Eko-jazda na A1. Będą nagrody dla eko-kierowców

Akcja będzie odbywać się co wtorek (fot. tcz.pl)
Tczew - Eko-jazda na A1. Będą nagrody dla eko-kierowców
Rusza druga edycja kampanii społecznej Kulturalna Jazda, której celem jest propagowanie kultury w ruchu drogowym. Specjalne patrole policyjne na A1 sprawdzą poziom hałasu i spalin emitowanych do atmosfery, szczelność układu silnika, czy systemu chłodzenia. Na tych, których auta są przyjazne dla środowiska, czekają nagrody.

W każdy wtorek na autostradzie będzie można spotkać Ekologiczny Patrol Kulturalnej Jazdy. Akcję prowadzi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Komenda Powiatowa Policji w Świeciu. Patrol, wyposażony w sprzęt diagnostyczny, będzie zatrzymywał pojazdy do kontroli technicznej. Sprawdzany będzie m.in. poziom hałasu i spalin emitowanych do atmosfery, szczelność układu silnika i systemu chłodzenia, ciśnienie w oponach. Dla eko-kierowców przygotowane zostały nagrody, tradycyjnie bilety do instytucji kulturalnych: filharmonii, teatru i opery.

- W tegorocznej edycji szczególną uwagę chcemy zwrócić na Eco Driving (Eko-jazdę), tj. sztukę prowadzenia samochodu skupioną w głównej mierze na oszczędności i poprawie bezpieczeństwa na drodze. Celem akcji będzie uświadomienie kierowcom, że kultura motoryzacyjna przejawia się nie tylko w przestrzeganiu przepisów drogowych, ale także w dbaniu o stan techniczny pojazdów i stosowaniu inteligentnego stylu jazdy. - Ewa Łydkowska, rzeczniczka firmy Gdańsk Transport Company - koncesjonariusza A1 i organizatora przedsięwzięcia.

Eco Driving najprościej można określić, jako prowadzenie samochodu w taki sposób, aby spalał jak najmniej paliwa, a przez to koszty jego utrzymania były jak najniższe. W obliczu wzrostu cen paliw oraz kosztów eksploatacji pojazdów, korków na drogach i degradacji środowiska naturalnego, ekologiczny aspekt kultury motoryzacyjnej budzi zrozumiałe zainteresowanie i zyskuje na popularności. Podstawowe prawidła Eko-jazdy, m.in. kupowanie aut o dobrej aerodynamice, planowanie podróży w celu omijania korków, prowadzenie pojazdu ze stałą prędkością, delikatne przyspieszanie przy obrotach, przy których auto dysponuje największą mocą, hamowanie silnikiem, sprawdzanie ciśnienia w oponach, oszczędne używanie klimatyzacji, są antidotum na wspomniane problemy. Jeżdżąc ekonomicznie, nie tylko znacząco zmniejszamy zużycie paliwa i koszty eksploatacji pojazdu, ale również obniżamy poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Na dodatek, powyższe zasady sprawiają, że jeździmy bezpieczniej.
Organizatorzy akcji przygotowują także film na temat Eko-jazdy. Będzie on częścią scenariusza godzinnej lekcji dla instruktorów nauki jazdy. W materiałach omówione zostaną najważniejsze techniki ekonomicznej jazdy i ukazane korzyści płynące z ich stosowania dla kierowców i środowiska naturalnego. Płyty CD zostaną rozesłane do wszystkich szkół nauki jazdy na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Kampania społeczna Kulturalna Jazda została zainaugurowana w styczniu 2010 roku. Głównym założeniem akcji jest kreowanie mody na kulturalny styl jazdy, będący podstawą bezpieczeństwa na drodze. Działania objęte programem kampanii skierowane są do obecnych, jak i przyszłych kierowców, a ich podstawowym celem jest zainicjowanie zmian w dotychczasowych przyzwyczajeniach oraz nagradzanie pozytywnych wzorców zachowań wśród uczestników ruchu drogowego. W ramach kampanii przeprowadzono kilka zorganizowanych akcji o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym: Konstytucja Kulturalnego Kierowcy, Patrol Kulturalnej Jazdy, Tydzień Bezpieczeństwa. Towarzyszyły im także ciekawe konkursy, sondaże, debaty i pikniki motoryzacyjne.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +5

  świstak_gość

  26.04.2011, 03:40

  Kierowców nie dziwi aktywność policjantów R ze Świecia - wszyscy znają kilometr 130 i inne. Na mnie osobiście fraza "emisja CO2 działa mówiąc delikatnie jak płachta na byka. Używając własnych zwojów i nie wierząc ani ekoterrorystom ani koncernom paliwowym wiem, że 90 % CO2 na naszej planecie emitują aktywne wulkany. Ludzie i przemysł jedynie 2-6 %. I przeżyłem już kilka terminów końców świata i takich innych bzdur. Wszystkie freony, CO2, efekty cieplarniane mają na celu wyłudzanie pieniędzy vide Al Gore handlujący nadwyżkami emisji CO2...

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx1.xx0 
 • -1

  C>K>M

  26.04.2011, 08:21

  Wypożycz sobie jakakolwiek książkę z zakresu ochrony środowiska, najlepiej starą, jeszcze sprzed czasów gdy emisja CO2 była w modzie, bo niestety się myślisz, co do ilości tzw. antropogenicznych i produkowanych naturalnie. Co do reszty, zgoda.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  tak_gość

  27.04.2011, 21:38

  Jasne, cyferki cyferkami a smród w mieście bierze się z pyłu wulkanicznego? Brawo. Zacznijmy najpierw dbać o naszą ekologiczność a potem patrzmy na resztę.

  Cytuj
  IP: 87.205.xx8.xx3 
 • +5

  _gość

  26.04.2011, 09:29

  Eco Driving

  Eco Driving "uprawiam" codziennie ze względu na cenę paliwa, a I nagroda należy się "naszym władzom" za inteligentny styl prowadzenia ... remontów dróg, organizowanie objazdow i cenę autostrady na czas remontu dojazdów.

  Odpowiedz
  IP: 83.30.xx4.xx7 
 • +1

  kierowca_gość

  26.04.2011, 23:22

  ecodriving po tczewsku

  lewym pasem lub przy osi jezdni i zajezdzajac droge szybszym uzytkownikom drogi, a szczegolnie motocyklistom.

  Odpowiedz
  IP: 81.182.xx8.xx2 
 • +1

  eco driving_gość

  27.04.2011, 21:40

  nagroda za eco driving należy się naszym członkom klubu bmw Tczew, na zlot do torunia jadą jednym samochodem a auto zostawiają pod parkingiem, to jest dopiero eko ;d

  Cytuj
  IP: 87.205.xx8.xx3 
 • emil_gość

  28.04.2011, 00:30

  co rozumiesz przez to? Może i pojadą dwudziestoma autami ale pamiętaj,że bmw tak samo wydziela spaliny jak każde inne auto a może i nawet mniej ...bo ci ludzie dbają o te auta jak mąż o żonę i żona o męża ,a jak dbają to i auta są w porządku.Na pewno częściej jeżdżą na warsztaty itp...niż zwykły przeciętny użytkownik w KAPELUSZU.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia