Gmina przyjrzy się malwersacjom, dyrektor idzie na emeryturę

Malwersacje w szkole mogły trwać od kilku lat (fot. tcz.pl)
Tczew - Gmina przyjrzy się malwersacjom, dyrektor idzie na emeryturę
W gminie Pelplin trwają przygotowania do kontroli w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie. Księgowa tamtej placówki jest podejrzana o wyprowadzenie ze szkolnego konta nawet 1,8 miliona złotych. Sprawę wyjaśnia tczewska prokuratura. Dyrektor szkoły podjął niedawno decyzję o przejściu na emeryturę.

Sprawa defraudacji w szkole w Rudnie wypłynęła na początku listopada br. Wtedy dyrektor placówki zawiadomił tczewską prokuraturę o swoich podejrzeniach w sprawie defraudacji. Pieniądze - mówi się nawet o kwocie 1,8 mln zł - miała wyprowadzać księgowa. Proceder mógł trwać od 2004 roku - wszystko dokładnie ustali prokuratura, która zajmuje się sprawą. Mowa o 401 zarzutach przywłaszczenia mienia. Swoje "śledztwo" w tej sprawie prowadzą również władze gminy Pelplin, które szukają podmiotu, jaki szczegółowo sprawdzi operacje finansowe prowadzone przez szkołę:

- Oferty, które zebraliśmy przewyższyły wartością kwotę, którą zabezpieczyliśmy w budżecie. Dlatego musiałem zmienić zakres kontroli - będzie dotyczyła okresu krótszego o rok, niż pierwotnie zakładaliśmy. Ogłosiliśmy kolejny nabór ofert i na pewno podejdziemy do kontroli. - mówi burmistrz Pelplina, Andrzej Stanuch.

Kontrola ma dotyczyć działań szkoły w latach 2010-11. Chodzi głównie o zbadanie systemu malwersacji.

- Uważam, że te dwa lata wystarczą, by mieć pojęcie o całości. - dodaje burmistrz.

Tymczasem dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie złożył wniosek o przejście na emeryturę - ma to nastąpić z początkiem przyszłego roku. Władze gminy tłumaczą, że decyzja dyrektora placówki nie ma związku z aferą finansową:

- Dyrektor nabył prawo do emerytury i ja wyraziłem na to zgodę. - podsumowuje burmistrz.

Konkurs na dyrektora szkoły w Rudnie został już ogłoszony - kandydatury można zgłaszać do dzisiaj. Przypomnijmy, że wobec pracownicy szkoły, która przyznała się do winy, zastosowano środki zapobiegawcze - poręczenie majątkowe w wysokości 10 tysięcy złotych, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Śledczy sprawdzają teraz, czy nikt nie pomagał jej w całym procederze.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • -7

  `_gość

  15.12.2011, 00:30

  coooo

  na jaką emeryturę !!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx7.xx6 
 • -1

  jarq

  15.12.2011, 06:56

  do więzienia a nie na emeryturę

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +6

  lidijka_gość

  15.12.2011, 09:22

  Tadzio był za dobry

  Jeżeli nie znacie człowieka, to nie piszcie takich przykrych rzeczy!!! Jestem byłą uczennicą tej szkoły, nadal wiem coś o zarządzaniu tą placówką. Pan Tadeusz darzył wielkim zaufaniem swoich pracowników, wszystkich, i to był widać wielki błąd. Szkoda, ze w takich okolicznościach zakończy swoją pracę zawodową. Jako nauczyciel jest super, pełen spokoju, cierpliwości. Do dzisiaj pamiętam jak uprawialiśmy ogród szkolny, a potem Panie Kucharki gotowały obiadki z tych ekologicznych warzyw. To było coś ... Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx1 
 • -3

  za dobry_gość

  15.12.2011, 11:47

  bo był

  nauczyciel,- dyrektor - (szkoły, TCiS, POS i inne ) - prezydent i potem takie skutki darzył zaufaniem czyli brak nadzoru i kontroli chciał dobrze nie wyszło , ale się starał : dodatkowe godziny, etaty 10tyś pensji sami fachowcy. Obowiązki dyrektora wynikają z ustawy o systemie oświaty, Karty Nauczyciela i wielu, wielu rozporządzeń to nie ZABAWA w szkołę !!!!

  Cytuj
  IP: 83.30.xx8.xx3 
 • +4

  GOŚĆ_gość

  15.12.2011, 12:23

  !!!!

  Ludzie nie piszcie takich głupot!!!!! JEŻELI NIE ZNACIE SPRAWY TO NIE PISZCIE ŻE CZŁOWIET DZIĘKI KTÓREMU WSZYSTKO WYSZŁO NA JAW MA IŚĆ DO WIĘZIENIA!!!!!! DEREKTOR SZKOŁY W RUDNIE POWINIEN ZOSTAĆ NAGRODZONY ZA WIELOLETNIĄ PRACĘ ORAZ ZA WYKRYCIE ZŁODZIEJKI !!!!!!!!!W SZKOLE W RUDNIE BYŁY KONTROLE FINANSOWE Z ZEWNĘTRZNE KTÓRE NIE WYKRYŁY DEFRAUDACJI PRZEZ TYLE LATTTTT.......... I JEŚLI KTOŚ JEST WINIEN TO TYLKO TE OSOBY KTÓRE TO KONTROLOWAŁY JAK WIDAĆ NIEUDOLNIE !!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx0.xx1 
 • +3

  roza-81

  15.12.2011, 13:50

  W jakim celu ?

