Precz z komuną?

Gwiazda radziecka, pomnik poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej (fot. tcz.pl)
Tczew - Precz z komuną?
Od 2 września zacznie obowiązywać, po zwyczajowym vacatio legis, w Polsce ustawa, zwana dekomunizacyjną, która ruguje z przestrzeni publicznej symbole, nazwy, nazwiska oraz inne elementy związane bezpośrednio i pośrednio z tym zbrodniczym systemem.

Na początku czerwca 1989 roku zaproszona do "Dziennika Telewizyjnego" aktorka Joanna Szczepkowska wypowiedziała takie słowa: "Proszę państwa. 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm". Prowadzącą audycję, na żywo, Irenę Jagielską zupełnie zatkało. Czy to aby prawda?

Według teoretyków, Marksa i Lenina, w komunizmie nie ma prywatnej własności środków produkcji, podziału społeczeństwa na klasy oraz wyzysku człowieka przez człowieka. Musi istnieć sprawiedliwy podział dóbr i równość we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Czy te zasady występowały w Polsce czy też w Związku Radzieckim - należy wątpić. Zatem jak można likwidować symbole czegoś, czego nie było. Ale niech tam. Wszystko to, co jest w korelacji z teoretycznym systemem komunistycznym , i tak pójdzie na śmietnik historii.


W Tczewie temu nowemu prawu poddane mogą zostać niektóre ulice i obelisk na mogile krasnoarmiejców. Na początek musi zostać zmieniony patron - Leon Kruczkowski. Pisarz ten jest, między innymi, autorem "Kordiana i Chama", dramatów "Niemcy" (monolog Joachima Petersa niektórzy porównują do mowy Kordiana czy Wielkiej Improwizacji) oraz "Juliusza i Ethel" (Ci Amerykanie, radzieccy szpiedzy, przekazali swym mocodawcom plany bomby atomowej, co było potem łatwiejszym zadaniem dla akademika Kurczatowa. Owo małżeństwo Rosenbergów zostało skazane na karę śmierci i wyrok wykonano.). Kierował on także Wydziałem Kultury KC PZPR i stał się potem dyspozycyjnym wobec partii prezesem Związku Literatów Polskich.

Do nowych patronów chyba też mogą przygotowywać się mieszkańcy alei Zwycięstwa, ulic Wyzwolenia oraz Jedności Narodu. Ta pierwsza , zamiast upamiętniać zwycięstwo Armii Czerwonej nad Niemcami, mogłaby gloryfikować Wiktorię Wiedeńską z 12 września 1683 roku, co jest o tyle uprawnione, że ulica równoległa nosi imię Jana III Sobieskiego.

Z "wyzwoleniem" też będzie łatwo. 23 lutego 1807 roku wojska napoleońskie pod dowództwem Jana Henryka Dąbrowskiego przejęły, czytaj: wyzwoliły Tczew spod panowania pruskiego. I to jest dobre uzasadnienie na nazwanie ulicy tak właśnie - na pamiątkę tego wydarzenia.

Z "jednością narodu" może być kłopot. Bo to skojarzenie z Frontem Jedności Narodu, sojuszniczego tworu łączącego PZPR, ZSL i SD. Ale jedność w narodzie jest też, gdy gra reprezentacja Polski w piłce nożnej, więc nazwa może pozostać. Na tę rzeczy pamiątkę. I jeszcze jeden fakt, który potwierdza jedność narodową Polaków. Kto chce się tym przekonać, niech odwiedzi kościółek na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku i obejrzy zgromadzone tam eksponaty.


Nadgorliwcy mogą żądać zmiany nazw i innych ulic: 1 maja( święto ustanowione decyzją II Międzynarodówki w 1889 roku dla przypomnienia wydarzeń chicagowskich z 1886. Komuniści zawłaszczyli je jako swoje), Andrzeja Struga (działacz lewicowy), Jarosława Dąbrowskiego (komunard czyli prawie komunista) i Jarosława Iwaszkiewicza ( długoletni prezes, aprobowany w kręgach partyjnych, Związku Literatów Polskich. Nie podpisał listu protestacyjnego 59, bo nagle nieoczekiwanie wyjechał za granicę.).

Na pewno będą zakusy na likwidację czerwonej gwiazdy umieszczonej na obelisku stojącym na grobie 469 żołnierzy radzieckich. Requiescat in pace. Ustawa zezwala na jej pozostawienie. Pozbywanie się symboli komunistycznych nie dotyczy cmentarzy i innych miejsc pochówku czerwonoarmistów. Mogą być też - choć te tu nie występują - sierp i młot. A propos: te dwa elementy są w herbie Austrii , a nikogo to nie razi, tak jak nie razi czerwona gwiazda w logo piwa Heinekena.

Burzenie na terenie naszego kraju wszelkich pomników "ku czci" i "w dowód wdzięczności" Armii Czerwonej odbiło się szerokim echem w rosyjskiej Dumie. Komuniści Gienadija Ziuganowa, a jest to druga pod względem liczebności formacja parlamentarna ,po Jednej Rosji Putina, zażądali zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską oraz zaprzestania sprzedaży nam gazu i ropy. Strachy na Lachy. Gospodarka i polityka to dwie różne dziedziny. Jest bardzo źle, gdy się je ze sobą swata.

Bo tam, na wschodzie, inaczej patrzą na Polskę i na to, co się u nas dzieje w segmencie pod tytułem dekomunizacja. Ma tu wpływ mentalność przeciętnego Rosjanina. Mogą tę prawidłowość syntetycznie wyjaśnić reakcje publiczności na moskiewskim koncercie Olega Gazmanowa - uniwersalnego twórcy, który należy do ekstraklasy rosyjskiego show-biznesu - w styczniu tego roku z okazji jego 65 urodzin. Piosenka o głasnosti i pierestrojce "Swieżyj wietier" - burza oklasków; "Sdiełan w SSSR"( o wielkiej Rosji: z Ukrainą, Krymem, Białorusią, Kazachstanem, Mołdawią oraz Pribałtiką - Estonią, Litwą i Łotwą ) - cała sala gromko śpiewa i potem wybucha szalony aplauz; "Gospoda oficiery" - kobiety i mężczyźni płaczą , rytmicznie machając światełkami komórek. I oczywiście wszyscy w stoją od pierwszych taktów pieśni.

Warto zastanowić się jeszcze nad jednym. Czy w ramach dekomunizacji nie wyeliminować z polskiego życia publicznego tych aktywistów poprzedniego systemu, którzy teraz świetnie znaleźli się w nowej rzeczywistości. W Polsce nikt nachalnie nie gloryfikuje czasów słusznie minionych. Ale wśród starszych członków naszego społeczeństwa czasem daje się zauważyć tęsknotę za przeszłością. To głównie pracownicy tak zwanego aparatu partyjnego, służb mundurowych i bezpieczeństwa .I oczywiście rodzin tych wszystkich , bliższych i dalszych pociotków,czerpiących profity z tego, że mąż, ojciec, wujek, stryjek związany był z organizacjami broniącymi i utrwalającymi czerwoną rzeczywistość.

Dekomunizacja to trudny proces. Aby ją przeprowadzić, nie tylko należy zmienić nazwy ulic czy placów albo demontować pomniki. W wielu Polakach drzemie nadal homo sovieticus, a eliminacja tego będzie bardzo trudna do przeprowadzenia. Chyba że...

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (26)
dodaj komentarz

 • Syjonista_gość

  11.08.2017, 07:23

  A co z patronami pedofilskich klech I unijnymi zlodziejami

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx6.xx6 
 • +8

  ..._gość

  12.08.2017, 10:18

  i żydami okradającymi nasz kraj od 400 lat? stop judeopolonii...

  Cytuj
  IP: 83.23.xx8.xx3 
 • +2

  Ghost_gość

  11.08.2017, 07:23

  No PiS

  Precz z Pisem

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx2.xx2 
 • +9

  ala_gość

  11.08.2017, 07:50

  Komunistyczne myślenie

  To prawda. W wielu Polakach nadal tkwi zadra komunistycznego myślenia. To ci spośród 19 procent całego społeczeństwa, którzy głosowali za obecnie rządzącymi, bo ci obiecali dać 500 złotych na dziecko i słowa dotrzymali.Każdemu według potrzeb. Jak w komunie.Premia za aktywność seksualną się należy, bo przecież partenogeneza wśród naczelnych nie występuje.Rekordzistka z Tczewa pobiera "na dzieci" 5 tysięcy,bo ma ich 10 sztuk. W mojej kamienicy mieszka para żyjąca w konkubinacie.Wychowuje czworo dzieci, choć po prawdzie dzieci wychowują się same.Każde ma innego ojca.Dwóch z trzech starszych chłopców chodzi do szkoły specjalnej, najmłodsza dziewczynka do przedszkola Oboje"rodzice" nie pracują, bo i po co. Z 500+mają 2 tysiące, z funduszu alimentacyjnego też trochę,bo tatusiowie albo siedzą, albo są bezrobotnymi. Za rachunki za media plus zasiłek jest na głowie MOPS-u.A on i - piwko, winko,kawka,papieroski i seriale tureckie w TV.Obiadów nie gotują. Dzieci jedzą w szkołach i przedszkolu,im przywożą albo pizzę, albo innego schabowego z kapustą i ziemniakami. Nie ma jak 500+ i opieka społeczna.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx9 
 • +7

