrała przetarg na budowę stacji dializ przy Tczewskim Centrum Zdrowia prowadzi już rozmowy na temat wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- W najbliższym czasie planowana jest realizacja inwestycji związanej z powstaniem centrum dializ. Firma, która będzie się tym zajmowała, kończy wyposażanie i rozmawia już z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat kontraktu. To wydaje się nam jak najbardziej wskazane, bo coraz więcej jest problemów wśród mieszkańców powiatu, jeśli chodzi o choroby związane z pracą nerek. Kiedy ruszy centrum, pojawią się również lekarze specjaliści, których dzisiaj praktycznie nie ma. Stacja dializ ma ruszyć jeszcze w tym roku. Firma prowadzi działalność już na terenie Pomorza - m. in. w Starogardzie Gdańskim, dlatego znacznie łatwiej będzie jej prowadzić rozmowy z NFZ. Chodzi o wynegocjowanie na tyle korzystnego kontraktu, by jak najwięcej można byłoby zorganizować usług dla naszych pacjentów. - wyjaśnia nam starosta tczewski, Witold Sosnowski.

Budowa stacji ma kosztować około 4,5-5 mln zł. Budynek powstaje w miejscu stojących tam do niedawna baraków. Z początkowych zapowiedzi wynikało, że dializowanych będzie mogło tam być około 60-70 pacjentów. Dializy stosuje się u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu nerki, bądź oczekują na zabieg. Dializy odbywają się od trzech do czterech razy w tygodniu. Zdarza się, że jedna wizyta trwa nawet kilka godzin. Podczas dializy specjalna aparatura oczyszcza krew z niebezpiecznych toksyn. Dodajmy, że cały czas trwają również prace związane z adaptowaniem na cele medyczne pomieszczeń tzw. "białego domku", czy dawnej siedziby sekretarza PZPR. Docelowo mają tam znaleźć się nie tylko gabinety specjalistów, ale także urządzenia do prześwietleń rentgena.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -2

  /._gość

  05.08.2010, 09:52

  hehe z innej beczki

  Spajko-popatrzcie na jego avatar-gratulacje dla moderatora!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • -2

  ...._gość

  05.08.2010, 10:11

  nie no bk ;)

  Modi (moderator) tutaj jest najlepszy! ;) Pierw komentarze,że żydów w ciepłowni palili,teraz zakaz pe..ałowania avatar;) He no w sumie wolne media hehehe ;) Ciekawe czy nieprzychylne komentarze akceptują?:D-bo taki mój jest. Pozdro TyCZyPeeL

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • -3

  Basia11

  05.08.2010, 10:20

  starosta

  Na zdjęciu w tyle ale za to wytłuszczonym drukiem w artykule. Lans....

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  05.08.2010, 10:21

  Ciekawe, czy ta "dializowania" będzie taka, jak cała tczewska "służba zdrowia"?

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx4 
 • ..._gość

  05.08.2010, 11:02

  zwracam honor tcz.pl

  Usunęli avatarka Spajkowi

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • -2

  TCZEWIAK5

  05.08.2010, 11:26

  i dobrze,że będzie

  W Tczewie stacja dializ powinna być już dawno ale lepiej późno niż wcale-i to nie jest narzekanie bo chorzy musieli się przemieszczać po kilkadziesiąt kilometrów. Większość jak przypuszczam były to osoby starsze,dla których taka "podróż" była szczególnie mecząca.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Kamil_gość

  05.08.2010, 22:46

  Badania rezonansu magnetycznego też miały być już dawno a co dzwonię do rejestracji to okazuje się, że ciągle trwają rozmowy z Funduszem. Oby z dializami poszło o wiele szybciej...a co do rezonansu to zarejestrowałem się w końcu do Starogardu Gdańskiego a miało być tak pięknie i na miejscu.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.