Zamek w Gniewie - generalnych remontów ciąg dalszy

Prezes spółki Zamek Gniew w Pałacyku Myśliwskim będącym obecnie w trakcie remontu (fot. tcz.pl)
Tczew - Zamek w Gniewie - generalnych remontów ciąg dalszy
W lipcu 2010 roku wzgórze zamkowe w Gniewie zostało sprzedane grupie Polmlek. Widać już pierwsze zmiany w zamku i jego otoczeniu - wyremontowano Pałac Marysieńki, inwestycje są także prowadzone na samym zamku. Teraz trwa remont Pałacyku Myśliwskiego.

Od momentu uzyskania przez Spółkę Zamek Gniew pozwoleń na budowę, prace idą pełną parą. Wszystkie remonty poparte oczywiście decyzjami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków rewolucjonizują coraz to nowe pomieszczenia. Teraz trwają już prace w Pałacyku Myśliwskim i budynku dawnego sądu, gdzie wyremontowano już jedno z mieszkań.

-Mieszkanie, którym się zajęliśmy, zostało spalone. Naszym celem jest ulokowanie w nim menadżerów zamku - opowiada Krzysztof Lisiecki, prezes spółki Zamek Gniew.

W tym momencie trwa odnawianie pomieszczeń Pałacyku Myśliwskiego.

- Odmalowujemy sale, wymieniamy instalacje sanitarną i grzewczą. Nowy wystrój będzie nawiązywał do historycznych korzeni tego miejsca. Będzie tam można miło spędzić czas, a w okresie dużego obłożenia miejsc noclegowych na zamku, i tam zrobimy dodatkową sypialnię dla turystów - zapowiada prezes Lisiecki.

Prace w Pałacyku pochłonąć mają ponad 150 tys. zł. Zainstalowanych zostanie więcej kamer monitorujących okolicę, pojawi się również profesjonalna firma ochroniarska. Wśród planów na bieżący rok jest także budowa 4-stanowiskowej strzelnicy, w której będzie można sprawdzić się w strzelaniu z łuku, kuszy, KBKS-u i wiatrówki. Docelowo powstać ma w twierdzy również strzelnica na broń ostrą. Spółka uruchomiła ponadto procedurę zgłoszenia wniosku o uznanie Wzgórza Zamkowego z częścią Starego Miasta za pomnik historii, których w Polsce jest zaledwie około sześćdziesięciu. Przypomnijmy, że wzgórze zamkowe kupiła grupa mleczarska Polmlek. Dzięki transakcji do gniewskiej kasy trafi ok. 14,7 mln zł. Zgodnie z zapisami umowy inwestor w ciągu kilku najbliższych lat musi też zainwestować 40 mln zł. Polmlek ma spłacić kwotę za zakup zamku w ciągu 9 lat (1,4 mln zł. rocznie). W warowni pozostanie oddział Muzeum Archeologicznego, jednak część ekspozycji zostanie przeniesiona do tzw. koszarowca.


Drukuj
Prześlij dalej