  MAX_gość

  11.08.2017, 09:00

  W czym masz problem? Świadczenie 500+ pobiera około miliona dzieci z czego w ciągu roku odnotowano (tylko) 1792 przypadków w których pieniądze z programu nie były przeznaczane na dzieci. Osoby te otrzymują bony towarowe za które nie można kupić papierosów i alkoholu. Skoro tak wnikliwie obserwujesz otaczającą cię rzeczywistość i widzisz że środki nie trafiają na potrzeby dzieci - to masz prawo i obowiązek o tym poinformować Ośrodek Pomocy Społecznej. Ja się cieszę że jest 500+ chociaż nikt z mojej rodziny nie pobiera - bo wolę dać 500+ na polskie dziecko, które za to pojedzie na wycieczkę, dostanie obiad lub zapisze się na kurs języka niż miałbym dawać po 6000+ na obcych nam kulturowo imigrantów, którzy będą chcieli wprowadzić tu prawo sharia (jak to było w planach PO) Jak masz jeszcze jakiś problem z programem z 500+ to wiedz, że dzieci i wnuki Komorowskiego i Wałęsy pobierają to świadczenie - choć do biednych nie należą. Napisz teraz coś o ich dziecioróbstwie.

  Cytuj
  IP: 153.19.xx8.xx2 
  +4

  pok_gość

  11.08.2017, 09:05

  pok

  Jak nie byłaś na wyborach to już twoja sprawa. Powiedz mi jeżeli propaganda znika z ulic i jest za tym partia rządząca, czy w tedy Ona propaguje komunizm?. Przypomnę Ci, że w krajach tz; bloku zachodniego( wg twojego myślenia) jest komunizm, bo przecież Niemcy, Francja i Wielka Brytania dają zasiłki na dzieci. Według mnie nie wiesz co piszesz i jeszcze obsrywasz wszystkich dookoła. Każdemu z Nas powinno zależeć, żeby ludzie mieli więcej dzieci, dzięki temu będziemy mieć emerytury(niewielkie,ale jakieś będą). Rządzą i rządzili nami partie, które okradali nas z każdego grosza i to się nie zmieni do czasu jak wszyscy będziemy mieli tego dosyć. ala_gość jeżeli wiesz,że Oni wydają to na alkohol to twoim zasrany obowiązkiem jest to zgłosić, choćby dla dobra dzieci. Po drugie mówię STOP Pomówieniom, wiele ludzi cierpi z powodu pomówień i muszą walczyć w tych sądach. W budynkach jest Temida, która symbolizuje sprawiedliwy wyrok, na jej miejsce dałbym stos kamieni.Bo przecież to państwo nie istnieje.

  Cytuj
  IP: 46.238.xx7.xx5 
  +1

  ergre_gość

  11.08.2017, 11:34

  Na zachodzie tez same komuchy bo daja zasiłki na dzieci

  Cytuj
  IP: 83.21.xx1.xx4 
 • -8

  Adrian&Ambrozy_gość

  11.08.2017, 08:03

  Xx

  Zalegalizować ONR

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx2.xx6 
 • +2

  g_gość_gość_gość

  11.08.2017, 19:00

  "Na zachodzie tez same komuchy bo daja zasiłki na dzieci"

  tak bogaty bo nie daje się dymać przez klechów którzy wyłudzają publiczne pieniądze przez co starcza na pomoc dla dzieci i osoby starsze

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • +5

  lissienko_gość_gość

  11.08.2017, 22:00

  ...dają na stukniętych imamów, wyjców ,,allaha" z granatami w gaciach, albo opalonych wariatów, rozjeżdżających tłumy ludzi...Mamy swoją, polską patologię, której wybrykiem jest piwko, tatuaż i kolczyk w nosie... nie kiwają się na dywanikach i nie marzą, aby wysadzic innych w powietrze...klną, kłócą się, mają bękarty, ale wiadomo, co się po nich spodziewac...A RENTY DLA ŻYDÓW WAM nie przeszkadzają? Złodzieje tworzą prawo dla siebie...

