Chcesz się zameldować? Można to zrobić przez internet

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Chcesz się zameldować? Można to zrobić przez internet
Zmieniliście miejsce zamieszkania? A może wróciliście z zagranicy i nie macie meldunku w Polsce? Spokojnie, nie musicie iść do urzędu. Zameldujcie się przez Internet.

- E-meldunek to jedna z uruchomionych przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usług, której celem jest po prostu ułatwienie życia obywatelom. Działa od początku 2018 r. Do tej pory skorzystało z niej niemal 45 tysięcy osób - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Zacznijmy od początku...


Na początek - ważna informacja. Kiedy się zameldować?

- najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania,

- jeśli na stałe mieszkasz pod konkretnym adresem - zamelduj się na pobyt stały,

- jeśli tymczasowo mieszkasz pod innym adresem niż adres twojego zameldowania i będziesz tam mieszkać dłużej niż 3 miesiące (ale nie chcesz zmieniać obecnego adresu zameldowania) - zamelduj się tam na pobyt czasowy.


WAŻNE! Równocześnie możesz mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego.

Co przygotować?

Jeśli chcesz załatwić wszystko szybko i bez problemu, przygotuj niezbędne dokumenty. Po pierwsze - musisz mieć Profil Zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz, sprawdź jak założyć go w kilka minut.

Kolejna ważna sprawa - jeśli jesteś właścicielem lub masz inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz się zameldować - dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan) JEDNEGO z następujących dokumentów, który to potwierdzi, na przykła d:

- umowę cywilnoprawną, na przykład umowę najmu,

- odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,

- decyzję administracyjną,

- orzeczenie sądu.

Jeśli NIE jesteś właścicielem i nie masz też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chcesz się zameldować - dołącz do formularza elektroniczną wersję (skan):

- oświadczenia właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu,

- dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.

Formularz wysyłasz do urzędu gminy, na terenie której mieszkasz.

Kilka kliknięć

Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz sekcję Meldunek. Oto - droga na skróty.

Kliknij przycisk "Zamelduj się". System przeniesie cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. Jeszcze tylko kilka kliknięć i będzie po sprawie:

1. Wybierz rodzaj pobytu, na jaki chcesz dokonać zameldowania.

2. Zaznacz, kogo chcesz zameldować.

3. Wypełnij pozostałe pola i dołącz odpowiednie dokumenty.

4. Jeśli zaznaczasz, że chcesz dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, dołącz dokument, który potwierdzi płatność za to zaświadczenie.

Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały - jest bezpłatne, na pobyt czasowy - kosztuje 17 zł.

5. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

I po sprawie

- Jeśli składając wniosek online dołączymy wszystkie potrzebne dokumenty - urzędnik zamelduje nas od razu po otrzymaniu zgłoszenia. Jeśli dołączamy skany dokumentów - możemy zostać poproszeni o ich oryginały. Warto sprawdzać swoją skrzynkę na ePUAP, by nie przegapić wiadomości z urzędu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przez Internet możemy także sprawdzić, czy urzędnik już nas zameldował. Wystarczy sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL. Aby to zrobić również potrzebujemy Profilu Zaufanego. To kolejny dowód na to, że naprawdę warto go mieć - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  obywatelka_gość_gość_gość_gość_gość

  21.03.2019, 19:22

  meldunek przez internet

  Meldunek przez internet to absurd , każdy może się zameldować gdzie chce i sobie wymyśli a potem będą kłopoty . Bo zdarzy się ,że w ogóle nie ma prawa do tego miejsca i mieszkania a będzie figurował , kto będzie ponosił koszty i sprawy sądowe.??????? Czy ktoś nad tym myśli i wie co robi????????

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xxx 
 • :-)_gość

  21.03.2019, 19:39

  Nie ma obowiazku

  A czy czasem nie zniesiono obowiązku meldunku?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx6 
 • obywatel_gość

  04.04.2019, 11:37

  głupota

  Jakaś głupota przez internet meldunek. To do mojego mieszkania domelduje się kilka osób a ja nie będę świadom ile osób u mnie jest. Będę dostawał nie wiadomo jaką i czyją korespondencję , lub rachunki do płacenia . Co za mądry człowiek to wymyślił?.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.