Szwedzkie doświadczenia dla Tczewa i Kwidzyna

Robocza wizyta odbyła się w CWRDW (fot. tcz.pl)
Tczew - Szwedzkie doświadczenia dla Tczewa i Kwidzyna
Trwa realizacja projektu "Tworzenie i promowanie lokalnego rozwoju Tczewa i Kwidzyna z wykorzystaniem doświadczeń Europejskich". Dzięki przedsięwzięciu urzędnicy mają lepiej zgłębić zagadnienia związane z rozwojem lokalnym, promocją samorządów i przygotowywaniem strategii. W ub. tygodniu w Tczewie odbyła się wizyta studyjna, podczas której tczewianie i kwidzynianie mogli posłuchać szwedzkich podpowiedzi związanych z omawianą tematyką.

Najpierw polscy partnerzy odwiedzili Szwecję, teraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego Olofström przybyli z wizytą studyjną do Kwidzyna i Tczewa. W ostatni piątek (13.11) samorządowcy i urzędnicy dyskutowali o kwestiach związanych ze wzmacnianiem rozwoju lokalnego:

- Chociaż Olofström jest znacznie mniejsze od Tczewa, to możemy się od naszych szwedzkich sąsiadów wiele nauczyć - przyznaje prezydent Tczewa, Zenon Odya. - Podobne wizyty i współpraca transgraniczna pozwalają na wymianę doświadczeń, a także uczenie się dobrych praktyk, od tych, którzy wdrażanie pewnych rzeczy mają za sobą.

Polskim partnerem projektu jest Kwidzyn, któremu zależy na uzyskaniu doświadczeń, które pozwolą na zaktualizowanie lokalnej strategii rozwoju miasta:

- Dzięki przedsięwzięciu możemy skorzystać z doświadczeń Tczewa w tej materii - tłumaczy nam Adam Burczyk, pełnomocnik burmistrza Kwidzyna ds. Rozwoju Lokalnego - I Tczewowi, i Kwidzynowi potrzeba spójnej strategii, bowiem wspólnie tworzymy połowę przemysłu elektronicznego w naszym województwie.

Goście ze Szwecji, którzy jak sami przyznali, byli pod dużym wrażeniem odrestaurowanego budynku Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, przyznali, że nie tylko dzielą się doświadczeniami kraju bardziej rozwiniętego, ale i sami się uczą:

- Od Polaków powinniśmy nauczyć się pewnej ważnej rzeczy - szacunku do historii - podkreślała burmistrz Olofström, Margaretha Olsson - Gdybym miała polecić coś włodarzom miasta, to proponowałabym znalezienie jego najmocniejszego punktu i promowanie go przy każdej możliwej okazji.

Realizacja projektu zakończy się w lutym przyszłego roku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Programu Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG w ramach Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych realizowanych przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • wiktoria_gość

  16.11.2009, 13:07

  ???

  A co kamieniarz Liebrecht tam robił ??

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.