  Cytuj
  IP: 83.20.xx4.xx8 
 • +7

  g_gość_gość_gość

  11.08.2017, 19:11

  "Jak nie byłaś na wyborach to już twoja sprawa. Powiedz mi jeżeli propaganda znika z ulic i jest za tym partia rządząca, czy w tedy Ona propaguje komunizm?. Przypomnę Ci, że w krajach tz; bloku zachodniego( wg twojego myślenia) jest komunizm, bo przecież Niemcy, Francja i Wielka Brytania dają zasiłki na dzieci. Według mnie nie wiesz co piszesz i jeszcze obsrywasz wszystkich dookoła. Każdemu z Nas powinno zależeć, żeby ludzie mieli więcej dzieci, dzięki temu będziemy mieć emerytury(niewielkie,ale jakieś będą). Rządzą i rządzili nami partie, które okradali nas z każdego grosza i to się nie zmieni do czasu jak wszyscy będziemy mieli tego dosyć. ala_gość jeżeli wiesz,że Oni wydają to na alkohol to twoim zasrany obowiązkiem jest to zgłosić, choćby dla dobra dzieci. Po drugie mówię STOP Pomówieniom, wiele ludzi cierpi z powodu pomówień i muszą walczyć w tych sądach. W budynkach jest Temida, która symbolizuje sprawiedliwy wyrok, na jej miejsce dałbym stos kamieni.Bo przecież to państwo nie istnieje."

  bogate kraje stać na to ,Polska to kraj biedny ,a rozdawnictwo na kredyt tworzy patologię ,jak już to trzeba zacząć od stworzenia miejsc pracy żeby ludzie mogli mogli zarobic na swoją rodzinę ,bo jak nie to się źle skonczy,będzie to samo jak na zachodzie,pokoleniowe nieróbstwo i patologia bo przecie się należy nie?

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • -1

  ..._gość

  12.08.2017, 10:26

  ,,...czemuś biedny? boś głupi..." podziękujcie wierchuszce sprzed 30 lat, której familie są na szczycie... .skandal, i ta podrobiona ,,konstytucja" z 1997 roku, napisana przez złodziei dla złodziei...a nazwiska znamy i pamiętamy...

  Cytuj
  IP: 83.23.xx8.xx3 
 • +4

  Tczewianka_gość_gość_gość_gość_gość

  11.08.2017, 20:31

  Zmiana nazw

  Tak się zastanawiam kto tak chce tych zmian, najwięcej ci co za komuny się wykształcili ustawili swoje dzieci i nakradli . Trzeba rzucić dyplomy oddać emerytury bo to wszystko złe i be. Zdać komunistyczne mieszkania , otrzymane za grosze. Trzeba to zrobić i zrzec się tego wszystkiego wtedy uwierzę , że to prawdziwi Polacy.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • -1

  lissienko_gość_gość

  11.08.2017, 22:04

  taaa. ,,wykształcenie " za kury i jaja, aha- i te punkty za pochodzenie robotniczo- chłopskie...i ten tatuś w PZPR ZAŁATWIAŁ WSZYSTKO...z chama nigdy nie będzie ,,PANA", towarzyszu..

  Cytuj
  IP: 83.20.xx4.xx8 
 • -2

  Jozin_gość

  11.08.2017, 22:04

  Po 1 trzeba zburzyc lub rozebrac najwiekszy symbol komuny w Polsce tj.palacu kultury i nauki im.tow.stalina w Warszawie,a po tym fakcie mozna zaczac czyscic polski krajobraz z symboli komunizmu.Po 2,zrozumcie komuchy tczewskie to czerwone scierwo i tak zniknie ,pomnik nikomu by nie pszeszkadzal ale symbol armi radzieckiej musi zniknac,zrozumcie w koncu,ze oni czerwoni z pod czerwonej gwiazdy juz w 1937r. mordowali naszych przodkow tylko za to ,ze byli POLAKAMI,dzisiaj zreszta jest rocznica tego wydarzenia,tylko dzieki opatrznosci bozej nie udalo sie wszystkich wybic i moga jeszcze o tym swiadczyc, takze czerwonoarmisci wasz czas minal,biezcie swoje symbole do rosji i morda w kubel,bo kolejny raz wam sie to nie uda,obecna POLSKA to jest ta POLSKA, ktora was pogoni na kamczatke,a normalny narod rosyjski rozlicz sie z przeszloscia i normalnie bedzie zyl z sasiadami i reszta swiata ala bez prawdy historycznej to sie nie da.NARODZIE rosyjski opamietajcie sie wszystko w waszych rekach,,,,,,

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx9 
 • -1

  ,,,_gość

  12.08.2017, 10:29

  ale komuchy to nie Polacy z pochodzenia i im wsio rawno...NKWD, UB. SB, PZPR to żydzi przede wszystkim i dziadostwo...