  Umieszczono w artykule informacje o tym iż dyrektor szkoły przechodzi na emeryturę, skoro sprawy są ze sobą nie powiązane .Większość ludzi to analfabeci i nie czytają ze zrozumieniem ,właśnie po łepkach dochodzą do wniosku ze dyrektor nakradł wraz z księgową i ucieka na emeryturę . A on po prostu zgłosił sprawę prokuraturze i to powinno być w tytule a nie że przechodzi na emeryturę .Czy osoba pisząca ten artykuł zdaje sobie sprawę że tytuł artykułu insynuuję że dyrektor dokonał malwersacji i zwiewa .Czy wy w ogóle myślicie jak piszecie ?To już tak i do komentujących co niektórych również .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  McK_gość

  15.12.2011, 17:32

  Tcz.pl jest płytkie

  więc nie ma co oczekiwać inteligentnych atrów.

  Cytuj
  IP: 193.200.xx1.xx5 
 • -4

  ._gość

  15.12.2011, 14:02

  ukryte zaufanie

  Absolutnie nie wierzę ,że dyrektor nie dostrzegł takich przekrętów i to jeszcze przez tyle lat. I dyrektor i kontrola z UMiG Pelplin powinna odpowiadać pośrednio za takie nadużycie . Każdy wierzył w złodziejskie sztuczki księgowej tym bardziej może była kogoś znajomą ,że jej ufali na nazwisko i koligacje. teraz przebiegła złodziejka nawet za kradzione pieniądze zapłaciła 10tys poręczenia majątkowego .Kontrola z UMiG Pelplin widocznie nie mas kompetencji w zakresie przeprowadzania tego typu zadań i Burmistrz natychmiast powinien podziękować im za pracę.Jawnie szkodzą gminie i przyzwalają na okradanie w imię prawa. Dyrektor ciemny pod względem księgowym na pałę podpisywał złodziejskie dokumenty i za swoją niewiedzę w zakresie finansów powinien odpowiadać. Ale to czlowiek wiekowy jeszcze z tamtych czasów nie miał pojęcia o zarządzaniu placówką i przyzwalał zlodziejce na zlodziejskie przekręty.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx9 
 • +5

  ktos_gość

  15.12.2011, 15:51

  Tadzio jest spoko !

  właśnie, nie piszcie wgl nic jak macie pisać głupoty ;/ ten dyrektor to spoko gościu , najlepszy w całej szkole, wiem co mówie bo chodziłam do tej szkoły, i mam dużo miłych wspomnień, nigdy bym nie powiedziała złego słowa na dyrektora tej szkoły.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx5 
 • +3

  gościu_gość

  15.12.2011, 17:42

  Tadziu nie odchodź!

  Ta szkoła nie będzie fajna bez Tadka

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx6 
 • -5

  rewident_gość

  15.12.2011, 19:17

  do ktoś z 15.51

  Nikt nie pisze głupot ,to jest poważne przestępstwo co niby taki gościu jak ten dyrektor się dopuścił .Jest współwinnym w tej całej aferze .Nie wierzę ,że nie wiedział przez tyle lat ,że jego podwładna wykonuje złodziejskie sztuczki . szkoda ,że kontrolerzy gminy o tak wysokich kwalifikacjach i marnych kompetencjach nie wykryli takich malwersacji przez koleżankę złodziejkę,której też na słowo wierzyli.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx9 
 • +4

  _gość

  15.12.2011, 23:16

  "księgowa" powinna się w piekle smażyć za to że zniszczyła dobre imię Pana Tadeusza!!!!! Takich nauczycieli jak On powinno się po nogach całować za poświęcenie jakie włożyli w wychowanie uczniów tej szkoły. Uczył mnie i wiem co mówię!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx8.xx4 
 • +2

  obserwatorka_gość

  16.12.2011, 10:51

  do wszystkich "sprawiedliwych"

  Moi drodzy krytykanci i znawcy tematu- skoro zarówno zewnętrzne kontrole jak i gminne nie wykazały przez tyle lat ŻADNEJ nieprawidłowości to jak dyrektor, który nie jest biegły w zawiłej księgowości, miał wykryć cokolwiek?! Zarzuty można kierować ale na pewno nie pod adresem Pana dyrektora!

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx4.xx1 
 • +4

  absolwent_gość

  18.12.2011, 21:41

  ciekawe

  dlaczego nie piszą nic o księgowej od siedmiu boleści ? ;/ tylko ciągle jadą na dyrektora. ;/

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx3 
 • -2

  obserwator_gość

  12.03.2012, 14:30

  Klika

  no bo sprawa jest prosta kontrole z UMiG Peplin przeprowadzała krewna pani księgowej wiec czego wy nie rozumiecie???ten cały Urząd to jedna wielka klika i tyle

  Odpowiedz
  IP: 83.29.xx7.xx7 
 • +4

  prawda_gość

  02.04.2012, 18:04

  zaufana

  prowadziła księgowość wielu ludziom na najwyższych stanowiskach w UMiG Pelplin to o czymś świadczy...mogli już dawno z nią zrobić porządek ,a dlaczego tego nie uczyniły władze ?

  Odpowiedz
  IP: 164.126.xx9.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.