  Cytuj
  IP: 83.23.xx8.xx3 
  +5

  nick_gość_gość

  12.08.2017, 14:24

  veto

  walczyłem 1070 co prawda przypadkowo byłem na pogrzebie przyjaciela w Gdańsku walczyłem 1072 roku na Wzgórzach Golan Izrael walczyłem 1980 Tczew obecnie EATON i uważam że mam prawo powiedzieć LUDZIE KOCHANI ZOSTAWCIE ULICE POMNIKI LUDZI INACZEJ MYŚLĄCYCH I PAŃSTWA KULASÓW w spokoju niech im BÓG błógoslawi

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx7 
 • +5

  normalny_gość

  13.08.2017, 08:35

  A może pość dalej i wnioskować o likwidację i zburzenie piramid faraona bo budowali. Wyjedźcie poza Polskę i zobaczcie, że nikomu nie przeszkadzają pomniki i cmentarze poświęcone Armii Radzieckiej, czy tzw. komunistów. Trzeba jedynie zrozumieć, że takie były czasy i nasze historia, a my nagle chcemy o wszystkim zapomnieć. Ale może za 50-60 przyjdą inni, jeszcze gorsi od tych dzisiejszych i każą zmieniać nazwy ulic, obiektów bo stwierdzą,że trzeba zapomnieć o na oszołomach. Zaraz zaleje mnie fala negatywnych komentarzy - komunista, lewek itp. Ale Was mogę zdziwić żaden członek partii i stowarzyszeń od PZPR poprzez PIS, PO itp. całkowicie niezależny.

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx4.xx9 
 • +4

  starucha_gość

  13.08.2017, 09:54

  Masz rację, jesteś po prostu normalny. Oby więcej ludzi podobnie myślących.....Ludzie zawsze dają się zmanipulować, nie znają faktów, nie czytają, nie słuchają, nie myślą, nie zastanawiają się. Wolą gotowe "prawdy". Tak jest latwiej.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx5 
 • XYZ_gość_gość

  13.08.2017, 11:14

  "ale komuchy to nie Polacy z pochodzenia i im wsio rawno...NKWD, UB. SB, PZPR to żydzi przede wszystkim i dziadostwo..."

  Odpowiem ci inaczej Prawdziwi POLACY z dziada pradziada nie mają w sobie tyle jadu i nienawiści z czym spotykam się w tych komentarzach ale świadczy to o tym że w społeczności zamieszkujących Tczew jest naprawdę mały procent prawdziwych polaków dlatego tak zajadle atakują wszystkich i wszystko i ty zapewne jesteś jednym z nich tylko nie wiem czy płynie w tobie krew germańska czy banderowska bo jak chcesz wiedzieć to w NKWD 90% to byli żydzi i ukraińcy

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx2.xx4 
 • +1

  ///_gość

  14.12.2017, 09:04

  Polaków...

  Cytuj
  IP: 83.20.xx7.xx5 
 • +1

  g_gość_gość_gość_gość

  13.08.2017, 15:10

  ha,ha no to wytłumacz mi kim jest mały kurdupel kaczyński i jego partia pis ziejący nienawiśćią i pogardą do ludzi którzy mają inne zdanie niż oni?

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • +1

  Fredzia z Tczewa _gość

  13.08.2017, 20:13

  tęsknię za Tobą jak ryba za wodą

  Komuno wróć i naucz te mordy i kanalie rządzić bo tęsknię za Tobą jak ryba za wodą . Nie wiem co gorsz Faszyzm czy komuna ? Mnie zawsze dobrze ,bo chłopaki zawsze baby biorą, ale partyzantów nie dopuszczam ! Wdzięczni są i wszystko mam !

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx6 
 • +4

  nina_gość

  21.08.2017, 13:09

  szanowny autor nie ma racji

  Joanna Szczepkowska powiedziała słynne słowa owszem, w "Dzienniku Telewizyjnym", ale 28 października 1989. Jest to do sprawdzenia. Jeśli reszta artykułu jest równie "rzetelna" i walona stereotypowo, to zwracam uwagę portalu tcz.pl na korektę i sprawdzanie rzetelności swoich redaktorów.

  Odpowiedz
  IP: 193.105.xx8.xx9 
 • +1

  alec_gość

  14.12.2017, 09:17

  Na onkologię dziecięcą proponuję.Tam jest problem,tam jest ból,niemoc, strach.Tam jest prawdziwe życie.Reszta to tylko dodatki.Pomyślcie!

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA